SeeYou – przełom technologiczny w świecie osób niewidomych i słabowidzących

SeeYou to projekt oferujący pierwszy na świecie smartfon w pełni obsługiwany głosowo, sieć komórkową oraz zestaw aplikacji – całość dedykowana tej grupie odbiorców. Te rewolucyjne rozwiązania zwiększą mobilność, poprawią komunikację oraz integrację osób niepełnosprawnych.
SeeYou – przełom technologiczny w świecie osób niewidomych i słabowidzących
SeeYou Phone

SeeYou Phone

Na świecie żyje 285 milionów osób, które mają problemy ze wzrokiem. Spośród nich 39 milionów to osoby niewidome – to więcej niż cała populacja Polski. Statystyki pokazują, że większość niewidomych utraciło wzrok wraz z wiekiem. Upośledzenie tak ważnego zmysłu zdecydowanie obniża komfort życia, ograniczając stopniowo aktywność w sferze prywatnej i zawodowej.

Potrzeba matką wynalazków

Idea telefonu-przewodnika zrodziła się z potrzeby serca – mama Marcina Łapy, założyciela SeeYou, jest osobą słabowidzącą. Przez lata nie mogła wysyłać SMS-ów. Tak powstał pomysł stworzenia telefonu, a następnie sieci komórkowej, których celem jest ułatwianie życia osobom z dysfunkcjami wzroku. Przy projekcie SeeYou pracuje wiele osób niewidomych i słabowidzących, dzięki czemu wszystkie rozwiązania są dopasowane do ich realnych potrzeb.

Sam jestem informatykiem, więc patrzę na telefon nie tylko z perspektywy użytkowej, ale też od strony technologicznej. SeeYou to prawdziwy przełom w życiu osób niewidomych. Miałem okazję testować wcześniej wiele rozwiązań, które były tworzone z myślą o niewidzących, a w rzeczywistości nie potrafiły sprostać naszym potrzebom. W tym kontekście SeeYou Phone jest prawdziwą rewolucją — tłumaczy Paweł Urbański, niewidomy alpinista, biorący udział w testach SeeYou Phone jeszcze przed jego wprowadzeniem na rynek.

Technologia w służbie osobom niepełnosprawnym

Rozwiązania oferowane w ramach projektu SeeYou obejmują: SeeYou Phone – pierwszy na świecie smartfon w całości obsługiwany głosowo, przystosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, SeeYou Mobile – sieć komórkową uzupełnioną m.in. o usługę osobistego asystenta, SeeYou Platform – system operacyjny, zastosowany w SeeYou Phone, umożliwiający przekształcenie określonych modeli telefonów z systemem Android w urządzenia obsługiwane wyłącznie za pomocą głosu oraz SeeYou Apps – wybrane aplikacje, wchodzące w skład SeeYou Platform, które pozwalają na udźwiękowienie konkretnych funkcji telefonu.

Fundamentem SeeYou Phone jest system Android, który do tej pory był nieprzystosowany dla osób niewidomych, oraz smartfon Samsung Google Nexus. Zmiany, jakie wprowadził w tym obszarze Humann S.A., sprawiają, że wszystkie funkcje nowego smartfonu (m.in. obsługa książki adresowej, SMS, korzystanie z kalendarza, notatek głosowych, obsługa Internetu, portali społecznościowych, poczty e-mail, nawigacja piesza GPS czy lupa elektroniczna z systemem odczytu tekstu) są obsługiwane włącznie za pomocą głosu. Proces ten odbywa się w chmurze za pośrednictwem rozwiązań internetowych, dzięki czemu nie obciąża systemu i pozwala na szybką analizę danych. Urządzenie jest także kompatybilne z zestawem słuchawkowym, dzięki czemu użytkownik może zachować prywatność “rozmawiając” z telefonem.

