Zdalna akceleracja grafiki? Oto Nvidia GRID

Zdalna akceleracja grafiki? Oto Nvidia GRID

Nvidia zaprezentowała pierwsze na rynku dedykowane urządzenie do obsługi obliczeń wizualnych, które zapewnia wysoką wydajność graficzną podłączonym do firmowej sieci komputerom, pracującym pod kontrolą systemów Windows, Linux lub Mac OS. Nvidia GRID Visual Computing Appliance (VCA) to potężny system oparty na procesorach graficznych, przeznaczony do uruchamiania złożonych aplikacji – na przykład oprogramowania firm Adobe, Autodesk, czy Dassault Systèmes – i przesyłania obrazu generowanego przez te aplikacje przez sieć do komputera klienta.‏‏ Technologia akceleracji z wykorzystaniem procesorów graficznych zapewnia użytkownikom taką samą wydajność jak dedykowany komputer stojący pod biurkiem.

Pracownicy za pomocą zwykłego kliknięcia jednej ikony mogą utworzyć wirtualną maszynę, nazywaną przestrzenią roboczą. Właściciel urządzenia może dodawać, usuwać i przenosić przestrzenie robocze, które w praktyce są dedykowanymi, wysokowydajnymi maszynami wyposażonymi w mocny procesor graficzny.

GRID jest łatwym w montażu urządzeniem zamkniętym w obudowie o wysokości 4U. Wewnątrz znajduje się 16 procesorów graficznych firmy Nvidia. W połączeniu z oprogramowaniem GRID VGX, urządzenie zapewnia profesjonalną wydajność graficzną Quadro dla 16 użytkowników jednocześnie, umożliwiając płynną pracę w wysokiej rozdzielczości.

Urządzenia GRID VCA pojawią się na rynku amerykańskim w maju tego roku i będą dostępne w konfiguracjach z 8 lub 16 procesorami graficznymi, w cenach od 24900 dolarów (ok. 80000 zł) plus koszt rocznej licencji oprogramowania, wynoszący 2400 dolarów.