Elektroniczny portfel: bezpieczniejsze zakupy w Sieci

V.me będzie oznaczał dla polskiego konsumenta bardzo łatwy i bezpieczny sposób zawierania transakcji w sieci, dokonywania zakupów internetowych. Po jednorazowym włożeniu karty do tego portfela będzie to transakcja tzw. “one click”, czyli po zalogowaniu się, wybraniu przedmiotu, który chcemy kupić, tylko za pomocą jednego kliknięcia będziemy w stanie dokonać zakupu, bez podawania danych naszej karty, bez przekazywania ich sklepowi, w którym kupujemy — mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.
Elektroniczny portfel: bezpieczniejsze zakupy w Sieci
fot. mobilenfc.com

fot. mobilenfc.com

Portfel elektroniczny uruchomimy będzie za pośrednictwem banku, z którego usług korzystamy. Przedstawicielka firmy Visa uważa, że nowe rozwiązanie może przyspieszyć rewolucję na polskim rynku e-commerce.

Polska jest jeszcze trochę z tyłu pod względem tego typu płatności w porównaniu z resztą Europy, bo np. na rynku brytyjskim już ponad 20 proc. wszystkich płatności Visa to właśnie płatności online. W Polsce ta statystyka to tylko 3 proc. Polacy są bardzo przyzwyczajeni do płatności gotówką przy odbiorze, nawet jeśli dokonujemy zakupów internetowo, czy też za pomocą płatności pay-by-links, czyli bezpośrednich przelewów udostępnianych konsumentom przez bank — mówi O’Shaughnessy.

W cały projekt Visa zainwestowała już 100 milionów euro. Firma szacuje, że do 2020 roku w Europie co trzeci konsument będzie użytkownikiem tego produktu. Zalety V.me już testują Brytyjczycy. Polska ma być jednym z pięciu europejskich rynków, na których Visa w tym roku uruchomi usługę portfela elektronicznego. Przedstawiciele firmy podkreślają, że nasz kraj jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie rynków.

Polacy lubią nowości

Wartość płatności z użyciem debetowych kart Visa, których najchętniej używają polscy konsumenci, w ciągu roku wzrosła o ponad 16 proc. To ponad dwu i półkrotnie większy wzrost niż w przypadku wartości transakcji ogółem dokonywanych polskimi kartami debetowymi Visa, które uwzględniają także wypłaty gotówki z bankomatów (tu wzrost o 6,9 proc.). Liczba transakcji bezgotówkowych kartami debetowymi Visy wzrosła o 20 proc. W całej Europie ponad 14 proc. wartości zakupów jest opłacanych kartami tej firmy. Udział Visy na rynku polskim wynosi ponad 60 procent.

Polacy już są w światowej czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z płatności zbliżeniowych – zarówno kartowych, jak i tych dokonywanych za pomocą telefonów komórkowych. W połowie 2012 roku na naszym rynku działało 12 mln kart zbliżeniowych, co stanowiło 35 proc. wszystkich kart płatniczych w Polsce. To aż sześciokrotnie więcej niż w 2010 roku. Analitycy prognozują, że do końca tego roku Polacy będą korzystali z 15 mln kart zbliżeniowych, których będzie można użyć w 100 tys. terminali.