Pierwsze smartfony LTE wreszcie w Polsce

Plus zakończył w grudniu testy funkcjonowania smartfonów LTE i pracuje obecnie nad udostępnieniem tego rozwiązania klientom. Do komercyjnego uruchomienia usługi przygotowana została już sieć operatora, w której zastosowano rozwiązanie zwane Circuit-Switch Fallback (CSFB) pozwalające na płynne przechodzenie między technologią 4G LTE, w której klient może korzystać z szybkiego dostępu do internetu, a siecią 3G/2G, w której wykonywane są inne usługi, w szczególności połączenia głosowe.
Pierwsze smartfony LTE wreszcie w Polsce
LTE nie będzie kolidować z połączeniami głosowymi w 3G/2G

LTE nie będzie kolidować z połączeniami głosowymi w 3G/2G

Funkcjonalność CSFB oznacza, że:

  • Klient może korzystać na swoim smartfonie z internetu LTE.
  • W sytuacji, gdy klient znajduje się w zasięgu LTE i chce wykonać lub odebrać połączenie głosowe zostaje automatycznie przełączony do sieci 2G/3G. Procedura CSFB, czyli przejście z LTE do 3G trwa ok. 1-2 sekundy, po czym zostaje nawiązane połączenie głosowe. W przypadku połączenia pomiędzy dwoma użytkownikami LTE procedura ta jest wykonana dwukrotnie – na telefonie inicjującym połączenie i otrzymującym połączenie.
  • Po zakończeniu połączenia głosowego telefon samoczynnie wraca do LTE.

Prócz sprawdzenia samej technologii, Plus przeprowadził również testy smartfonów obsługujących nową technologię. W sprzedaży już są dostępne Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920 obsługujące transmisje danych LTE. W połowie stycznia pojawią się Samsung Galaxy S3 oraz Samsung Galaxy Note2, a testowane są kolejne aparaty od innych dostawców, m.in. Huawei Ascend P1, czy LG Optimus.

Oferta “smarfon LTE” będzie w Plusie dostępna w połowie stycznia 2013 roku.