Rewolucja jaką wywołało na rynku telefonów upowszechnienie się urządzeń bez fizycznej klawiatury, spowodowała także utrudnienia w dostępności do szerokiego wachlarza urządzeń mobilnych dla osób niewidomych. Kiedy dowiedzieliśmy się, że firma Humann S.A. pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na wyeliminowanie tych problemów, Samsung natychmiast udostępnił telefon do testów i prac nad platformą SeeYou. Z radością przyjmujemy fakt, że Samsung Google Nexus jest pierwszym smartfonem na rynku, który będzie służył osobom niewidomym i słabowidzącym. Projekt wydaje nam się tym ciekawszy, że w całości został zrealizowany przez polskich informatyków, co tylko potwierdza opinię, że polscy programiści należą do światowej czołówki — powiedziała Anna Sawa, Specjalista ds. PR w Samsung Electronics Polska.

SeeYou Phone kosztuje 2 500 zł brutto, co również należy uznać za istotny przełom na rynku produktów dedykowanych osobom niewidomym. Dla porównania – średni koszt samego tylko programu służącego do rozpoznawania tekstu wynosi 4 100 zł, programu udźwiękawiającego nawigację GPS – ok. 3 000 zł, zaś lupy elektroniczna – ok. 3 500 zł. Natomiast te i wiele innych funkcjonalności oferowanych jest w ramach jednego urządzenia, jakim jest SeeYou Phone.

Atrakcyjnym uzupełnieniem SeeYou Phone jest SeeYou Mobile, czyli wirtualny operator komórkowy. Sieć ta pozwala nie tylko na wygodną komunikację – w pakiecie oferuje również wiele innych opcji, które ułatwią funkcjonowanie osobom słabowidzącym i niewidomym, m.in.:

  • opiekę prywatnego asystenta, który działa podobnie jak concierge – może np. zarezerwować wizytę u lekarza, kupić bilety do kina, zamówić prezent, znaleźć i zarezerwować bilet na pociąg czy samolot.
  • ubezpieczenie telefonu i polisę OC
  • bezpłatne aktualizacje systemu
  • wsparcie techniczne.

Ceny abonamentów w sieci SeeYou Mobile wynoszą od 38 zł do 76 zł brutto miesięcznie. W ramach tej opłaty, oprócz wyżej opisanych usług dodatkowych, użytkownik otrzymuje pakiet minut wymiennych na SMS-y oraz pakiet transferu danych. Sieć SeeYou Mobile powstaje przy wsparciu firmy Telogic. Działa na terenie całego kraju, a dzięki roamingowi również zagranicą.

Nie tylko dla niewidomych

Rozwiązania oferowane przez SeeYou mogą być przydatne także osobom widzącym, w określonych sytuacjach, np. podczas prowadzenia samochodu, kiedy trzeba wybrać numer telefonu lub napisać SMS. Wybrane aplikacje, tzw. SeeYou Apps, są dostępne do pobrania pojedynczo, udźwiękowiając tylko poszczególne funkcje telefonu z systemem operacyjnym Android. Koszt jednej aplikacji zaczyna się już od 10 zł.

Spojrzenie w przyszłość SeeYou

Humann S.A. zamierza wprowadzić swoje rozwiązania także na inne rynki, w pierwszej kolejności w Hiszpanii i krajach skandynawskich, a docelowo również w USA. Kolejnym etapem rozwoju SeeYou ma być udostępnienie funkcji, które będą wykraczać daleko poza możliwości obecnie oferowane przez telefony komórkowe.

Pracujemy nad rozwiązaniami, które dzięki zintegrowanej kamerze pozwolą na identyfikację twarzy przechodniów na ulicy i poinformują nas, że zbliża się nasz znajomy. Będą też analizować drogę i ostrzegać przed przeszkodami — mówi Marcin Łapa, założyciel SeeYou.

Rozwój technologii to jednak nie wszystko. Budując społeczność́ wokół SeeYou, chcemy również inicjować zmiany prawne i technologiczne, ułatwiające życie osobom z dysfunkcjami wzroku — dodaje Łapa.