Konsolidacja w branży map – Emapa kupiona przez Imagis

Dnia 10 grudnia 2012 została podpisana umowa pomiędzy warszawską spółką Imagis S.A., a łódzką firmą Emapa Sp. z o.o. na mocy której, Imagis przejmuje kontrolę nad Emapą. Imagis od 20 lat buduję własną geograficzną bazę danych czyli szczegółową cyfrową mapę Polski, tworzy autorskie oprogramowanie do nawigacji GPS pod marką MapaMap oraz zajmuje się dystrybucją profesjonalnych systemów GIS. Spółka Emapa została powołana do życia w 2001 roku, w oparciu o potencjał technologiczny i wieloletnie doświadczenie istniejącego od 1994 roku Wydawnictwa Cartall – producenta map cyfrowych oraz multimedialnych atlasów.
Współpraca przy zwalczaniu piractwa i podróbek może (ale nie musi) godzić w interesy konsumentów
Współpraca przy zwalczaniu piractwa i podróbek może (ale nie musi) godzić w interesy konsumentów
MapaMap i Emapa łączą siły

MapaMap i Emapa łączą siły

Branża systemów informacji przestrzennej to bardzo szeroki rynek do którego możemy zaliczyć zarówno systemy nawigacji GPS, internetowe portale mapowe, systemy lokalizacji pojazdów oraz oprogramowanie GIS umożliwiające przestrzenne analizy biznesowe. Wszystkie produkty i usługi z tego rynku budowane są w oparciu o mapy cyfrowe, dlatego też połączenie naszych firm tworzących mapy da nam niekwestionowaną pozycję lidera na polskim rynku GIS — mówi Marcin Niewęgłowski Prezes Zarządu Imagis S.A..

Emapa to kolejna spółka,która wejdzie w skład grupy kapitałowej Imagis S.A. W portfelu Imagis znajduje się również Smart Elektronik Sp. z o.o. produkująca urządzenia GPS oraz firma GPS Konsorcjum Sp. z o.o., która zajmuje się dystrybucją urządzeń nawigacyjnych, smartfonów oraz tabletów. Obydwie firmy stanowią solidne wsparcie w segmencie nawigacji GPS. Zakup Emapy będzie natomiast naturalnym wzmocnieniem drugiej gałęzi działalności, czyli systemów informacji przestrzennej (GIS).

Przejmując Emapę nabywamy niedużą spółkę która generuje około 6 mln zł przychodu, ale posiadającą za to dużą rentowność na poziomie 30 %. Wartością firmy są także jej wysokie kompetencje w branży GIS oraz rozbudowana geograficzna baza danych, która po połączeniu z danymi Imagis umożliwi stworzenie najlepszej cyfrowej mapy Polski. Jestem także przekonany, że w wyniku połączenia “know how” obu podmiotów powstaną nowe produkty, które w znaczący sposób wpłyną na wyniki całej grupy kapitałowej — dodaje Marcin Niewęgłowski.

Nabycie udziałów w Emapa to kolejne posuniecie rynkowe Imagis, które wyraźnie wskazuję że spółka się dynamicznie rozwija i obejmuje strategiczne przywództwo na polskim rynku GIS. Dostrzegł to amerykański koncern Google, który wybrał Imagis na polskiego partnera dla swoich rozwiązań geoprzestrzennych. Współpraca pomiędzy Google, a Imagis również dotyczy rynku GIS, a ściślej rozwiązań takich jak Google Earth i Google Maps, które Imagis oferuje w Polsce w kanale B2B w imieniu koncernu z Mountain View.