Do końca 2013 roku 2 miliardy smartfonów!

W 2013 r. jeden na pięciu właścicieli smartfona na świecie nie połączy się z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Oznacza to, że 400 mln smartfonów będzie wykorzystywane jedynie do podstawowych funkcji komunikacyjnych. Użytkownicy, którzy nie umieją lub nie chcą korzystać z pełnej gamy funkcjonalności smarfonów najczęściej obawiają się związanych z tym kosztów. Jak wynika z badania Deloitte przeprowadzonego w 15 krajach na świecie, od 26 do 60 procent użytkowników telefonów komórkowych dostało w ciągu ostatniego roku rachunek wyższy niż oczekiwali. W Polsce odsetek użytkowników wykorzystujących potencjał smartfonów w bardzo ograniczonym zakresie sięga nawet 30 proc. ”
Aż 30 proc. właścicieli nowoczesnych telefonów w Polsce nie łączy się z Internetem
Aż 30 proc. właścicieli nowoczesnych telefonów w Polsce nie łączy się z Internetem
Aż 30 proc. właścicieli nowoczesnych telefonów w Polsce nie łączy się z Internetem

Aż 30 proc. właścicieli nowoczesnych telefonów w Polsce nie łączy się z Internetem

Wśród użytkowników smartfonów trzeba cały czas kreować popyt na usługi transmisji danych, budować świadomość możliwości tych urządzeń. Można to osiągnąć na przykład przez wspieranie rozwoju aplikacji mobilnych, odpowiednie konstruowanie planów taryfowych czy też rozbudowywanie sieci. Są w Polsce smartfony poza zasięgiem sieci 3G, które tylko czekają na sygnał i… ciekawą taryfę” — tłumaczy Grzegorz Sencio, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Zdaniem ekspertów Deloitte w tym roku już nawet 100 operatorów komórkowych na świecie będzie oferować nielimitowany dostęp do określonych aplikacji w ramach stałych miesięcznych abonamentów. Oferta typu AYCA (“all-you-can-app”, korzystanie z aplikacji bez ograniczeń) oznacza, że użytkownik w zamian za stałą, miesięczną opłatę, ma do niej nieograniczony dostęp. W ocenie Deloitte ceny usług typu AYCA będą się kształtować od zera do kilkudziesięciu dolarów miesięcznie. Wśród najpopularniejszych aplikacji, które są wskazywane przez użytkowników smartfonów jako te, do których chcieliby mieć nieograniczony dostęp przeważają media społecznościowe, usługi e-mail oraz wideo. Facebook był najbardziej pożądanym serwisem w ubiegłym roku w 12 z 14 przebadanych krajów (oprócz Rosji i Japonii), na drugim miejscu znalazł się YouTube (badanie Deloitte, grudzień 2012 r.).

Smartfony i tablety zrewolucjonizowały nie tylko rynek telekomunikacyjny, ale także medialny i technologiczny. Coraz większa ich popularność mogła stwarzać wrażenie, że niebawem zastąpią one komputery osobiste. Według ekspertów Deloitte nie ma takiego zagrożenia, a PC ciągle trzymają się mocno. W tym roku będą generować ponad 80 proc. ruchu w Internecie mierzonego w bitach. Co więcej, w dalszym ciągu ponad 70 proc. godzin spędzanych przy różnego rodzaju urządzeniach przetwarzających dane (PC, smartfonach, tabletach) przypadać będzie na komputery osobiste. Dużą część tego czasu spędzamy przed komputerem w godzinach pracy, ale również prywatnieprawdopodobnie przez więcej niż połowę czasu ciągle będziemy używać pecetów. Zdaniem Deloitte nie ma zatem mowy o “erze postpecetowej”, nadeszła wręcz era “peceta plus”.

“Użytkownicy komputerów są nie tylko biernymi odbiorcami treści, ale są też jej twórcami. Łatwiej jest pracować na PC niż na tabletach czy smartfonach. Dlatego w 2013 r. na świecie nadal w użytku będzie aż 1,6 mld komputerów osobistych” — wyjaśnia Jakub Wróbel, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Coraz częstsza obecność w Internecie powoduje, że więcej spraw, w tym dotyczących naszych finansów, załatwiamy za jego pośrednictwem. Jak zwraca uwagę Deloitte, powinno to zwiększać naszą wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia dotychczas uważane za wystarczające mogą się okazać coraz mnie skuteczne w obliczu ataków hakerów. W tym roku aż 90 proc. haseł generowanych przez użytkowników będzie w ocenie Deloitte podatnych na ataki hakerów. Niewystarczające zabezpieczenie haseł może spowodować straty liczone w miliardach dolarów, spadek zaufania do transakcji internetowych i znaczące naruszenie reputacji spółek, którym nie udało się powstrzymać ataków.

