Sony NEX-6

Gama aparatów systemowych NEX rozrosła się do czterech modeli. Nowiutki NEX-6 robi świetne wrażenie pod każdym względem za sprawą imponującej jakości obrazu, wyraźnego wyświetlacza i wizjera oraz przemyślanej koncepcji obsługi. W bezpośrednim porównaniu debiutant firmy Sony deklasuje niemal wszystkie konkurencyjne bezlusterkowce i lustrzanki.
Poręczny aparat systemowy ze zintegrowaną lampą błyskową i wizjerem.
Poręczny aparat systemowy ze zintegrowaną lampą błyskową i wizjerem.

Modelem NEX-6 projektanci firmy Sony zamknęli lukę pomiędzy flagowym bezlusterkowcem NEX-7 a pozycjonowanym na średniej półce cenowej modelem NEX-5N i jego następcą NEX-5R. Wynik ich prac jest udanym połączeniem obu światów.

Poręczna obudowa z odpowiednią liczbą przycisków

Z wyglądu NEX-6 bardzo przypomina droższy model NEX-7, co już na pierwszy rzut oka zapowiada wygodę obsługi. Masywny gumowany uchwyt pozwala pewnie trzymać aparat w dłoni, nawet jeśli połączymy go z ciężkim obiektywem.

O wysiłku podjętym przez projektantów Sony, usiłujących jak najlepiej połączyć elementy dwóch światów: profesjonalnych fotografów i fotoamatorów, świadczą dwie rolki umieszczone jedna nad drugą w górnej części magnezowej obudowy. Dolna rolka służy do ręcznej regulacji parametrów ekspozycji – bardziej zaawansowani fotografowie mogą za jej pomocą błyskawicznie zmieniać ustawienia. Umieszczone wyżej pokrętło trybu pracy pozwala z kolei przełączać się między ręcznymi i półautomatycznymi trybami fotografowania a w pełni zautomatyzowanymi programami tematycznymi. Do tych ostatnich należy między innymi praktyczny kreator panoram, mogący rejestrować zdjęcia o szczególnie wysokiej rozdzielczości. Przycisk “Fn” znajdujący się obok spustu migawki daje błyskawiczny dostęp do różnych opcji aparatu. W praktycznym teście zaproponowany przez projektantów układ elementów sterujących sprawdzał się dobrze, umożliwiając płynną obsługę wszystkich funkcji.

Poręczny aparat systemowy ze zintegrowaną lampą błyskową i wizjerem.

Poręczny aparat systemowy ze zintegrowaną lampą błyskową i wizjerem.

Da się zauważyć również inne podobieństwa do starszego kuzyna, jak choćby zintegrowana lampa błyskowa wyskakująca z obudowy. Co prawda jest ona dosyć słaba (zmierzona liczba przewodnia: 4), ale w krytycznych sytuacjach lepszy rydz niż nic. W razie potrzeby podłączyć do aparatu mocniejszy flesz możemy, korzystając ze stopki Multi Interface. Jak wskazuje sama nazwa, może ona służyć też do komunikacji z różnymi innymi akcesoriami. Korpus jest pozbawiony zintegrowanego układu stabilizacji obrazu, trzeba więc rozważyć zakup droższych obiektywów wyposażonych w stabilizatory. Jeśli chodzi o optykę, mocowanie umożliwia montaż obiektywów z bagnetem typu E. Można korzystać również z obiektywów do lustrzanek Sony Alpha, ale tylko za pośrednictwem odpowiedniego adaptera (od 600 zł).

Wyraźny wizjer, wyraźny wyświetlacz

Przy fotografowaniu w słabym oświetleniu możemy liczyć na elektroniczny wizjer wykonany w technologii OLED. Dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości 2,3 milionów punktów należy on do najlepszych wizjerów tego typu. W menu możemy wybrać, jakie dane mają być wyświetlane w wizjerze – dzięki temu możemy cały czas kontrolować istotne parametry, nie odrywając oka od aparatu.

NEX-6 oferuje też alternatywę dla wizjera w postaci trzycalowego wyświetlacza o rozdzielczości 921600 punktów. Przełączanie pomiędzy wizjerem a ekranem następuje automatycznie za sprawą precyzyjnego czujnika oka – jedynie fotografowie noszący okulary muszą liczyć się z nieco przydługim czasem reakcji. Wyświetlacz nie reaguje na dotyk – tę funkcję zastosowano tylko w modelach z serii NEX-5. Większą elastyczność podczas korzystania z ekranu umożliwiają zawiasy, na których jest on zamontowany, pozwalające wychylać wyświetlacz nawet o 90 stopni w górę i do ok. 45 stopni w dół.

Komfortowa łączność z siecią WLAN

Na pochwałę zasługuje zintegrowany w obudowie moduł WLAN, umożliwiający bezpośrednie kopiowanie zdjęć z aparatu do smartfonów czy innych urządzeń zgodnych ze standardem DNLA takich jak telewizory, konsole PlayStation czy tablety. Można też zdalnie sterować pracą aparatu, korzystając z aplikacji “Play Memories”, dostępnej w wersji dla Androida i iOS. Poza tym NEX-6 jest powiązany z własnym sklepem z appami, które w przyszłości pozwolą (za dodatkową opłatą) wzbogacić aparat o nowe funkcje. Na razie jednak oferta sklepu jest ograniczona, a dostępne programy okazują się mało użyteczne.

Mało szumu, wysoka jakość zdjęć

Sony NEX-6 jest wyposażony w matrycę formatu APS-C o rozdzielczości 16 megapikseli typowej dla tańszych bezlusterkowców japońskiego producenta – 24-megapikselowy sensor jest zarezerwowany dla najdroższego modelu NEX-7. Niższa rozdzielczość nie musi jednak być jego wadą – w końcu mniej pikseli oznacza też – przynajmniej w teorii – mniej szumu.

