Nowy Apple iMac 21,5″ – rozbudowa pamięci RAM prawie niemożliwa

Dlatego wszyscy zastanawiali się jak Apple rozwiąże problem z ostatnio zaprezentowanymi komputerami iMac. Nowa seria desktopów dopiero teraz pojawia się w sklepach – ale tylko wersja 21,5″. Model z ekranem 27″ wejdzie do sprzedaży dopiero na początku stycznia.
Nowy Apple iMac 21,5″ – rozbudowa pamięci RAM prawie niemożliwa

Jak się okazuje we własnym zakresie możemy zrobić całkiem dużo. Wymienić dysk twardy, pamięć RAM, czy nawet procesor. To dosyć dobra wiadomość. Nowy iMac standardowo ma 8 GB pamięci, więc chęć rozbudowy do 16 GB może pojawić się dosyć szybko. Możemy też chcieć wymienić dysk twardy na SSD – w teorii ze wszystkim nie ma problemu.

Gorsza wiadomość jest taka, że Apple zdecydował się przykleić ekran do obudowy. Tak przynajmniej twierdzi

serwis iFixit

. Więc gdy zechcemy wymienić jeden z komponentów czeka nas trudna operacja odklejenia matrycy, która w poprzednim modelu była znacznie łatwiejsza do demontażu.

To jednak nie wszystko. Wymiana komponentów oznacza konieczność wykręcenia płyty głównej, czyli w praktyce – rozkręcenia całego komputera na drobne części. Ostatecznie iFixit przyznał nowemu modelowi iMac ocenę 3/10 pkt. Poprzedni model uzyskał aż 7/10 pkt, a to oznacza że był znacznie łatwiejszy w demontażu i rozbudowie.