“TeamSpy” – aktywna operacja cyberinwigilacji i kradzieży danych

O kampanii TeamSpy poinformowało po raz pierwszy dzisiejszego dnia Laboratorium Kryptografii i Bezpieczeństwa Systemów (CrySyS Lab) oraz węgierski rząd. CrySys Lab opublikował własną analizę badawczą kampanii.
“TeamSpy” – aktywna operacja cyberinwigilacji i kradzieży danych

Według raportu Kaspersky Lab celem szkodnika TeamSpy jest przeprowadzanie cyberinwigilacji swoich ofiar oraz kradzież poufnych danych i informacji wykorzystywanych do geopolitycznego rekonesansu.

Podsumowanie wyników badania Kaspersky Lab

  • TeamSpy jest aktywną kampanią i stanowi znaczące zagrożenie dla agencji wywiadowczych na całym świecie, zwłaszcza w byłych republikach Związku Radzieckiego i państw w Europie Wschodniej.
  • Eksperci z Kaspersky Lab po raz pierwszy zidentyfikowali ślady operacji TeamSpy w kwietniu 2012 roku, po tym jak wiele znanych białoruskich aktywistów politycznych i społecznych publicznie poinformowało, że ich systemy zostały zainfekowane cyberszpiegowskim szkodliwym oprogramowaniem. Jednak dalsza analiza infrastruktury kontroli TeamSpy’a ujawniła, że jedna z nazw domen została zarejestrowana w 2004 roku, co świadczy o tym, że operacja TeamSpy mogła być prowadzona przez niemal dekadę.
  • Osoby stojące za operacją TeamSpy zdalnie kontrolują szkodliwe oprogramowanie działające na komputerach ofiary poprzez wykorzystywanie aplikacji TeamViewer (teamviewer.exe), która jest podpisana legalnymi certyfikatami cyfrowymi. Przy pomocy TeamViewer osoby atakujące mogą wykonywać wiele operacji kradzieży danych na zainfekowanych maszynach. Rodzaje poufnych danych lub informacji wyprowadzanych z zainfekowanych TeamSpy’em komputerów ofiar obejmują:
  • Poufne lub ważne dokumenty biurowe oraz pliki PDF;
  • Prywatne klucze kryptograficzne oraz hasła wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do poufnych informacji;
  • Dane dotyczące urządzeń Apple z systemem iOS podłączanych do szpiegowanych komputerów (dane te są wykradane z aplikacji iTunes);
  • Szczegółowe konfiguracje systemu, łącznie z informacjami dotyczącymi systemów operacyjnych i BIOS-ów;
  • Znaki wprowadzane z klawiatury, zrzuty ekranu oraz obrazy dysków.
Liczba infekcji zanotowanych w poszczególnych krajach przez technologię Kaspersky Security Network, marzec 2013 r.

Liczba infekcji zanotowanych w poszczególnych krajach przez technologię Kaspersky Security Network, marzec 2013 r.

Więcej informacji dotyczących kampanii TeamSpy znajduje się w Encyklopedii Wirusów ViruList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=864.

Pełny raport analityczny, przygotowany przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, jest dostępny w języku angielskim na stronie: http://www.securelist.com/en/downloads/vlpdfs/theteamspystory_final_t2.pdf.