Przez lata, często stosowane ośmioznakowe hasła, wykorzystujące małe i wielkie litery oraz cyfry i znaki specjalne uznawane były za bezpieczne. Niestety internauci powszechnie ułatwiają sobie życie, a przy okazji niestety również hakerom, poprzez stosowanie zbyt oczywistych kombinacji. Często popełniają też kardynalny błąd, używając wielokrotnie tego samego hasła w różnych serwisach, w tym jednocześnie, np. do transakcji bankowych i na serwisach społecznościowych. Jeszcze gorzej jest w przypadku transakcji wykonywanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Ich użytkownicy nie chcą tracić czasu na wpisywanie hasła, więc je zbytnio upraszczają. Zdaniem ekspertów Deloitte rozwiązaniem, które znajdzie szersze zastosowanie już w tym roku będzie uwierzytelnianie wielopoziomowe.

“Polega ono na tym, że oprócz loginu i hasła, wpisujemy także np. hasło otrzymane na telefon komórkowy lub autoryzujemy operację odciskiem palca. Zabezpieczenia tego typu są zdecydowanie bardziej skuteczne, ponieważ prawdopodobieństwo, że hakerzy mają, np. jednocześnie dostęp do naszego komputera i telefonu komórkowego jest małe” — wyjaśnia Jakub Wróbel.

W mediach rok 2013 będzie przede wszystkim okresem rozwoju telewizji hybrydowej, ale też zmiany sposobu spędzania czasu przed telewizorem. Jak zauważają eksperci Deloitte, telewizja hybrydowa, polegająca na połączeniu telewizji cyfrowej z usługami interaktywnymi, rozwija się dziś niejako “przy okazji” postępującej ewolucji odbiorników TV. Okazuje się bowiem, że konsumenci decydujący się na zakup telewizora umożliwiającego dwukierunkową łączność z Internetem rzadko korzystają z tej funkcjonalności. W większości przypadków o zakupie decydują bowiem takie czynniki jak: cena, wielkość ekranu, grubość telewizora czy wręcz szerokość jego ramy. W 2013 r. liczba odbiorników umożliwiających korzystanie z telewizji hybrydowej przekroczy 100 milionów. Do końca dekady natomiast zdecydowana większość nowych telewizorów sprzedawanych w krajach rozwiniętych będzie miała taką możliwość.

Mimo przewidywanego wzrostu sprzedaży, zaledwie niewielka część – bo co najwyżej 15 procent odbiorników telewizji hybrydowej, które zostaną kupione w tym roku, będzie trafi do użytkowników głównie z powodu tej właśnie funkcjonalności. Co więcej, jak zauważają eksperci Deloitte, wiele gospodarstw domowych ma już telewizory hybrydowe, czasami nawet o tym nie wiedząc

. “Odbiornik może być podłączony do Internetu nie tylko bezpośrednio, ale również za pomocą wielu urządzeń peryferyjnych, m.in. dekoderów cyfrowych czy nowoczesnych konsoli do gier, które często mają dwukierunkową łączność z siecią” — wyjaśnia Maciej Klimek, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte

. “W co najmniej dziesięciu krajach badanych przez Deloitte, telewizory hybrydowe znajdują się już w ponad 30 proc. domów, a na kilku rynkach o dużej penetracji szerokopasmowego Internetu może to być nawet 60 proc.” — dodaje . W Polsce na razie telewizja hybrydowa jest w początkowej fazie rozwoju. Jak dotąd jedynie TVP i Eska TV udostępniła widzom możliwość korzystania z takiej usługi.

