Oto idealny komputer dla gracza

Wielu graczy korzysta z komputerów stacjonarnych, a nie laptopów, w których możliwości modyfikacji są niewielkie. Pytanie, co komputery graczy kryją w środku?

fot. Mustafa Sayed / photo on flickr

Analizując dane sprzedażowe Agito.pl można stworzyć komputer przeciętnego polskiego gracza. Sercem każdego komputera dla gracza jest szybki, wielordzeniowy procesor, który w tandemie z wydajną kartą graficzną i pamięcią RAM, zapewnia płynną rozgrywkę w „full detalach”. Według danych Agito.pl, klienci najczęściej wybierają procesor

Intel Core i5 3570K

– układ z możliwością podkręcenia Turbo Boost. W przypadku karty graficznej najczęściej kupowanym modelem jest AMD

Radeon HD 7850

, który oferuje dużą wydajność w przystępnej cenie. Wśród modułów RAM królują zestawy 2x4GB DDR3 o parametrach 1600MHz, CL9.

Stabilną platformę dla powyższych komponentów stanowią płyty główne, bazujące na chipsecie Intel Z77. Istotnym, aczkolwiek często niedocenianym elementem komputera dla graczy jest zasilacz. W tej kategorii największą popularnością cieszą się jednostki o mocy minimum 500W znanych, markowych producentów.

Do grupy komponentów, pośrednio wpływających na wydajność, zaliczają się dyski. Większość klientów Agito.pl dokonuje zakupu aż dwóch: pierwszym wyborem jest SSD 120GB SATA III, pełniący rolę dysku systemowego; drugim – najczęściej klasyczny HDD 1TB 64MB SATA III, przeznaczony do magazynowania danych. Całość zamknięta jest zazwyczaj w przestronnej, dobrze chłodzonej obudowie firmy SilentiumPC dedykowanej graczom.

Z danych Agito.pl za rok 2012 wynika, że polscy gracze byli w stanie wydać całkiem sporo na komputer stacjonarny. Zaprezentowany powyżej zestaw kosztował ok.

2 600 zł

. Trzeba do niego dokupić jeszcze monitor, klawiaturę, myszkę, listwę oraz głośniki. Całkowity koszt może wynieść zatem nawet 3 500 zł .

Komputer typowego gracza według danych Agito.pl:

– procesor Intel Core i5 3570K

– karta graficzna AMD Radeon HD 7850

– pamięć RAM 2x4GB DDR3 o parametrach 1600MHz, CL9

– płyta główna, bazująca na chipsecie Intel Z77

– zasilacz o mocy minimum 500W

– dyski: SSD 120GB SATA III i HDD 1TB 64MB SATA III

– obudowa firmy SilentiumPC

0
Źródło: Agito.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.