Masz aparat z WiFi? Mogą cię szpiegować

Aparat z wbudowanym złączem WiFi to... proszenie się o kłopoty. Tak przynajmniej wynika z bardzo konkretnego wystąpienia dwóch ekspertów na konferencji Shmoocon 2013, przeznaczonej dla osób interesujących się tematyką hakerską.

Sprawa jest dość poważna, bo moduł WiFi wbudowany w aparat cyfrowy powoli przestaje być czymś niezwykłym. Wręcz przeciwnie, coraz większa grupa producentów dodaje w swoich cyfrówkach łączność bezprzewodową niemalże standardowo, pozbawiając tej funkcji jedynie najgorsze i najtańsze modele.

Druga sprawa, to sposób wykorzystywania tej opcji. W przeciwieństwie do notebooków czy telefonów komórkowych użytkownicy aparatów z WiFi często lekceważą kwestie związane z zabezpieczaniem połączenia za pomocą szyfrowania WEP czy WPA.

Kiedy dodamy A do B, robi się naprawdę nieciekawie. Jak wynika z poniższego, niemal godzinnego filmu (warto go obejrzeć, jest naprawdę pouczający…), kwestia przechwytywania zdjęć wysyłanych z aparatu poprzez WiFi to… najmniejszy problem. Możliwe jest również zdalne dotarcie do wszystkich plików (również wideo) zapisanych w aparacie i ściągnięcie ich bez wiedzy użytkownika, przechwytywanie samego obrazu rejestrowanego przez aparat w trybie Live View albo nawet sterowanie nim poprzez WiFi. Innymi słowy, wykorzystanie aparatu jako narzędzia do szpiegowania samego użytkownika jest jak najbardziej możliwe. Brzmi to może trochę paranoicznie i panicznie, ale… tylko do czasu, gdy obejrzymy poniższe wystąpienie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.