Na cyfryzacji w Polsce najwięcej zyskuje… Samsung

Sygnał telewizji analogowej wyłączono już w województwie lubuskim oraz w części województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Zgodnie z planami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sygnał analogowy zostanie wyłączony we wszystkich polskich województwach najpóźniej do końca lipca 2013 roku. Przejście do cyfrowej telewizji naziemnej umożliwi nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku oraz wprowadzenie obrazu wysokiej rozdzielczości.
Na cyfryzacji w Polsce najwięcej zyskuje… Samsung
Masz wybór - telewizor albo dekoder, ale czasu masz coraz mniej

Masz wybór – telewizor albo dekoder, ale czasu masz coraz mniej

Te nowości będą jednak dostępne tylko dla posiadaczy nowoczesnych, cyfrowych odbiorników obsługujących MPEG-4 – nowoczesny standard kompresji obrazu. Oznacza to, że miłośników telewizji, którzy nie posiadają telewizorów z MPEG-4, czeka zakup nowego odbiornika lub specjalnego dekodera, który może zostać podłączony do starego, analogowego telewizora.

Województwo lubuskie kupuje nowe telewizory

– Już na początku sezonu jesiennego zauważyliśmy wzrost zainteresowania Użytkowników w kategorii Telewizory i akcesoria– mówi Fabian Adaszewski, PR Manager Grupy Nokaut SA, właściciela porównywarki cen Nokaut.pl. –W miesiącu poprzedzającym wyłączanie sygnału analogowego popularność tej kategorii produktów wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu do miesięcy letnich.W przypadku województwa lubuskiego, w którym jako pierwszym w kraju zastąpiono sygnał analogowy cyfrowym, zainteresowanie Użytkowników kategorią Telewizory i akcesoria wzrosło kilkakrotnie– dodaje Adaszewski.

Wśród Użytkowników Nokaut.pl najpopularniejszą marką telewizorów, dostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego jest Samsung. W kategorii najczęściej wyszukiwanych dominują telewizory z technologiami 3D oraz LED. W przypadku tej pierwszej Użytkownicy najczęściej poszukiwali modeliSamsung UE40ES6100,Samsung UE40ES6800orazSamsung UE46ES6800. W przypadku Technologii LED były to:Samsung UE50ES5500,Samsung UE32EH5000,Samsung UE40EH5000,Samsung UE39EH5003orazSamsung UE32EH4000.

Poza modelami Samsunga popularnością cieszył się również telewizor Sharp 3D modelLC-70LE835Eoraz Sony LED modelKDL-40EX650. Polacy najczęściej poszukują telewizorów o przekątnej 40, 37 i 32 cali. Technologia LED wyprzedza w rankingu popularności technologię 3D, zaś telewizory LCD poszukiwane są przez niespełna jedną czwartą zainteresowanych.

Rośnie popularność dekoderów

Poza wzrostem zainteresowań w kategorii Telewizory i akcesoria widać wyraźne zwiększenie ruchu w ramach dekoderów DVB (Digital Video Broadcasting).

– Pamiętajmy, że właściciele analogowych odbiorników nie muszą od razu decydować się na zakup nowych odbiorników cyfrowych.

– tłumaczy Fabian Adaszewski

– To tylko jedna z opcji. Drugą i do tego dużo tańszą jest zakup dekodera umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, choć warto mieć na uwadze fakt, że zakup takiego dekodera może nie wystarczyć do uzyskania zdecydowanej poprawy jakości odbieranego dźwięku i obrazu.

– kończy Adaszewski.

Popularność tej kategorii produktów wzrosła w Nokaut.pl już wiosną, kiedy rozpoczęła się kampania informacyjna dotycząca zmiany nadawania analogowego na cyfrowe w radiu i telewizji. Wśród najpopularniejszych modeli dekoderów znalazły sięTuner TV MANTA DVBT01, dekoder telewizji cyfrowejjTab FS-815T DVBorazTuner DVB-T do PC Manta DVBTUSB01. Ceny tych urządzeń zaczynają się od kwoty około 100 złotych.