Kodak wchodzi w Mikro Cztery Trzecie!

Kodak wchodzi w Mikro Cztery Trzecie!

To prawdziwa sensacja!

I to druga sensacja w ciągu kilku tygodni – pierwszą była informacja, że firma JK Imaging będzie produkowała aparaty, płacąc Kodakowi za możliwość wykorzystania jego marki. Nikt jednak nie spodziewał się, że Chińczycy tak szybko przejdą do czynów – a tym bardziej, że pokażą od razu swój pierwszy systemowy aparat bez lustra, czyli tzw. bezlusterkowca.

Na dodatek okazało się, że Kodak S1 – bo tak będzie nazywał się nowy aparat chińsko-amerykański – nie będzie przedstawicielem jakiegoś nowego systemu fotograficznego, ale wykorzystuje system już istniejący, tworzony wspólnie przez Olympusa i Panasonica: Mikro Cztery Trzecie. Tym samym dochodzi do bardzo nietypowej sytuacji, w której jeden system fotograficzny wspierany jest już przez trzech ważnych producentów, podczas gdy pozostałe systemy (np. Sony, Samsunga, Canona czy Nikona) muszą zadowalać się jednym.

Jeden ze slajdów przedstawionych na konferencji. Na przedniej ściance aparatu widać logo Mikro Cztery Trzecie oraz symbol Wi-Fi.

Jeden ze slajdów przedstawionych na konferencji. Na przedniej ściance aparatu widać logo Mikro Cztery Trzecie oraz symbol Wi-Fi.

Co wiemy o Kodaku S1?

Na razie

bardzo niewiele

– tak naprawdę nie doszło jeszcze do oficjalnej światowej premiery tego aparatu. Nie znamy jego pełnych parametrów technicznych, wiemy jedynie, że

będzie miał wbudowane złącze Wi-Fi i będzie należał do Mikro Cztery Trzecie

. Z wykonanych na chińskiej prezentacji zdjęć można jeszcze wywnioskować, że będzie on wyposażony w niewielką, dołączaną lampę błyskową, a dociekliwi obserwatorzy zwracają uwagę na zastanawiające podobieństwo między dołączonym do Kodaka S1 obiektywem a standardowym zoomem 14–42 mm II produkowanym przez Olympusa. Pojawiły się też pogłoski, że aparat wyposażony będzie w matrycę produkowaną przez Sony.

Wiemy także, że aparat ma trafić na rynek w trzecim kwartale 2013 roku.