NASK przejmuje kolejnych 15 domen zainfekowanych Virutem

NASK przejmuje kolejnych 15 domen zainfekowanych Virutem

To kolejny z zapowiadanych przez Instytut etapów działań, podjętych na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników Internetu. NASK zaprzestaje utrzymywania między innymi domeny lometr.pl, stanowiącej jeden z głównych elementów niebezpiecznej sieci. Podjęte przez NASK działanie jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym tygodniu procesu likwidacji zagrożenia ze strony groźnego botnetu. Akcja ta podjęta została w bliskiej współpracy z partnerem NASK, firmą Home.pl.

Virut to wirus zarażający komputery internautów. Rozpowszechnia się między innymi poprzez luki w przeglądarkach, a także poprzez zainfekowane strony www. Grupy zarażonych komputerów tworzą tzw. botnet i służą do działań niezgodnych z prawem – zmasowanych ataków sieciowych, rozsyłania spamu, czy tez kradzieży poufnych danych. Ten niebezpieczny proceder odbywa się bez wiedzy nieświadomych zagrożenia użytkowników komputerów.

Po przejęciu komunikacji w jednym z największych botnetów na świecie CERT Polska, funkcjonujący w NASK, prowadzi intensywną analizę połączeń z zarażonych komputerów użytkowników Internetu. Pozyskiwane informacje o działaniach botnetu pozwolą w przyszłości na jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom sieciowym. Jednocześnie CERT Polska przekazuje informacje o ofiarach Viruta operatorom sieci.