Turbo-tablety: nowa kategoria urządzeń na rynku

AMD tworzy nową kategorię urządzeń, turbo-tabletów, czyli komputerowych hybryd, plasujących się pomiędzy tradycyjnymi laptopami a tabletami. Firma AMD planuje zademonstrować hybrydy oraz działające osobno turbo-tablety w trakcie targów Mobile World Congress 2013 w Barcelonie, które zaczną się w przyszłym tygodniu w Barcelonie.
Turbo-tablety: nowa kategoria urządzeń na rynku
fot. The Verge

fot. The Verge

Technologia Turbo Dock firmy AMD automatycznie dostosuje wydajność procesora APU. Podczas podłączenia komputera hybrydowego do bazy umożliwia to wykorzystywanie go do bardziej skomplikowanych zadań, jak np. tworzenie treści. Z drugiej strony technologia ta obniża zużycie energii, gdy komputer działa w trybie samego tabletu, dzięki czemu pomaga zaoszczędzić zużycie baterii i wydłużyć czas oglądania filmów, nagrań wideo, jak i przeglądania stron internetowych.

Technologia AMD Turbo Dock ma pojawić się już w tym roku w urządzeniach, opartych na układach system-on-chip (SoC) z kartami graficznymi AMD Radeon HD, których nazwa kodowa to “Temash”.

Temash to najnowszy energooszczędny procesor AMD, przeznaczony dla tabletów i hybryd wyposażonych w system operacyjny Windows 8. Według producenta zapewnia on pięciokrotnie wyższą wydajność graficzną od konkurencyjnych rozwiązań w tabletach opartych na architekturze x86. Prezentacja na targach Mobile World Congress będzie obejmowała wiodące aplikacje i gry na obu (cztero- i dwurdzeniowych) wersjach procesora, zbudowanych w procesie technologicznym 28 nm.