CyangenMod z obsługą HDR w większości smartfonów!

Zasada działania HDR jest w przypadku CM bardzo prosta. Automatycznie wykonywane są trzy zdjęcia. Pierwsze z minimalną ekspozycją, drugie z normalną, a trzecie – z maksymalna. Następnie uruchamiany jest algorytm, który je łączy w jedno.
CyangenMod z obsługą HDR w większości smartfonów!

Z racji, że telefony mogą mieć zupełnie różne aparaty, tryb HDR może nie działać do końca tak jak chcieli twórcy. Dlatego przy robieniu zdjęć warto korzystać ze statywu, bowiem tryb HDR jest bardzo wrażliwy na poruszenia i wibracje. Zdjęcia robione w ruchu mogą wyglądać niezbyt dobrze – zwłaszcza na telefonach z powolną migawką. Dlatego im gorszy aparat w komórce, tym efekty mogą być bardziej rozczarowujące.

Jednak gdy telefon jest wyposażony w “Zero Shutter Lag” i przyzwoitą matrycę – efekty będą dobre. Sprawdziliśmy to używając telefonu Samsung Galaxy Nexus, gdzie aparat nie jest akurat jego mocna stroną. Efekty – średnie. Matryca generuje dużo szumu, a zdjęcia wykonywane są dosyć wolno. Jednak jest różnica.

Po lewej zdjęcie bez HDR. Efekt – przepalony ekran i normalne tło, lub wyraźny ekran i zbyt ciemna reszta. Zdjęcie z HDR nieco poprawia sytuację, ale wyraźnie widać ze Galaxy Nexus ma duże problemy ze zdjęciami w gorszych warunkach.

Instalacja trybu HDR może być nieco skomplikowana. Po pierwsze trzeba korzystać z CyanogenMod 10.1 (Android 4.2.2) w wersji Nightly. Należy też wejść w /system/app i przenieść w inne miejsce plik GalleryGoogle.apk, a następnie zainstalować najnowszą aktualizację (z 19 lutego). Trzeba też wiedzieć, że galeria z CyanogenMod i HDR nie obsługuje jeszcze Picasy. Więcej szczegółów tutaj, a CyangenMod można pobrać prosto z get.cm.