Prezes firmy Intel rezygnuje ze stanowiska, odejdzie w maju 2013

Potem z pracą pożegnał się Steven Sinofsky, który odpowiadał z Microsofcie za rozwój systemu Windows. Dziś dowiadujemy się, że kolejną wielką firmę również dotkną zmiany – i to na samej górze. Ze swojej funkcji zrezygnuje Paul Otellini, który prezesem Intela został w 2005 roku.
Prezes firmy Intel rezygnuje ze stanowiska, odejdzie w maju 2013

Otellini pracował w Intelu niemal przez cały okres istnienia firmy – 40 lat. Z pełnienia swojej funkcji nie ustąpi od razu – stanie się to dopiero w maju 2013. Do tego momentu będzie pracował w firmie i przekazywał swoje obowiązki następcy. Następnie zajmie się doradztwem. Kto będzie kolejnym prezesem Intela? Tego jeszcze nie wiadomo.

Paul Otellini był jedną z ważniejszych osób, która spowodowała że firma Apple zdecydowała się przejść na procesory Intel x86. Ponadto w 2006 roku zwolnił z firmy ponad 10 000 osób (10% zatrudnionych), co przełożyło się na oszczędności rzędu 3 mld dolarów na koniec roku 2008.

Obecnie firma jest wciąż w dobrej kondycji finansowej, jednak pojawiają się głosy mówiące o rezygnacji Otelliniego przez coraz mocniejszą ekspansję procesorów ARM. Te układy są odrębną architekturą i Intel nie ma ich w swojej ofercie. Znajdują się przede wszystkim w smartfonach, tabletach, czy nowoczesnych telewizorach, czyli tam gdzie Intel jest obecnie praktycznie nieobecny.