10 najciekawszych technologii, na które wciąż czekamy

Pytanie: czy w ogóle się doczekamy?!

1. SYGNAŁY ŚWIETLNE

Visible Light Communication to WLAN przyszłości. Ta forma komunikacji wykorzystuje do transmisji sygnały świetlne emitowane przez diody LED i odbierane przez czujniki komputerów czy smartfonów. Na razie odbiorniki są nieporęczne, a możliwości ograniczone. Z tego względu VLC znajdzie komercyjne zastosowanie najwcześniej w 2015 r.

2. CZYTANIE W MYŚLACH

fot.: Flickr/Georgina Goodlander
fot.: Flickr/Georgina Goodlander

Interfejsy mózg–komputer mogą znacznie ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, przetwarzając sygnały płynące z mózgu na polecenia wysyłane do protez czy syntezatorów mowy. Na razie jednak ich precyzja jest niewystarczająca – da się sterować za pomocą fal mózgowych ramieniem chwytającym małe przedmioty, ale bardziej złożone czynności, na przykład szycie, wciąż przekraczają możliwości tej technologii.

3. HOLODECK

W ramach projektu Holodeck naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii chcą umożliwić przemierzanie wirtualnych światów bez wychodzenia z pokoju. Wymaga to jednak skomplikowanego osprzętu: specjalnych okularów z wyświetlaczami, czujników ruchu i dużego hangaru, po którym można by się przechadzać

4. BIURO BEZ PAPIERU

Kiedy przed 25 laty rozpoczął się triumfalny pochód poczty elektronicznej, entuzjastycznie obwieszczano koniec ery papieru. Tymczasem, według badań przeprowadzonych na zlecenie producenta drukarek Lexmarka, przeciętny polski pracownik wciąż drukuje 25 stron dziennie. Średnia dla Europy to 31 stron.

5. TELEPORTACJA

O przemieszczaniu się z punktu A do punktu B w ułamku sekundy marzą nie tylko fani serialu „Star Trek”. Na razie naukowcom udało się teleportować fotony na odległość 144 kilometrów, ale przemieszczanie w ten sposób całych przedmiotów, nie mówiąc już o ludziach, to wciąż pieśń przyszłości.

6. AUTONOMICZNE SAMOCHODY

fot.: FLICKR/GEORGINA GOODLANDER

W maju Google otrzymał pierwszy amerykański patent na autonomiczny samochód. Pojazdy testowe pokonały bezwypadkowo już 480 000 kilometrów. Przeszkody natury prawnej sprawiają jednak, że samochody bez kierowców nie pojawią się na drogach przed 2020 rokiem. 7 INTELIGENTNY DOM

Inteligentne urządzenia AGD nie są już niczym nadzwyczajnym, ale brakuje jednolitego systemu operacyjnego i standardów pozwalających połączyć produkty różnych firm w spójny system. Poza tym wiele urządzeń wymaga do komunikacji z Siecią dodatkowych akcesoriów.

8. NAPĘD SŁONECZNY

Zainteresowanie pojazdami napędzanymi ogniwami fotowoltaicznymi stale rośnie. Efekty pracy naukowców, prezentowane podczas corocznego wyścigu World Solar Race organizowanego w Australii, napawają optymizmem. W praktyce wydajność dostępnych ogniw za bardzo zależy od pogody, by można było budować w oparciu o nie samochody czy samoloty codziennego użytku.

9. BOGATSZA RZECZYWISTOŚĆ

Google Glass to jeden z projektów mających wzbogacać rzeczywistość o dodatkowe informacje. Komunikaty są wyświetlane z boku pola widzenia, a nie bezpośrednio w nim. Najnowszy pomysł to zastąpienie okularów soczewkami kontaktowymi. Problem w tym, że diody wbudowane w soczewkę wyświetlają tylko jeden piksel – a to trochę za mało.

10. KOMPUTER KWANTOWY

Przy komputerach kwantowych dzisiejsze superkomputery mają wyglądać jak kieszonkowe kalkulatory. Mimo że ich koncepcja pobudza umysły naukowców już od lat 60., wciąż nie powstał nawet prototyp. Według IBM-u nadszedł jednak czas, by rozpocząć jego budowę.