Nokia Lumia 820

Atrakcyjny cenowo smartfon LTE – Lumia 820 – miał być kolejną jasno świecącą gwiazdą firmy Nokia. Jednak w naszych testach nie zabłysnęła zbyt mocno, gdyż niektóre istotne funkcje telefonu z systemem Windows Finowie potraktowali po macoszemu.
Nokia Lumia 820

Lumia 820 jest po Lumii 920 kolejnym modelem telefonu firmy Nokia z mobilnym systemem operacyjnym Windows Phone 8. U posiadaczy urządzeń z systemem Windows Phone 7 obsługa interfejsu nie powinna budzić wątpliwości. Przesiadający się z iPhone’a lub systemu Android muszą się najpierw przyzwyczaić do innych rozwiązań. Przede wszystkim menu ustawień z nieczytelnym systemem sortowania i długimi listami może wywołać wrażenie chaosu. Należy więc poświęcić trochę czasu, aby opanować np. sposób dopasowanie kafli bądź włączania i wyłączania WLAN i Bluetooth.

Fiński telefon skierowany jest przede wszystkim do młodego odbiorcy. Przemawiają za tym np. wymienna obudowa w różnych wersjach kolorystycznych i zorientowanie telefonu na social media. Kolorowe obudowy mają nie tylko funkcje estetyczną. Plastikowe pokrywy w zależności od wersji dodają obsługę NFC lub umożliwiają bezprzewodowe, indukcyjne ładowanie akumulatora. Obudowę można zdejmować, chociaż wymaga to użycia niebagatelnej siły. Pod spodem znajdziemy akumulator, gniazdo micro SD i slot na kartę SIM. Możliwość rozbudowy pamięci jest nowa w systemie Windows Phone 8.

Nokia Lumia 820: Kolorowa różnorodność

Nokia Lumia 820: Kolorowa różnorodność

Mimo plastikowego korpusu Lumia 820 robi solidne wrażenie i jest bardzo starannie wykonana. Wymiary telefonu wynoszą 124x69x11 mm – Lumia 820 jest o 2 milimetry krótsza i 2 milimetry szczuplejsza od modelu 920.

Dobry wyświetlacz AMOLED

4,2-calowy wyświetlacz typu AMOLED ma słabą rozdzielczości 800×600 pikseli – poszczególne piksele są wyraźnie widoczne. Nokia zastosowała technologię ClearBlack, polegającą na pokryciu wyświetlacza AMOLED specjalna warstwą, mającą za zadanie redukowanie odbicia światła, poprawę czytelności w świetle dziennym i zmniejszenie zależności jakości obrazu od kąta patrzenia. Niestety, test wyświetlacza nie potwierdził dobroczynnego wpływu ClearBlack. Wynik pomiaru odbicia światła był przeciętny, a iPhone 5 i kilka telefonów Samsunga wypadają w tej kategorii lepiej. Wyświetlacz jest jasny (350 cd/m2), kontrast bez zarzutu. Przestrzeń kolorów i punkt bieli – jak przystało na AMOLED – również bardzo dobre.

Do wymiany: obudowy do wyboru z NFC lub możliwością indukcyjnego ładowania akumulatora.

Do wymiany: obudowy do wyboru z NFC lub możliwością indukcyjnego ładowania akumulatora.

Szybki dwurdzeniowy procesor, ospała LTE

Nokia Lumia 820 uzbrojona jest w dwurdzeniowy procesor Qualcomm taktowany z częstotliwością 1,5 GHz, który sprawnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Większość aplikacji, jak np. przeglądarka czy edytor smsów, uruchamia się be zwłoki, ale już otwarcie książki telefonicznej trwa ponad sekundę, czego przyczyną są animacje Windows. Pod względem prędkości surfowania, Lumia 820 mogłaby dać z siebie więcej. Testowa strona www o wielkości ok. 600 KB otwiera się całe 4 sekundy, i to bez względu na to, czy korzystamy z sieci WLAN czy LTE. Obecne na rynku telefony z LTE są znacznie szybsze, np. iPhone 5 potrzebuje na otwarcie podobnej strony tylko 2 sekundy w sieci LTE.

