Westen Digital: Dyski o pojemności 5 TB już w przyszłym roku

Pamięci magnetyczne wciąż mają ogromną przewagę nad dyskami SSD – pojemność. Urządzenia z pamięcią flash do obecnie osiągają pojemności w okolicach 600 GB. To całkiem dużo – ale ich ceny są liczone w tysiącach złotych. Osoby, które poszukują gigantycznych pojemności za znacznie mniejsze pieniądze powinny ucieszyć się z informacji od firmy Western Digital.
Westen Digital: Dyski o pojemności 5 TB już w przyszłym roku

Producent zapowiada, że ostatni kwartał 2013 roku przyniesie ze sobą nowe dyski twarde o pojemnościach do 5 TB. Z planów WD wynika, że najpierw zobaczymy modele WD Green 4 TB (WD40EZRX) oraz WD Red 4 TB (WD40EFRX) – zaraz po wakacjach 2013. Kilka miesięcy później odbędzie się premiera WD Green 5 TB (WD50EZRX) oraz WD Red 5 TB (WD50EFRX).

Obie serie – WD Green oraz WD Red – będą wykorzystywały talerze wirujące ze zmienną szybkością pomiędzy 5400, a 5900 RPM. Mają być zoptymalizowane do dużych pojemności, energooszczędne i przystosowane do pracy w macierzach RAID. Wiemy także, że do osiągnięcia pojemności 5 TB producent wykorzysta 4 talerze o pojemności 1,25 TB.

Więcej:pamięci