Firefox z obsługą wideo h.264 i znacznie lepszym przeglądaniem prywatnym

Zmiany pojawiły się tylko w wydaniach nocnych, ale niebawem trafią do jednej z wersji stabilnych.

To niekoniecznie zmiana zdania, a zmiana podejścia. Firefox wciąż natywnie nie obsługuje h.264 i to się raczej nie zmieni. Jednak gdy mamy w komputerze zainstalowany dekoder h.264 przeglądarka będzie potrafiła z niego skorzystać. Obecnie zmiany zostały wdrożone do nocnych wydań Windows – niezależnie od wersji systemu 32 lub 64 bit.

Wsparcie dla h.264 działa też w Firefoksie dla Androida i w Firefox OS. Właściciele komputerów z OS X oraz Linux będą musieli jeszcze chwilę poczekać – tu wydania nocne wciąż nie obsługują tego standardu wideo.

fot. www.geek.com
fot. www.geek.com

Przy okazji Mozilla wprowadziła (w wersji Windows już kilka tygodni temu) poprawiony tryb prywatny niemal dla wszystkich platform. Dotąd, gdy chcieliśmy otworzyć nowe prywatne okno, przeglądarka zamykała wcześniej otwarte strony. Oczywiście po wyjściu z trybu prywatnego wszystkie okna były przywracane – jednak nie było to zbyt wygodne rozwiązanie. Chrome od dawna potrafił jednocześnie działać w trybie normalnym jak i prywatnym.

Mozilla podkreśla, że wdrożenie tych zmian wiązało się z ogromnym nakładem pracy – stąd trwało to aż tak długo. Już teraz z poprawionego trybu prywatnego korzystać użytkownicy Windows, Mac OS X oraz Android.

Opisywane funkcje działają tylko

w wydaniach nightly

. Za kilka tygodni prawdopodobnie trafią do wydań Aurora, potem do wersji Beta, a pod koniec pierwszego kwartału 2013 nowe funkcje powinny znaleźć się w wydaniu finalnym.