TEST: QNAP TS-469L – NAS podłączany do… telewizora

TEST: QNAP TS-469L – NAS podłączany do… telewizora

QNAP TS-469L

Tego w serwerach NAS jeszcze nie było. Owszem, w domowych zastosowaniach, są to często urządzenia służące do przechowywania pokaźnej biblioteki multimediów (filmów, muzyki, fotografii), ale jak dotąd były one jedynie źródłem, z którego te pliki były pobierane. Nie ważne, czy przez SMB, czy też za pomocą DLNA, obrazy i dźwięki były przesyłane do zewnętrznych odbiorników – komputerów, telewizorów, konsol do gier lub smartfonów. Jeśli telewizor nie był usieciowiony, aby obejrzeć film na dużym ekranie trzeba było podłączać do niego np. laptopa. Innym rozwiązaniem było wykorzystanie odtwarzacza multimedialnego, który jednak stanowi dodatkowy koszt i zajmuje miejsce. Ale przecież serwer NAS to też komputer, a zatem – czy nie można prościej? Można.

Od pewnego czasu dostępne są modele serwerów tego producenta wyposażone w złącze HDMI. Do niedawna można je było wykorzystać jedynie w celach serwisowych, podobnie jak stosowany we wcześniejszych modelach port VGA. Ostatnio pojawił się jednak nowy pakiet oprogramowania, który rozszerza funkcjonalność rzeczonego portu o nowe zastosowanie. Po instalacji HD Station nasz TurboNAS staje się pełnoprawnym odtwarzaczem. Do wykorzystania na dużym ekranie mamy cztery główne aplikacje: Chrome, MyNAS, YouTube i bodaj najciekawsza – XBMC.

HD Station to dostęp do przeglądarki Chrome, aplikacji YouTube oraz XBMC

HD Station to dostęp do przeglądarki Chrome, aplikacji YouTube oraz XBMC

Pierwszej z nich przedstawiać nie trzeba, jest to pełnoekranowa przeglądarka od Google. MyNAS udostępnia interfejs zarządzania serwerem z poziomu telewizora. Aplikacja YouTube to odtwarzacz materiałów z najpopularniejszego serwisu wideo w wersji XL. Wszystkie z powyższych najwygodniej obsługuje się podłączając do serwera przez USB klawiaturę i mysz. XBMC jest aplikacją znaną i lubianą przez miłośników kina domowego. Umożliwia ona bardzo wygodny dostęp do wielu źródeł materiałów, zarówno lokalnych jak i znajdujących się w Sieci.

XBMC uruchomione na NAS-ie

XBMC uruchomione na NAS-ie
Pod względem wydajności QNAP radzi sobie bardzo dobrze. TS-469L jest przeznaczony do wykorzystania w firmach sektora MŚP, tak ze względu na cenę jak i oferowaną funkcjonalność. Wyposażono go w dwa gigabitowe porty Ethernet z możliwością agregacji. Pozwala to na uzyskanie szybkości transferu rzędu 220 MB/s podczas odczytu z serwera i ponad 200 przy zapisie. Podczas transferu z użyciem jednego portu szybkość odczytu wyniosła nieco ponad 110 MB/s. Jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku NAS-ów domowych. Więcej wyników w tabeli poniżej.

PomiarSzybkość transferu [MB/s]
Kopiowanie plików, zapis do NAS (SMB, RAID 1, 1x LAN)106
Kopiowanie plików, odczyt z NAS (SMB, RAID 1, 1x LAN)110
Kopiowanie plików, zapis do NAS (SMB, RAID 5, 1x LAN)99
Kopiowanie plików, odczyt z NAS (SMB, RAID 5, 1x LAN)102
Kopiowanie plików, zapis do NAS (SMB, RAID 10, 1x LAN)10
Kopiowanie plików, odczyt z NAS (SMB, RAID 10, 1x LAN)99
Kopiowanie plików, odczyt z NAS (SMB, RAID 1, 2x LAN zagregowane)220
Kopiowanie plików, zapis do NAS (SMB, RAID 1, 2x LAN zagregowane)202

Taki sam procesor (Intel Atom D2700) i jednakową ilość pamięci RAM (1 GB) znajdziemy też w modelu TS-469 Pro kosztującym około 3000 zł. Wersja Pro jest dodatkowo wyposażona w zamykane szuflady dysków i wyświetlacz. Jeśli te dwa dodatki nie są nam niezbędne, to wybierając TS-469L zaoszczędzimy ok. 500 zł. Mimo zamontowanych 4 dysków i tylko jednego wentylatora o średnicy 90 mm, TS-469L jest urządzeniem cichym. Nawet podczas dostępu do danych średni poziom głośności nie przekroczył 31 dB (pomiar z odległości 25 cm od urządzenia).

QNAP TS-469L

DANE TECHNICZNE:

Procesor

Intel Atom D2700 2,13 GHz (Dual-core)

Pamięć RAM (zainstalowana / maksymalna)

1 GB / 3 GB

Wbudowany dysk

nie (maksymalnie 4x 2,5″ lub 3,5″ SATA 3Gb/s)

Możliwa konfiguracja woluminu

pojedynczy, JBOD, RAID 0, 1, 5, 6, 10, 5 + hot spare

Obsługiwane systemy plików (dysk zewn.)

EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+

Porty LAN

2x Gigabit Ethernet (RJ-45)

Porty (USB 3.0 / USB 2.0 / eSATA)

2 / 5 / 2

Serwer SMB/FTP/WEB/poczty/druku/UPnP

tak/tak/tak/tak/tak/tak

Wymiary (wys. × szer. × dł.) / Masa

177 × 180 × 235 mm / 4,65 kg (z 4 dyskami)

PLUSY:

Bardzo wysoka wydajność
Dwa gigabitowe porty LAN
Złącze HDMI
Bogata funkcjonalność

MINUSY:
Wysoka cena

Cena: 2450 zł
Sprzęt do testu dostarczył:EPA Systemy

Więcej:NASQNAP