Polski łazik na “marsjańskiej” misji

Polski łazik na “marsjańskiej” misji

Magma White jest rozwiniętą wersją, stworzonego przez białostockich studentów, łazika Magma 2, który w 2011 roku zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zmodernizowany łazik tym razem zostanie wykorzystany jako platforma testowa m.in. dla amerykańsko – austriackiego detektora laserowego L.I.F.E., służącego do poszukiwania śladów życia. Eksperymentom poddany zostanie również austriacki skafander kosmiczny Auoda X, który za pomocą komend głosowych i specjalnej rękawicy pozwoli na sterowanie pojazdem z Ziemi. Podstawowym celem misji będzie próba uruchomienia łączności z łazikiem za pomocą satelity oraz podjęcie zdalnego zarządzania misją z centrum kontroli w Innsbrucku.

Pustynia na południu Maroka stanowi znakomite miejsce do wykonywania badań z użyciem łazików, gdyż panujące tam warunki są zbliżone do tych występujących na Czerwonej Planecie — mówi Łukasz Wilczyński, Europejski Koordynator The Mars Society. –

Udział polskiego łazika w tej wyprawie jest możliwy dzięki staraniom przedstawicieli polskiego oddziału The Mars Society oraz współpracy technologicznej z ABM Space Education, polską firmą powstałą po sukcesie zespołu Magna 2 w Stanach Zjednoczonych. Podczas symulacji marsjańskiej misji będziemy mieli również okazję przyglądania się próbom specjalistycznych komponentów dostarczonych przez inne rodzime firmy TME, Archimedes oraz EPAR.

Mająca potrwać do końca lutego wyprawa do Maroka nie jest pierwszą, w której uczestniczy zespół Magmy White. Na przełomie kwietnia i maja ub. roku w austriackich jaskiniach masywu Dachstein łazik pomagał w testowaniu francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku wraz z misją Exomars poleci na powierzchnię Czerwonej Planety.