1 terabajt całkiem bez przewodów

Polska premiera tych dwóch urządzeń nie była premierą światową – dosłownie kilka dni wcześniej Seagate pokazał je w Las Vegas na targach CES 2013. Nie jest źle, ale oczywiście pracujemy nad tym, by światowe premiery produktów komputerowych najpierw odbywały się w Polsce, a później na CES… 😉
1 terabajt całkiem bez przewodów
Zdjęcie z polskiej premiery Seagate Wireless Plus. Główny bohater konferencji leży sobie cichutko na stoliku i służy w tym momencie jako źródło plików multimedialnych dla iPada i telewizora Smart TV Samsunga.

Zdjęcie z polskiej premiery Seagate Wireless Plus. Główny bohater konferencji leży sobie cichutko na stoliku i służy w tym momencie jako źródło plików multimedialnych dla iPada i telewizora Smart TV Samsunga.

Seagate Wireless Plus

Pierwszym bohaterem konferencji był bezprzewodowy dysk Wi-Fi Seagate Wireless Plus. To najbardziej pojemny na świecie bezprzewodowy dysk przenośny – poza Seagate’m nikt nie oferuje w tym momencie 1 TB pojemności. Pozwala to na zapis np. 500 filmów w rozdzielczości HD. Ważne jest też to, że bateria dysku umożliwia mu 10 godzin przesyłania strumieniowego non stop – nawet do ośmiu smartfonów lub tabletów równocześnie!

Połączenie z urządzeniem zapewnia darmowa aplikacja Seagate Media, dostępna dla urządzeń z systemem Apple’a, Androidem oraz Kindle Fire HD. Dodatkowo Seagate Wireless Plus pozwala też korzystać z wideo, zdjęć, muzyki, a nawet dokumentów na dużym ekranie za pośrednictwem Apple Airplay, DLNA lub aplikacji zaprojektowanej specjalnie dla Samsung Smart TV i Blu-ray. Zasięg bezprzewodowych połączeń wynosi według producenta aż 80 metrów, co w realiach zabudowy mieszkaniowej należy podzielić przez 2. Ale to i tak całkiem dobry wynik…

Oczywiście w razie potrzeby urządzenie może pracować też w trybie przewodowym, łącząc się z komputerem poprzez interfejs USB 3.0. Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych produktów tego typu, możliwe jest zarówno bezprzewodowe ściąganie, jak i przesyłanie danych na dysk.

Seagate Wireless Plus dostępny będzie od lutego za niecałe 200 dolarów (ok. 620 zł)

.

Seagate Central

Drugim bohaterem dzisiejszej konferencji jest

Seagate Central

– urządzenie, które prowadzący określił po prostu jako domowy serwer NAS. Zapewnia on automatyczne tworzenie kopii zapasowych w całym domu, dostęp do cyfrowych filmów i muzyki z urządzeń sieciowych oraz zdalny dostęp spoza sieci domowej.

Warto zacytować w tym miejscu fragment informacji prasowej:

“Oprócz swojej podstawowej roli centralnej kopii zapasowej urządzeń domowych, Seagate Central pozwala także na łatwe przesyłanie strumieniowe treści. Po zapisaniu plików na dysku, Central organizuje treści w zależności od kategorii: wideo, zdjęć, muzyki i dokumentów. Dzięki darmowym aplikacjom dla telewizorów Samsung Smart TV, odtwarzaczy Blu-ray, urządzeń Apple® iOS, Amazon Kindle HD oraz urządzeń mobilnych Android, Central sprawia, że dostęp do multimedialnej rozrywki i dokumentów jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Central jest zgodny z DLNA, a także współpracuje z Apple® AirPlay®, co oznacza, że można do niego podłączyć prawie każde urządzenie w sieci”.

Warto dodać, że również to urządzenie obsługiwane jest poprzez aplikację Seagate Media. Pozwala ona na m.in. na zdalny dostęp do zapisanych na dysku plików z dowolnego miejsca na świecie. W sprzedaży oferowane będą trzy wersje różniące się pojemnością dysku: 2 TB, 3 TB i 4 TB.

Seagate Central dostępny będzie pod koniec marca. Wersja 2 TB kosztować będzie 190 dolarów (ok. 590 zł), 3 TB – 220 dolarów (ok. 680 zł), a 4 TB – 260 dolarów (ok. 800 zł).