Samsung Google Nexus 10

Atak Google na iPada: Nexus 10 walczy o palmę pierwszeństwa uzbrojony w super wyraźny wyświetlacz, bardzo szybki procesor i nowy system operacyjny Android 4.2. Sprawdziliśmy, czy to zapewni mu zwycięstwo.
Google Nexus 10: duży tablet o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości wyświetlacza.
Google Nexus 10: duży tablet o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości wyświetlacza.

Google Nexus 10: duży tablet o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości wyświetlacza.

Google Nexus 10: duży tablet o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości wyświetlacza.

Pierwszy tablet firmy Google, Nexus 7, został wyprodukowany przez Asusa. Do pracy nad Nexusem 10 wybrano Samsunga. Cechą wyróżniającą nowy 10-calowy tablet jest ekstremalnie wysoka rozdzielczość wyświetlacza, która wynosi 2560×1600 pikseli i jest pod tym względem lepsza od aktualnego iPada 4 o rozdzielczości Retina (2048×1536 pikseli). W bezpośrednim porównaniu trudno dopatrzyć się różnic, ale przyzwyczajonych do wyświetlaczy o niższej rozdzielczości Nexus zaskoczy jakością obrazu, zwłaszcza podczas oglądania zdjęć, filmów czy czytania: wszystko jest wyraźniejsze, bardziej ostre i szczegółowe, a w literach i na zdjęciach nie sposób rozróżnić poszczególnych pikseli.

Pomiary laboratoryjne również nie wykazały wyraźnych różnic między Nexusem 10 a iPadem 3: tablet Google świeci bardzo jasno (400 cd/m2) i jest bardzo kontrastowy (135:1). Odbija też odrobinę mniej światła otoczenia niż iPady, co w kategorii jakości wyświetlacza zapewnia mu ocenę 100 – konkurent od firmy Apple z 97 punktami depcze mu po piętach.

Wydajność i nowy Android 4.2

Płynną i przyjemną pracę tabletu zapewnia szybki dwurdzeniowy procesor Exynos 5250 (taktowany częstotliwością 1,7 GHz) – ten sam, w który zaopatrzono aktualny Chromebook Google’a i Samsunga. System operacyjny urządzenia to jeszcze ciepły Android 4.2 z licznymi nowymi funkcjami. Przede wszystkim Multi User Support: z tabletu może równolegle korzystać kilku użytkowników, każdy z nich ma osobne konto i indywidualne ustawienia. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla rodzin, w których każdy korzysta z innych aplikacji, pulpitów czy ulubionych stron internetowych. Dopracowano również niektóre z systemowych aplikacji. Np. galeria zdjęć oferuje nowe możliwości ich sortowania, aparat fotograficzny jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Tryb Photo Sphere pozwala na robienie zdjęć panoramicznych (360°).

Zintegrowany aparat fotograficzny Nexusa 10 (5 MP) robi dobre zdjęcia i zostawia w tyle prawie całą konkurencję. Obsługa menu jest zrozumiała i intuicyjna. Ktoś, kto miał kontakt z telefonem komórkowym lub tabletem z systemem Android 4, nie będzie miał problemów z obsługa systemu 4.2.

Google podaje, że w Androidzie 4.2 nieco poprawiono wydajność samego systemu. Ponieważ jednak tablety z Androidem 4.0 raczej nie dostarczały powodów do narzekań, również w teście praktycznym różnica wydajności nie była zauważalna. Nexus 10 pracuje nieco płynniej niż inne modele, ale np. gest pinch zoom zajmuje chwilkę zanim wszystko zostanie załadowane. Mimo to jednak Google Nexus 10 to obecnie najszybszy tablet na rynku.

Dobre wyposażenie, średnia wydajność akumulatora

Podobnie jak iPad, także Nexus 10 nie posiada slotu na kartę pamięci, nie można więc jej rozszerzyć. Dostępne są wersje 16 i 32 GB. Nexusa 10 można podłączyć do telewizora przez złącze micro HDMI. Poza tym tablet posiada chip NFC (Near Field Communication), dzięki któremu można (na razie przynajmniej teoretycznie) bezdotykowo płacić za zakupy bądź przesyłać dane między urządzeniami NFC.

Pod względem mobilności Nexus 10 pokazuje się ze słabszej strony. Po odłączeniu zasilania tablet odtwarzał wideo tylko 5 godzin i 37 minut, na surfowanie w Internecie akumulator pozwolił przez 6 godzin i 16 minut. Wartości te usprawiedliwia nieco płaska obudowa i wynikająca z niej niewielka objętość akumulatora, ale w porównaniu z innymi 10-calowymi tabletami są to osiągi zaledwie przeciętne. Urządzenie waży 600 g, więc nie jest zbyt ciężkie. Niestety, na ładowanie akumulatora do pełna trwa aż 6 godzin i 25 minut – czyli dłużej niż praca tabletu po odłączeniu zasilania.

Google Nexus 10: Przeciętny czas pracy i mało oryginalny design.

Google Nexus 10: Przeciętny czas pracy i mało oryginalny design.

Nexus 10 jest dopracowany i świetnie wykończony, jednak design sprawia wrażenie mało oryginalnego i nudnego. Uczucie “must have”, które wywołują np. iPad czy Asus Transformer, potencjalnemu amatorowi Nexusa 10 raczej nie grozi. Jedną z przyczyn jest gumowana powierzchnia tylnej części obudowy – tablet leży dzięki temu bezpiecznie w ręce, ale nie jest tak elegancki jak modele z obudową z aluminium.

Podsumowanie

Nowy tablet Googla Nexus 10 to obecnie najszybszy tablet na rynku. Ekstremalnie wysoka rozdzielczość wyświetlacza pozostawia w tyle nawet wyświetlacze z aktualnej generacji iPada. Ale podobnie jak w tablecie Apple dopiero specjalnie dostosowane aplikacje pozwalają w pełni docenić super rozdzielczość. Aktualne programy nie skorzystają na razie znacząco z możliwości nowego procesora. Na krytykę zasługuje tylko przeciętna wytrzymałość akumulatora. Test pokazuje, że Nexus 10 to świetny tablet w uczciwej cenie.

Alternatywa

Dla szukających tabletu o podobnie wysokiej rozdzielczości wyświetlacza, w rachubę wchodzi tylko Apple iPad 4. Jest jednak droższy i jego zakup wiąże się z koniecznością korzystania wyłącznie z systemu Apple. Inna możliwość to tablet Acer Iconia Tab A510. Nie ma wprawdzie aż tak wysokiej rozdzielczości, ale jest wyposażony w dobry wyświetlacz, wytrzymały akumulator i gniazdo karty pamięci. Wersja 32 GB kosztuje około 1700 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Google Nexus 10

Obecnie najszybszy i najlepszy tablet z systemem Android robi wrażenie świetnym wyświetlaczem i zgrabną, poręczną obudową; szkoda, że czas pracy jest tylko przeciętny.

PLUSY:

wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości

bardzo dobry aparat fotograficzny

zgrabny i poręczny

najnowszy system operacyjny Android

MINUSY:

przeciętny czas pracy akumulatora