Informatyk pilnie poszukiwany!

Według Komisji Europejskiej, w sektorze IT w całej Europie do 2016 r. ma powstać aż 700 tys. nowych wakatów. Na najlepsze propozycje nie mogą jednak liczyć wszyscy. Eksperci zapowiadają, że w 2013 r. pracodawcy będą zatrudniać specjalistów w wąskich dziedzinach zyskujących na popularności, takich jak m.in. programowanie SAP, testowanie oprogramowania czy zarządzanie Big Data dla konkretnych branż. Nowy rok przyniesie także wzrost znaczenia kompetencji miękkich i wiedzy biznesowej wśród specjalistów IT. Wyspecjalizowany, a jednak wszechstronny – taki będzie bohater rynku IT w 2013 r.
Informatyk pilnie poszukiwany!
fot. Victor1558 / photo on flickr

fot. Victor1558 / photo on flickr

Wąska specjalizacja i zdolność do pracy w różnorodnych zespołach. Co łączy te, pozornie ze sobą sprzeczne umiejętności? W 2013 r. obie będą odgrywały kluczową rolę na rynku IT. Największą – w duecie. W tej sytuacji, od coraz liczniejszej grupy firmowych informatyków oczekuje się specjalistycznej wiedzy, ale jednocześnie także – silniejszego włączenia się w procesy komunikacyjne i biznesowe. Jednak, jak wykazały w 2012 r. badania ManPower Group, na niedobór kompetencji miękkich czy umiejętności komunikacyjnych wśród kandydatów narzeka aż 18 proc. pracodawców.

Kompetencje w cenie

Niedobór odpowiednich specjalistów od lat winduje poziom zarobków pracowników IT w Polsce. W branży nadal można mówić o tzw. rynku kandydata. Według jednego z najnowszych raportów firmy doradczej Sedlak&Sedlak, w 2011 r. pracownicy branży technologii informatycznych dostawali od pracodawców przeciętnie 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze wyższe obliczenia przedstawia, w odniesieniu do specjalistów i managerów IT, firma Antal International. Według jej badaczy,

ponad połowa specjalistów i menedżerów IT w Polsce zarabia powyżej 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Płace w IT zwiększają popularność informatyki, co wyraźnie odzwierciedla się w liczbie osób wybierających się na studia z tej dziedziny. Podczas rekrutacji w roku akademickim 2012/2013 informatyka była najchętniej wybieranym kierunkiem – zdecydowało się na nią 30,6 tys. kandydatów. Przed rokiem było to 27,6 tys. osób.

Big Data, cloud computing, mobile – tu będzie praca

Ci specjaliści, którzy rozwój osobisty połączą z wysoką wiedzą specjalistyczną w nowych, dynamicznie rozwijających się dziedzinach IT, mogą w przyszłym roku zwiększyć swoje znaczenie na rynku pracy w informatyce i nowych technologiach. Firmy poszukują specjalistów doświadczonych w realizacji projektów w dziedzinie wirtualizacji, cloud computingu, zarządzania Big Data, obsługi technologii mobilnych czy wykorzystania potencjału sieci społecznościowych.

Zdaniem analityków Canalys, tegoroczny wzrost rynku data centers, czyli centrów zarządzania dużymi zasobami danych, wyniesie 30 proc. Zarządzanie Big Data, także w Polsce, obejmuje coraz szerszy zakres usług i procesów. Zdaniem Macieja Nuckowskiego, Dyrektora Działu Usług w Xerox Polska, do najciekawszych aspektów rozwoju zarządzania dużymi zbiorami danych w Polsce należą systemy obiegu dokumentów:

700 tys. nowych stanowisk na wyciągnięcie ręki

Jak zaznaczają eksperci, 2013 r. będzie oznaczał kontynuację rozwoju rynku IT w kierunku wyznaczanym przez wzrost liczby danych, jakimi zarządzają firmy i rosnącą rolę nowoczesnych technologii dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Nowe trendy pomagają branży utrzymać stały trend wzrostowy. Według raportu PMR, od 2004 roku wartość rynku IT w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie – z 16,7 mld zł do prawie 29 mld zł.

Nowo tworzone stanowiska będą coraz częściej wymagać od informatyków nie tylko wiedzy z zakresu nowych, zyskujących na popularności dziedzin IT, ale także licznych kompetencji miękkich. Oczekiwania wobec kandydatów na nowe stanowiska będą znacząco różne od tych, które były powszechne jeszcze przed kilkoma laty. A rywalizacja toczy się o niebagatelną stawkę.