Uwaga na “papieski” spam!

Nie powinien zaskakiwać fakt, że już kilka dni po wyborze nowego papieża cyberprzestępcy postanowili wykorzystać to zdarzenie do własnych celów. Eksperci z firmy Barracuda Networks zidentyfikowali już ponad 400 tys. wiadomości spamowych, wysłanych rzekomo przez CNN i informujących o skandalach w Watykanie.
Uwaga na “papieski” spam!

“Watykańscy hierarchowie pozwani za rzekome napastowanie seksualne! – CNN.com” – treść wiadomości spamowej, która walczy o uwagę odbiorcy kontrowersyjnym tytułem

Maile zatytułowane “Watykańscy hierarchowie pozwani za rzekome napastowanie seksualne! – CNN.com” czy “Tylko u nas! Rodzina pozywa nowego papieża – CNN.com” obiecują dostęp do pełnej treści kontrowersyjnych materiałów po kliknięciu odpowiedniego linka. Postąpienie zgodnie z instrukcją zawartą w jednym ze wspomnianych maili skutkuje przekierowaniem użytkownika do strony, która z wykorzystaniem specjalnego pakietu exploitów przejmuje kontrolę nad komputerem internauty. Dla użytkownika może być to równoznaczne z zainstalowaniem na jego maszynie programu szpiegującego czy konia trojańskiego. Mogą one przejąć kontrolę nad wybranymi programami lub wykraść dane (w tym login oraz hasło dostępu) użytkownika i przekazać je atakującemu.

Jak podkreślają eksperci Barracuda Networks wspomniane wiadomości spamowe w większości przypadków zatrzyma specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe lub dedykowane filtry antyspamowe, zainstalowane na serwerach lub bezpośrednio na stacjach roboczych. Jeśli jednak do skrzynki użytkownika trafi e-mail z tytułem, nawiązującym do rzekomych skandali w Watykanie, warto zachować ostrożność i nie klikać w załączony odnośnik, a samą wiadomość najlepiej usunąć ze swojej skrzynki odbiorczej.