Samsung Galaxy S3 Mini 8GB

Atrakcyjny segment rynku smartfonów z czterocalowymi wyświetlaczami uzupełnia obecnie Galaxy S3 mini. Tkwi w nim znacznie więcej S3, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
Samsung Galaxy S3 Mini: kompaktowy mocarz.
Samsung Galaxy S3 Mini: kompaktowy mocarz.

Samsung Galaxy S3 Mini: kompaktowy mocarz.

Samsung Galaxy S3 Mini: kompaktowy mocarz.

Design S3 mini i S3 podobne są do siebie jak dwie krople wody. Obudowa S3 mini jest wykonana z polikarbonatu (tworzywa wykorzystywanego do produkcji kuloodpornych szyb). Telefon ma wymiary 121×63×10 mm, dobrze leży w dłoni i jest bardzo lekki. Nie wygląda ani na tandetny, ani na zbyt drogi. Poza rozmiarem wyświetlacza nie ma praktycznie nic wspólnego z rzekomym konkurentem, iPhonem 5. Co zresztą wychodzi mu na dobre: Galaxy S3 Mini dysponuje wymiennym akumulatorem, slotem micro SD na karty do 32 GB pojemności i mieści normalną kartę mini SIM. Do testu otrzymaliśmy S3 mini w wersji z 8 GB pamięci i bez NFC. Wersje z 16 GB oraz z NFC mają być dostępne w handlu jeszcze w grudniu.

Akumulator i akustyka: żadnych oszczędności

Samsung Galaxy S3 mini dysponuje akumulatorem o pojemności 1500 mAh. W teście online przy pełnej jasności akumulator pracował 7:45 h. Za to osiągnięty czas telefonowania – 5:38 h przy maksymalnej mocy nadajnika – to wynik poniżej przeciętnej. S3 mini nie spieszy się specjalnie z ładowaniem akumulatora, pełne naładowanie osiąga dopiero po trzech godzinach. Akustyka małego S3 jest bardzo dobra. W sieci komórkowej i stacjonarnej dźwięk był przyjemnie czysty i głośny. Rozmówca przy telefonie stacjonarnym słyszał lekkie szumy. Jakość dźwięku w trybie głośnomówiącym jest słabsza, ale do przyjęcia.

“Super” AMOLED, Internet ok

Rozdzielczość czterocalowego wyświetlacza S3 mini wynosi wprawdzie tylko 800×400 pikseli, ale kompensuje to wykorzystana technologia AMOLED. Dzięki niej kontrast, przestrzeń kolorów, punkt bieli i jasność rzeczywiście odpowiadają jakości “prawdziwego” S3. Dostęp do sieci wymaga jednak odrobinę cierpliwości. W sieci bezprzewodowej (802.11n) preinstalowana przeglądarka Chrome surfuje szybko i płynnie. W sieci mobilnej mamy do dyspozycji UMTS/HSPA z maksymalną prędkością pobierania danych na poziomie 14,4 Mb/s. Na otwarcie naszej strony testowej (600 KB) przez sieć komórkową Galaxy S3 Mini potrzebował aż 8,4 sekundy – dwukrotnie więcej niż przez WiFi.

Android 4.1 jak w S3

S3 mini wyposażono w dwurdzeniowy procesor

NovaThor U8420

firmy ST-Ericsson. Dysponujący 1 GB pamięci procesor, taktowany z częstotliwością 1 GHz na rdzeń, zaskakująco dobrze wywiązuje się ze swojego zadania, gdyż w praktyce S3 mini w niczym nie ustępuje wydajnością dużemu modelowi Galaxy S3. Również w oprogramowaniu nie zauważyliśmy żadnych ograniczeń. Samsung zainstalował Androida 4.1 i powłokę TouchWIZ z prawie wszystkimi znanymi z S3 funkcjami specjalnymi. Wyświetlacz nie gaśnie, dopóki na niego patrzymy, telefon sam spróbuje nawiązać połączenie, jeśli tylko przyłożysz go do ucha, gdy wyświetlacz pokazuje numer. Tylko znana z S3 funkcja obrazu w obrazie padła ofiarą pomniejszenia ekranu. Sam system w wersji Jelly Bean jest kompletny, zawiera Google Now, menu widgetów i listę ostatnio używanych aplikacji. Na małym S3 system pracuje stabilnie i płynnie, obsługa świetnego wyświetlacza dotykowego jest bardzo wygodna.

Miniaparat

Pięciomegapikselowy aparat fotograficzny wprawdzie pozytywnie nas zaskoczył, ale daleko mu do jakości osiąganej przez ośmiomegapikselowy aparat S3. O ile w korzystnych warunkach oświetleniowych motywy na zdjęciach były ostre i wiernie odzwierciedlały rzeczywiste barwy, kolory w sztucznym świetle wyglądały zbyt ciepło. Flesz dobrze oświetla fotografowany motyw, fokus działa wystarczająco szybko. Fotografie wykonywane w słabym oświetleniu i bez flesza są nieostre. Filmy nagrane za pomocą S3 mini (720p) są przyjemnie ostre, a kolory wierne.

Podsumowanie: “S3” w nazwie mini to nie jest pusta obietnica

Przedstawiając model S3 mini jako średniej klasy S3, Samsung spotkał się z krytyką. Nasz test dowodzi jednak, że S3 mini w pełni zasługuje na swoja nazwę. Pociotek S3 oferuje dobrej jakości hardware – jak np. wyświetlacz – i aktualny software z funkcjami znanymi tylko z S3. Także długi czas pracy akumulatora przemawia na korzyść S3 mini. Ani dotykowy ekran, ani procesor nie zasługują na określenie “oszczędnościowe”. Nawet kamera jest zadowalająca. Producent poskąpił jednak HSPA+. Do wersji S3 mini z 8 GB zalecamy zakup karty micro SD. Oczywiście, podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, niektórzy będą kręcić nosem na plastikowy design. Ale z technicznego punktu widzenia S3 mini to kawał dobrego sprzętu rozsądna cenę ok. 1400-1500 zł.

Alternatywa

Nie przekonuje Cię S3 mini? Dołóż około 1000 złotych i sięgnij po LG Swift (Optimus) 4X HD. To świetny smartfon z 4,7-calowym wyświetlaczem, Androidem 4 i czterordzeniowym procesorem Nvidii, ze względu na stosunek jakości do ceny jeden z najlepszych w naszym rankingu (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Galaxy S3 mini

Kompaktowa wersja S3, świetna wydajność, precyzyjny wyświetlacz i porządny czas pracy akumulatora w czasie surfowania. Do tego Android 4.1 i mnóstwo dodatków.

PLUSY:

poręczny i lekki

doskonały wyświetlacz Super AMOLED

bardzo dobra wydajność

Android 4.1 z funkcją Smart Stay i innymi znanymi z S3

długi czas pracy online

MINUSY:

obudowa z polikarbonatu nie każdego zachwyci

oszczędnościowe aparat fotograficzny i UMTS