Założyciele Facebooka i Google przeznaczają miliony na ratowanie ludzkiego życia

Gwiazdy branży elektronicznej założyły stowarzyszenie, które co roku będzie przeznaczało nagrodę pieniężną dla najwybitniejszych naukowców, którzy pracują nad metodami przedłużenia ludzkiego życia i walczą z nowotworami.
Logo nagrody Breakthrough prize in life sciences. (fot.breakthroughprizeinlifesciences.org)

Logo nagrody Breakthrough prize in life sciences. (fot.breakthroughprizeinlifesciences.org)
Mark Zuckerberg, współzałożyciel Google – Sergey Brin, członek zarządu Apple – Art Levinson i rosyjski potentat technologiczny – Juri Milner postanowili zawiązać stowarzyszenie, które doceni naukowców najbardziej wytrwale walczących o ludzkie życie. Breakthrough Prize in Life Sciences po raz pierwszy przyznane zostało 11 autorom badań (w kolejnych latach nagrody otrzyma 5 najlepszych naukowców) – każdy z nich otrzymał po 3 mln dolarów w podzięce za ich dotychczasowe osiągnięcia. Wśród nagrodzonych znajdziemy m.in.: Cornelię Bargmann, Davida Botstein, Lewisa Cantley’a, Napoleone Ferrara, Erica Landera (pełna lista z osiągnięciami). Osoby te będą równocześnie stanowić skład przyszłego jury.

Mam nadzieję, że młodzi ludzie dzięki temu zrozumieją, że opłaca się robić kariery nie tylko w sporcie czy branży rozrywkowej, ale także w nauce. Mój stosunek do tej nagrody jest także osobisty – dwie najbliższe mi osoby są dotknięte ciężkimi chorobami – jedną z nich jest rak.” – powiedział Milner, który w zeszłym roku w podobny sposób docenił fizyków.

Nagroda może zostać przyznana tej samej osobie na przestrzeni lat – w ten sposób fundatorzy chcą jeszcze bardziej zdopingować laureatów do kontynuowania swoich badań.

0
Źródło: The Guardian
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.