Podobnie jak inne aparaty Sony, NEX-6 bardzo skutecznie trzyma szum w ryzach. Wartości wskaźnika VR3, obrazującego poziom szumu na odbitkach w formacie A3, są tak niskie, że bez obaw można korzystać z całego dostępnego zakresu czułości (ISO 100 – 25600). Kiedy jednak oglądamy zdjęcia w pełnym rozmiarze na ekranie komputera, od czułości ISO 3200 zauważymy zakłócenia.

Ostry obraz w wizjerze i na wyświetlaczu.

Ostry obraz w wizjerze i na wyświetlaczu.

Pod względem ostrości zdjęć NEX-6 spisuje się dobrze – maksymalna rozdzielczość zdjęć to 1380 par linii na wysokość obrazu. Taki wynik utrzymuje się do czułości ISO 1600, dopiero powyżej tego poziomu ostrość zaczyna bardziej zauważalnie spadać. Również wierność odwzorowania detali pozostaje dobra do czułości ISO 1600 – przy wyższej czułości drobniejsze detale stają się nieco rozmyte.

Ostre kontrasty nie stanowią dla Sony NEX-6 żadnego problemu. Aż do czułości ISO 12800 matryca jest w stanie rejestrować zakres tonalny obejmujący co najmniej dziewięć stopni przysłony. Poza tym aparat pozwala korzystać z trybu optymalizacji ekspozycji oraz trybu HDR. W tym drugim trybie optymalny obraz jest tworzony z połączenia trzech zdjęć wykonanych krótko po sobie z różnymi parametrami naświetlania. Sposób odwzorowania kolorów jest przyjemnie naturalny (Delta E 8,8).

Nowy system autofokus świetnie sobie radzi

Po raz pierwszy bezlusterkowiec z serii NEX został wyposażony w podwójny system autofokus. Znanemu układowi z detekcją kontrastu towarzyszy drugi bazujący na detekcji fazy i wykorzystujący 99 czujników znajdujących się bezpośrednio na matrycy). Taki duet obniża opóźnienie spustu migawki do 0,46 s przy słabym świetle i aż do 0,33 s przy świetle dziennym, dzięki czemu aparat dobrze sprawdza się w spontanicznych sytuacjach.

NEX-6 nie obawia się również pracy w trybie zdjęć seryjnych. W czasie sekundy można zarejestrować 9,1 klatek w formacie JPEG lub RAW. Przy zapisie w formacie RAW seria może trwać maksymalnie jedną sekundę, a przy zapisie w formacie JPEG – do półtorej sekundy.

Przeciętny czas pracy akumulatora

Sony NEX-6 czerpie energię z litowo-jonowego akumulatora typu NP-FW50, stosowanego również w pozostałych modelach z rodziny NEX. Pomiary laboratoryjne wskazują jednak, że w tym przypadku pozwala on uzyskać tylko przeciętny czas pracy. Korzystając z wyświetlacza zrobimy od 270 do 540 zdjęć, a używając wizjera tylko od 210 do 430. W trybie filmowania akumulator pozwala zapisać około dwóch godzin materiału w rozdzielczości Full HD.

Pokrętło wyboru trybu pracy ułatwia regulację ustawień.

Pokrętło wyboru trybu pracy ułatwia regulację ustawień.

Skoro już jesteśmy przy filmowaniu, nowy bezlusterkowiec Sony rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo, ustawiając ostrość w trybie ciągłym. Nowy podwójny autofokus sprawia, że zmiany ostrości podczas śledzenia ruchomych obiektów przebiegają bardziej płynnie. Najwyższą jakość obrazu uzyskamy, wybierając rozdzielczość 1080p i szybkość rejestracji 50 klatek na sekundę. Brakuje standardowego złącza do podłączania zewnętrznego mikrofonu, więc filmowcy są skazani na akcesoria wyposażone w styki umożliwiające ich mocowanie na stopce.

Podsumowanie

Sony NEX-6 to bardzo interesujący aparat systemowy o ponadprzeciętnych osiągach. Łączy on poręczną obudowę i przemyślaną koncepcję obsługi modelu NEX-7 ze znacznie korzystniejszą ceną. Sposób obsługi ułatwiający ręczną zmianę ustawień i dający łatwy dostęp do trybów automatycznych dobrze się sprawdza. Wyposażenie jest na wysokim poziomie, a elektroniczny wizjer należy do najlepszych na rynku. Zintegrowany moduł WLAN wzbogaca aparat o dodatkowe użyteczne funkcje. Jakość obrazu i szybkość pracy robią bardzo dobre wrażenie.

Alternatywa

Jeśli łaskawszym okiem patrzymy na klasyczne lustrzanki wyposażone w wizjer optyczny, poważnie rozważmy zakup Canona EOS 650D. Jego mocne strony to wysoka jakość obrazu, ergonomiczna obudowa i duży, ruchomy wyświetlacz dotykowy. Nie do przecenienia jest też największa, w porównaniu z innymi systemami lustrzanek i bezlusterkowców, oferta kompatybilnych obiektywów. Na korpus bez obiektywu trzeba przeznaczyć ok. 2600 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony NEX-6

Poręczny aparat systemowy z bogatym wyposażeniem, zapewniający wysoką jakość zdjęć i niewielkie opóźnienia spustu migawki dzięki nowemu systemowi autofokus.

PLUSY:

ostre zdjęcia z niskim poziomem szumu

wyraźny wizjer i wyświetlacz

moduł WLAN

szybki autofokus

MINUSY:

niska liczba przewodnia lampy błyskowej

wierność detali obrazu przy wysokiej czułości