Acer W510 (NT.L0MEG.001)

Tablet, klawiatura i prawdziwy Windows 8: Iconia W510 firmy Acer to tablet i mini notebook w jednym. Świetne wyniki testu plasują urządzenie w naszym rankingu tuż za iPadami.
Acer Iconia W510: Tablet z procesorem Atom i prawdziwym Windows 8
Acer Iconia W510: Tablet z procesorem Atom i prawdziwym Windows 8

Acer Iconia W510: Tablet z procesorem Atom i prawdziwym Windows 8

Acer Iconia W510: Tablet z procesorem Atom i prawdziwym Windows 8

Iconia W510 zasadniczo różni się od innych tabletów z systemem Windows. Inaczej niż w przypadku Surface RT firmy Microsoft, Acer uzbroił tablet w procesor Atom (“Clover Trail”) firmy Intel. Ponieważ jest to procesor o klasycznej architekturze x86, zamiast Windows RT mamy do dyspozycji pełną wersję Windows 8 Pro. Jej zaletą jest pełna obsługa programów, których używamy na pececie czy notebooku z Windows 7, choć należy się obawiać, że nie wszystkie zostały dostosowane do dotykowego ekranu.

O ile procesory Atom pierwszej generacji były krytykowane za niską wydajność, ich najnowsza generacja dysponuje mocą wystarczająca dla wszystkich codziennych zastosowań. System operacyjny pracuje płynnie, obsługa menu nie sprawia problemów. Procesor dostaje zadyszki dopiero wtedy, gdy uruchomionych jest jednocześnie kilka aplikacji, a także w czasie szybkiego przełączania się między nimi. W czasie surfowania w internecie takich problemów nie zauważymy – przeglądarka reaguje szybko, tylko gest pinch zoom potrzebuje trochę czasu.

Stacja dokująca i świetny wyświetlacz

W510 zaopatrzono w wytrzymały akumulator. Czas pracy przy wyświetlaniu plików video wyniósł 7 godzin i 30 sekund, surfowanie – ponad 7 godzin. Jak na tablet z prawdziwym Windows są to rewelacyjne wyniki.

Rodzynkiem wyposażenia jest dołączona stacja dokująca, dzięki której można tablet szybko i łatwo zamienić w ultramobilnego notebooka. W stacji znajduje się dodatkowy akumulator, który przedłuża czas pracy urządzenia do ponad 13 godzin.

Acer Iconia W510: W wyposażeniu znajdziemy stację dokującą

Acer Iconia W510: W wyposażeniu znajdziemy stację dokującą

Iconia W510 posiada wyświetlacz o przekątnej 10,1″ i rozdzielczości 1366×768 pikseli. Acer udowodnił, że tablet niekoniecznie musi przypominać lusterko – mimo szklanego ekranu, wyświetlacz odbija światło w o wiele mniejszym stopniu niż inne tego typu urządzenia. Również wyniki testów przemawiają na jego korzyść – kontrast wynosi 163:1, jasność 300 cd/m2. Zależność jakości obrazu od kąta, pod którym jest oglądany jest mniejsza niż zwykle: nawet gdy nie patrzymy na ekran frontalnie, obraz zachowuje barwy i nasycenie.

Skromny App Store, dobre wyposażenie

Aby zainstalować na tablecie programy, można podobnie jak w przypadku notebooków, ściągnąć pliki instalacyjne z internetu lub przenieść je na pendrivie. Obsługa większości klasycznych programów wymaga jednak wciąż myszki i klawiatury. Innym źródłem programów jest Windows Store, ale ponieważ system jest na rynku od niedawna, jego oferta jest niestety dość skromna.

Tablet został wyposażony w zadowalający zestaw interfejsów. Do Iconii W510 można podłączyć pendriva USB i korzystać z umieszonych na nim zasobów, a oprócz 64 GB pamięci można korzystać z kart SD. Wyjście micro HDMI umożliwia podłączenie tabletu do telewizora. Iconia W510 dysponuje funkcją NFC (Near Field Communication), dzięki której możemy bezprzewodowo płacić za zakupy oraz przesyłać dane między urządzeniami z NFC. W Niemczech do tej pory korzystanie z tej funkcji nie jest zbyt powszechne.

Podsumowanie

Iconia W510 firmy Acer to świetny tablet z systemem operacyjnym Windows 8, wygodny, dobrze wyposażony, z porządnym wyświetlaczem i wytrzymałym akumulatorem. W pakiecie otrzymamy stację dokującą, a przy pomocy klawiatury i ekranu dotykowego możemy wygodnie pracować, np. pisać e-maile, czy dłuższe teksty – urządzenie dobrze zastępuje notebooka. Zintegrowany ze stacją dokującą akumulator wydłuża czas pracy do 13 godzin. Inaczej niż w przypadku tabletów z systemem operacyjnym RT, Iconia W510 pozawala na korzystanie z całego spektrum programów Windows. I wisienka na torcie – W510 kosztuje o 150 euro mniej niż tablet Microsoftu Surface RT.

Alternatywa

Obecnie tablet firmy Acer Iconia W510 jest jedynym tabletem z systemem Windows 8 – a w dodatku lepszym od tabletów z Windows RT. Dla użytkowników, dla których istotny przede wszystkim duży wybór aplikacji, dobrą alternatywą będzie iPad 4 firmy Apple. Nie można go w prawdzie tak łatwo zamienić w mobilnego notebooka, ale zaopatrzony jest w wysokiej rozdzielczości wyświetlacz, ogromny wybór apps i jeszcze lepszy tabletowy system operacyjny iOS (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Acer Iconia W510

Dobry tablet z systemem Windows 8, nowoczesnym procesorem Atom, bardzo wytrzymałym akumulatorem, dobrym wyświetlaczem i bogatym wyposażenie.

PLUSY:

wytrzymały akumulator

szybki system operacyjny

w wyposażeniu – stacja dokująca

uczciwa cena

obsługa programów dla Windows 8…

MINUSY:

…nie zawsze dostosowanych do ekranu dotykowego

Więcej:Acertablety