Aparat fotograficzny – ładne zdjęcia w niemal każdych warunkach

Dobra wiadomość dla fanów fotografii: aparat Lumii 820 robi ostre, kontrastowe zdjęcia o naturalnych kolorach zarówno w świetle dziennym, jak i przy sztucznym oświetleniu. W przyćmionym świetle bez użycia flesza szczegóły są trochę rozmyte, a brzegi zdjęć widocznie zaszumione. Ale ujęcia wykonane z fleszem są ostre, kontrastowe i tylko lekko prześwietlone w centrum.

Zdjęcia: Ostre, dobrze oświetlone, ładne kolory

Zdjęcia: Ostre, dobrze oświetlone, ładne kolory

Słaby akumulator i mizerna akustyka

Właśnie tak ważne funkcje jak wytrzymałość akumulatora i akustyka zawodzą niestety w przypadku telefonu Lumia 820. Wprawdzie rozmawiać możemy aż 7 godzin, ale tylko przy wyłączonym wyświetlaczu. W teście z pełną jasnością wyświetlacza telefon firmy Nokia wysiadał juz po 4 godzinach – wartość nie do przyjęcia! Jakość rozmów zarówno po stronie sieci stacjonarnej jak i komórkowej też była słaba. Zdarzające się nagminnie urywane zdania, obcięte końcówki i niejednorodna głośność nie mają nic wspólnego z komfortem rozmowy telefonicznej. Dobry jest system mówiący – głośny i nie zniekształca głosu.

Podsumowanie

Nokia Lumia 820 nie olśniewa. Najsłabiej wypadają najważniejsze funkcje telefonu – jakość rozmów jest słaba, a możliwy czas pracy online bardzo krótki. Prędkość surfowania mimo LTE również pozostawia wiele do życzenia. Mimo dobrego aparatu fotograficznego i nowego systemu operacyjnego Windows Phone 8 Nokia Lumia 820 na naszej liście rankingowej zajęła miejsce poza pierwszą 30-tką. Za ponad 1800 zł można oczekiwać o wiele lepszego smartfonu.

Alternatywa

Nie znajdziemy obecnie telefonu komórkowego w podobnej klasie cenowej z LTE i systemem Windows Phone. Windows Phone 8X firmy HTC kosztuje więcej i zajmuje jeszcze dalsze niż Lumia 820 miejsce w rankingu. Jeśli zależy nam na telefonie z nowym systemem operacyjnym musimy zainwestować 2400 zł w Lumię 920 firmy Nokia. Model ten oferuje dostęp do sieci LTE, lepszy wyświetlacz dotykowy, wyższą rozdzielczość i lepsze wyniki testów akustyki i jakości rozmów. Obudowa jest dostosowana i do ładowania indukcyjnego i do NFC, nie ma więc konieczności jej zmieniania. Jeśli system operacyjny i LTE nie są czynnikami decydującymi, polecamy Samsunga Galaxy S3. Na liście najlepszych telefonów komórkowych zajmuje 2 miejsce i kosztuje podobnie jak Lumia 820 niecałe 1900 zł (bez umowy).

Nokia Lumia 820

Niezbyt drogi telefon komórkowy z systemem Windows Phone 8, który jednak rozczarowuje podstawowymi funkcjami i LTE, ale aparat fotograficzny i staranne wykonanie zasługują na pochwałę. Jednak za taką cenę można wymagać urządzenia bez aż tylu niedociągnięć.

PLUSY:

dobry aparat fotograficzny, sprawny w każdych warunkach oświetleniowych

jasny, wyświetlacz z realistycznymi kolorami..

MINUSY:

… o zbyt niskiej rozdzielczości

słaba akustyka telefonu

mało wytrzymały w czasie pracy online