Rekordowa popularność Windows Phone w Polsce

Informacje pochodzą prosto od szefa regionalnego działu Windows Phone i wynika z nich, że Windows Phone w naszym kraju ma aż 16,3% udziałów. Tłumaczy on, że tak duża popularność wynika przede wszystkim z przywiązania Polaków do telefonów Nokia, dzięki czemu seria Lumia sprzedaje się bardzo dobrze.
Rekordowa popularność Windows Phone w Polsce

Marc Toumelin dodaje, że największą popularnością cieszył się w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej model Lumia 610, który wyprzedził flagową Lumię 800. Szkoda, bo jest to wyjątkowo mało reprezentatywny model z tym systemem (tylko 256 MB pamięci RAM).

W Polsce powstaje też wyjątkowo dużo aplikacji dla Windows Phone. W sklepie Marketplace jest ich obecnie 130 tys., z czego 10% powstało w Europie Środkowo-Wschodniej. Dowiadujemy się też, że w tej grupie najaktywniejsi są Polacy tworząc miesięcznie aż 250 nowych aplikacji.

W ostatnim kwartale zeszłego roku udział systemu Microsfotu w sprzedaży smartfonów wynosił tylko 3 %. W Europie Środkowo-Wschodniej wynik był już znacznie lepszy – aż 7,8 %, co jest niczym przy naszym rezultacie wynoszącym wspomniane 16,3 %.

Warto przypomnieć, że Polacy równie szybko przyswoili alternatywną przeglądarkę – Firefox, która ma u nas 41,2% udziałów, a poza granicami – 19,9%. Równie dobrze radzi sobie Opera niemal niezauważalna na świecie (1,7%), która w naszym kraju ma aktualnie 7,8% użytkowników, a w szczytowym momencie przekroczyła nawet 10,5%. To wyjaśnia też, dlaczego telefony z Firefox zadebiutują najpierw właśnie w naszym kraju.