Jak wynika z prognoz Deloitte rok 2013 będzie też końcem ery domowej walki o pilota. Około dziesięciu procent rodzin w krajach rozwiniętych i około trzech procent w krajach rozwijających się będzie oglądało telewizję jednocześnie na kilku ekranach. Innymi słowy, w domach pojawią się dwa lub więcej odbiorniki, najprawdopodobniej różnych rozmiarów, na których będzie można oglądać jednocześnie różne programy telewizyjne w tym samym pomieszczeniu. “Dwa ekrany w jednym salonie” nie oznaczają jednak, że koniecznie muszą to być dwa telewizory. Tym drugim odbiornikiem najczęściej jest i będzie laptop lub tablet.

Inne wybrane trendy na rynku globalnym, które znalazły się w raporcie “Deloitte TMT Predictions 2013”:

Telekomunikacja

  • Spektrum częstotliwości – dobro skończone. Chociaż w 2013 r. na rynkach światowych (w tym w Polsce) zostaną udostępnione dodatkowe zakresy częstotliwości, ich niedobory będą się powiększać, szczególnie w obszarach o gęstej zabudowie ludności.
  • Dobry rok dla standardu LTE.Do końca roku 2013 ponad 200 operatorów w 75 krajach wprowadzi standard LTE do świadczenia komercyjnych usług. W konsekwencji liczba abonentów korzystających z usług w standardzie LTE przekroczy 200 milionów.
  • Umarła reklama na komórkach. Niech żyje reklama w tabletach i smartfonach!Deloitte szacuje,że przychody z reklam w sektorze smartfonów w ciągu nadchodzącego roku wyniosą 4,9 miliardów dolarów, natomiast w przypadku tabletów kwota ta sięgnie 3,4 miliardów dolarów.

Media

  • Dystrybutorzy i stacje telewizyjne skorzystają na usługach OTTbardziej niż firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. W 2013 r. obecni dystrybutorzy i nadawcy będą dostarczać dwa z trzech największych serwisów OTT oferujących programy telewizyjne i filmy.
  • Wprowadzenie technologii 4K (Ultra HD). W roku 2013 branża telewizyjna rozpocznie wprowadzanie na rynek telewizji HD nowej generacji w standardzie 4K, który zapewnia cztery razy wyższą rozdzielczość niż najlepszy stosowany obecnie standard HD.
  • Jedynie sporadyczne “odcinanie kabla” w USA. W 2013 r. niemal wszystkie gospodarstwa domowe w USA, które korzystają z płatnych usług dostawców telewizji (MVPD) pozostaną przy tych usługach. Tylko mniej niż jeden procent abonentów zrezygnuje z telewizji kablowej, czyli dokona tzw. “odcięcia kabla”.

Technologia

  • Firmowe platformy społecznościowe: dodatkowe narzędzie, ale nie panaceum. Do końca 2013 r. ponad 90 proc. firm z rankingu Fortune 500 częściowo lub w pełni wdroży firmowe platformy społecznościowe, co stanowi 70 proc. wzrostu w porównaniu do roku 2011.
  • Zróbmy to razem! Coraz wyższe fundusze zbierane przez portale dedykowane finansowaniu społecznościowemu. Portale te pozyskają w 2013 r. 3 mld dolarów, co oznacza 100 proc. wzrostu w porównaniu do 1,5 mld dolarów zebranych w roku 2011.
  • Korzystanie z własnych komputerów w pracy zawodowej. W 2013 r. nieznacznie wzrośnie liczba firm stosujących politykę “własnego komputera” (BYOC – Bring Your Own Computer), a niektóre firmy odejdą od tego rozwiązania. Przewiduje się jednak, że ponad 50 proc. firm z rankingu Fortune 500 pozwoli pracownikom na korzystanie z własnych komputerów.

Przygotowywane corocznie prognozy firmy doradczej Deloitte na dany rok dotyczące trendów na rynku TMT charakteryzują się dużą sprawdzalnością. W ubiegłym roku wyniosła ona aż 82 proc. Eksperci słusznie przewidzieli m.in., że lawinowy wzrost sprzedaży tabletów i smartfonów będzie dotyczył głównie tańszego sprzętu czy też, że aż 95 proc. programu telewizyjnego będziemy oglądać “na żywo” lub najpóźniej w ciągu doby od emisji niezależnie od używanego sprzętu.

Cały globalny raport “Deloitte TMT Predictions 2013” oraz trafność prognoz na 2012 r.: www.deloitte.com/pl/raporty oraz www.deloitte.com/Predictions2013.