Facebook pokazuje własną wyszukiwarkę Graph Search

Nowa funkcja dosyć widocznie zmienia wygląd Facebooka. Pojawiło się nowe graficzne logo, a w miejscu starego mamy pasek wyszukiwania. Powiadomienia, wiadomości i znajomych przesunięto na prawą część strony.
Facebook pokazuje własną wyszukiwarkę Graph Search

Na pasku wyświetla się napis “Wyszukuj ludzi, miejsca i rzeczy”. Hasła można wpisywać na różne sposoby, choć Graph Search preferuje język naturalny. Nie zmienia to faktu, że można wpisać po prostu “restauracje w pobliżu”, aby zlokalizować najbliższe lokale. Następnie można je przefiltrować – czy ma być to restauracja, kawiarnia, bar, czy miejsce na lunch. Oczywiście póki co tylko po angielsku.

Wyniki można też personalizować. Wystarczy wpisać “restauracje polecane przez moich znajomych” i dostaniemy listę miejsc, które polecają nasi przyjaciele. W ten sam sposób możemy wyszukać np. osoby pracujące w naszej firmie, lub dowiedzieć się jakie oglądają filmy. Graph Search sprawdzi także kto ze znajomych był w górach.

Oczywiście pojawia się pytanie – skąd Facebook będzie znał takie informacje. Odpowiedź jest prosta – my je udostępnimy. Mark Zuckerberg zapowiedział jednak, że nasi znajomy będą mogli dowiedzieć się o nas tylko to, co im udostępnimy. Więcej informacji na temat nowej funkcji

znajdziecie tutaj

. Graph Search obecnie jest w fazie beta testów i nie jest dostępny publicznie.

W tym miejscu

możecie się zapisać na listę oczekujących do przetestowania wyszukiwarki.