Powstanie mobilna, polska “Enigma”!

W ostatnich latach lawinowo rośnie liczba zagrożeń cyberprzestępczych, m.in. w wyniku rozwoju technologii stosowanych przez szpiegów przemysłowych. Są one ukierunkowane na nieautoryzowane pozyskiwanie informacji przetwarzanych na urządzeniach mobilnych, w szczególności wyższej kadry zarządzającej. W tym kontekście coraz bardziej odczuwalny jest brak zaawansowanych zabezpieczeń, które oferowałyby odpowiednią ochronę przed takimi zjawiskami.
Powstanie mobilna, polska “Enigma”!
fot. Wikipedia

fot. Wikipedia

Rozwiązanie problemu ma dostarczyć Konsorcjum, które zamierza stworzyć urządzenie do ochrony informacji niejawnej, realizujące funkcjonalności wynikające z wymagań modelu ORCON. Jego podstawą będą dwa elementy w postaci zaawansowanego modułu kryptograficznego i polityk dostępu pozwalających na generowanie odpowiednich scenariuszy biznesowych ochrony informacji. Liderem innowacyjnego projektu jest Wojskowa Akademia Techniczna, a jego kierownikiem – prof. dr hab. n. mat. Jerzy Gawinecki.

Pomyślne zakończenie badań pozwoli na zbudowanie innowacyjnego urządzenia mobilnego do ochrony informacji niejawnej na jakie istnieje coraz większa rynkowa potrzeba.

Opracowane urządzenie ma być wykorzystywane zarówno w sektorze biznesowym, jak i publicznym i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zdalnego dostępu do informacji niejawnej i jej kompleksowej ochrony w urządzeniach mobilnych.

Więcej:szyfrowanie