Zabójca iPada? Za 999 zł!

Zabójca iPada? Za 999 zł!

Na razie podzielimy się pierwszymi wrażeniami. Testy przeprowadzimy dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy pojawi się aktualizacja firmware’u.

Jego wersja 1.1 ma wprowadzić szereg zmian, związanych z optymalizacją działania aplikacji, zgodnością ze sklepem Google Play oraz poprawi kompatybilność dostępnych aplikacji z tabletem. Dodatkowo, oprogramowanie przyniesie nową wbudowaną aplikację do obsługi kamer, umożliwiającą m.in. wykonywanie zdjęć seryjnych – do 100 klatek na jednym razem, z prędkością 10 klatek na sekundę. Wzbogacony zostanie także interfejs aplikacji, aby był bardziej czytelny.

Garść faktów od producenta, czyli specyfikacja:

 • Procesor: 4 x Core 1.0 GHz, AllWinner A31 (ARM Cortex-A7)
 • Układ graficzny: PowerVR SGX 544 MP2 8 x Core
 • Pamięć RAM: 2 GB DDR3
 • Pamięć Flash: 16 GB MLC (dostępne 11,62 GB)
 • Karta microSD: do 32 GB
 • Ekran: 9,7″ IPS2, proporcje 4:3, 10-punktowy dotyk
 • Rozdzielczość: 2048×1536 pikseli
 • Gęstość: 264 ppi
 • Kamera: 2×5 MP, tylna z autofokusem
 • Sensory: akcelerometr
 • Interfejsy: 1x USB OTG/host; WiFi (b/g/n); 1x mini HDMI 1.4; HDMI
 • Bateria: 7600 mAh
 • Wymiary: 242,6×187,5×9,8mm
 • Waga: 670 gramów

Pierwsze wrażenia

Zanim zaczniemy trzeba przyznać, że poprzednik testowanego dziś FreeTaba, model 9702 IPS X2 zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie, bo za relatywnie niską cenę otrzymywaliśmy naprawdę mocny i dobry jakościowo tablet z Androidem. Łącząc jego dobrą wydajność z preferowanymi przez piszącego te słowa rozdzielczością 4:3 (idelane do czytania i przeglądania PDF) był to jak do tej pory jeden z ciekawszych modeli tabletów z Androidem. Czy nowy model 9704 IPS2 zmienia ten osąd? Prezentujemy kilka pierwszych wrażeń po kilku godzinach jego użytkowania.

Pierwsze co nas zaskakuje pozytywnie to wykonanie… bardzo wyglądem nawiązujące do iPada. Aluminiowe [o red.: Potwierdzimy to niebawem, bo nie mamy 100% pewności, poprzedni IPS X2 miał obudowę z cienkiego stopu] na pewno z wyglądu “plecki”, tylko dwa sprzętowe przyciski (Home, Zasilanie) i “gęsty” ekran. Ten ostatni szczególnie wzbudza zachwyt, zwłaszcza jak w pamięci ma się cenę tego tabletu. Ostrość oglądanych stron www czy filmów HD jest po prostu rewelacyjna. Położony obok Galaxy S III, FreeTab może nie “świeci” tak żywo, jak ekran AMOLED, ale Modecom wyświetla prawdziwe, pełne piksele a nie nieco oszukane punkty pracujące w technologii PenTile. W efekcie obraz na tablecie jest wyraźniejszy i trudno gołym okiem dopatrzyć się choćby cienia piksela. Obok iPada 3, FreeTab wypada równie dobrze, do momentu gdy nie zwiększymy do maksimum jasność w urządzeniu Apple’a – jest ono zdecydowanie jaśniejsze, ale w domu czy standardowych warunkach i tak tej “mocy” się nie używa. Niemniej przyda się ona w słoneczny dzień.

Kolejne wrażenie to “jaki on gruby” i “jaki on ciężki”… Fakt faktem 9702 IPS X2 jest lżejszy i cieńszy, tak samo jak iPad czwartej generacji. Ale… główny rywal z ekranem Retina, jest tylko o 2,4 mm wyższy, o 1,8 mm szerszy i ZALEDWIE 0,4 mm chudszy. Wniosek jest jeden, iPad wydaje się chudszy chyba tylko dlatego, że jego obudowa ma nieco inny profil. (w stosunku do iPada 3 róznicy właściwie się nie czuje).

A jak jest z wagą? Tutaj również daliśmy się zwieść, bo iPad jest lżejszy o 18 gramów, albo jeśli porównać do wersji 3G to tylko o 8 gramów, czyli sprawa rozbija się o wagę kabla do słuchawek…

Teraz kilka słów o tym co nas zaskoczyło “na minus”: tablet trafia do użytkownika wraz z dodatkowym wyposażeniem. Jest to skóropodobne etui, które nam akurat nie przypadło do gustu (ale o tym się nie dyskutuje, za to z pewnością zabezpieczy urządzenie przed porysowaniem). Kolejny dodatek to folia zabezpieczająca na ekran i taka sama folia, ale już naklejona na FreeTaba. I tutaj dochodzimy do minusów. Folia jest przyklejona równo, ale niestety nie udało się uniknąć producentowi trzech 1,5-2 mm miejsc wypełnionych powietrzem, co niestety razi, zawłaszcza przy wyłączonym ekranie. Najgorsze jest jednak “czucie” pod palcami ekranu tabletu pokrytego folią. W redakcji, każdy miał problem z nienaturalnym uczuciem jakie towarzyszyło podczas wykonywaniu gestów na ekranie Modecoma. Dlatego folie odklejamy mimo, że ekran nie jest wykonany ze szkła typu Gorilla Glass czy Dragontail.

Za tydzień reszta wrażeń

, porównanie jakości podświetlania ekranów, testy czasu pracy na baterii i wyniki testów wydajnościowych.