Smartfony pracowników poważnym zagrożeniem dla firm

Raport “Pausing Google Play” powstał w oparciu o prace analityczne przeprowadzone w sierpniu i wrześniu bieżącego roku. Aplikacje pytają m.in. o zgodę na dostęp do danych lokalizacyjnych (42%), do połączeń i numerów telefonów (31%), do informacji osobistych – takich jak poczta i kontakty (26%). Aż 9% może narazić na wydanie pieniędzy bez wiedzy użytkownika. 1% z nich wymaga dostępu do informacji o koncie użytkownika.
Smartfony pracowników poważnym zagrożeniem dla firm
Prywatne smartfony w firmie stanowią zagrożenie

Prywatne smartfony w firmie stanowią zagrożenie

Szefowie działów bezpieczeństwa IT, a prywatne smartfony

Analitycy Bit9 przeprowadzili również ankietę wśród decydentów IT, którzy łącznie odpowiadają za 400 000 pracowników. Wynika z niej, że pomimo świadomości, iż smartfony mogą być źródłem zagrożenia, aż 96% z nich zezwala na używanie prywatnych urządzeń do obsługi służbowej poczty e-mail. 85% pozwala na współdzielenie poprzez prywatne urządzenie kalendarza i harmonogramów prac, a 71% zezwala na dostęp smartfonów do firmowej sieci.

Smartfony luką w systemie bezpieczeństwa?

Jak mówi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery –

W dzisiejszym świecie prywatne smartfony, nad których bezpieczeństwem nie czuwa dział IT, stanowią prawdziwy problem. Przetwarzanie firmowych danych na prywatnych urządzeniach powoduje, że organizacja nie ma kontroli nad ich przepływem

. Stąd już tylko krok do “wycieku” informacji i zaburzenia ciągłości prowadzonego biznesu.

“Nie” dla prywatnych smartfonów w firmie?

Zbigniew Engiel z Mediarecovery twierdzi, że –

Najprostszym rozwiązaniem byłby całkowity zakaz korzystania z zasobów informacyjnych firmy za pośrednictwem prywatnych urządzeń.

Wówczas dział IT mógłby zachować kontrolę na przepływem danych i ich bezpieczeństwem.

Każdy wyłom w tej zasadzie skutkować będzie zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa — dodaje.

Służbowy smartfon dla każdego!

Innym rozwiązaniem byłoby wyposażenie pracowników w smarfony będące własnością firmy. Wówczas dział IT nie miałby problemu z zapewnieniem bezpieczeństwa danych, mogąc skorzystać chociażby dostępne w ofercie Mediarecovery – McAfee Enterprise Mobility Management czy MobileIron Mobile Device Management.

Rozwiązania tego typu pozwalają zapewnić podobny poziom bezpieczeństwa danych, jaki jest możliwy w przypadku komputerów czy laptopów — podsumowuje przedstawiciel laboratorium informatyki śledczej.

Więcej:smartfony