Podpowiemy, którego smartfona naprawdę potrzebujesz

Podpowiemy, którego smartfona naprawdę potrzebujesz

Zgodnie z najnowszym raportem przygotowanym przez analityków Gartnera i dotyczącym globalnego rynku telefonów komórkowych, w 2012 roku sprzedano 1,75 miliarda telefonów komórkowych wszystkich typów. W samym tylko czwartym kwartale ubiegłego roku – oczywiście tradycyjnie rekordowym ze względu na masowo kupowane przez ludzi prezenty w okresie świątecznym – sprzedano prawie pół miliarda telefonów komórkowych (dokładniej 472,08 miliona). Z tego ponad 200 milionów stanowiły smartfony – przedmioty będące obiektem naszego zainteresowania w niniejszym artykule.

Na zdjęciu obok pierwszy smartfon świata. Oprócz telefonu pełnił również rolę organizera, klienta poczty email, faksu czy zapomnianego już dziś pagera.

CZYM JEST SMARTFON?

Jakie cechy decydują o tym, że dany telefon jest smartfonem? To proste. Oprócz nawiązywania połączeń telefonicznych smartfon umożliwia:

 • zarządzanie korespondencją elektroniczną
 • przeglądanie stron internetowych
 • zarządzanie kontaktami
 • zarządzanie informacjami osobistymi (organizer)
 • korzystanie z sieci społecznościowych
 • otwieranie i edytowanie dokumentów
 • instalowanie dodatkowych aplikacji

Zwłaszcza ta ostatnia cecha jest wyróżnikiem wszystkich smartfonów. Ich funkcjonalność zależy od użytkownika, który decyduje o tym, jakie aplikacje mają się znaleźć w jego urządzeniu (np. może kupić aplikację do nawigacji, co przekształci smartfon również w nawigację samochodową). Oczywiście obecnie na rynku jest tak dużo modeli, że producenci starają się przyporządkowywać swoje urządzenia określonym grupom klientów.

Nokia 9210 Communicator – pierwszy na świecie smartfon z kolorowym wyświetlaczem, trafił na rynek 21 listopada 2000 roku.

Nokia 9210 Communicator – pierwszy na świecie smartfon z kolorowym wyświetlaczem, trafił na rynek 21 listopada 2000 roku.

Początki

Jeszcze kilka lat temu smartfon był przedmiotem wręcz elitarnym. Na początku XXI wieku mało kto mógł sobie pozwolić na tego typu urządzenie. Pamiętacie np. model Nokia 9210 Communicator? Pierwszy smartfon z pełnokolorowym wyświetlaczem o rozdzielczości 640×200 pikseli? Kosztował majątek. Jednak historia “inteligentnych telefonów” jest znacznie dłuższa. Choć może to się wydawać wręcz nieprawdopodobne, w tym roku minie 2o lat od chwili, gdy światło dzienne ujrzał pierwszy smartfon świata – IBM Simon Personal Communicator. Urządzenie powstałe w wyniku kooperacji IBM i Mitsubishi zostało zaprezentowane w formie prototypu (wtedy nosił on nazwę Angler) na targach Comdex w Las Vegas w 1992 roku. Wersję fi nalną urządzenia pokazano w listopadzie 1993 roku. Simon był wyposażony w monochromatyczny ekran dotykowy (sic!), 16-megahercowy procesor oraz 1 MB pamięci (rozszerzalnej do 1,8 MB za pomocą PC Card). Początkowe problemy z oprogramowaniem opóźniły nieco debiut handlowy Simona, ale ostatecznie w ciągu pół roku od premiery rynkowej (już w 1994 roku) sprzedano aż 50 tysięcy egzemplarzy urządzeń, co biorąc pod uwagę bardzo wysoką cenę (ok. 1100 dolarów bez umowy oraz ok. 900 dolarów z abonamentem), ówczesne potrzeby rynku oraz sporą wagę urządzenia (ok. 0,5 kg) – należy uznać za sukces.

Teraźniejszość i przyszłość

Simon wyprzedził swoją epokę. Choć sam był produktem udanym, nie wywołał fali “smartfonomanii”. Świat wtedy jeszcze nie był tak “usieciowiony”. Nikt nie słyszał o Facebooku, Google nie istniał, a dla Microsoft u Internet stanowił coś kompletnie nieinteresującego. Simon kierowany był do biznesu. Dziś smartfony adresowane są po prostu do wszystkich. Liczba dotychczas sprzedanych egzemplarzy mówi sama za siebie. Analitycy Gartnera przewidują, że globalny rynek tradycyjnych telefonów komórkowych będzie się kurczył, ale w przypadku smartfonów mamy odwrotną sytuację. Ich udział w rynku telefonów wszystkich typów będzie wciąż rósł. Bieżący rok ma być pierwszym w historii, kiedy na całym świecie ludzie kupią więcej smartfonów (szacuje się, że miliard) niż tradycyjnych telefonów komórkowych (prognozowane 900 milionów).

NIEZAWODNY dla pracujących

Wielu osobom widzącym smartfony w dłoniach młodych ludzi zapamiętale grających w mobilne gry podczas jazdy komunikacją miejską nie wydają się one narzędziem do poważnych zastosowań biznesowych. Prawdą jest, że nie każdy smartfon od razu jest przygotowany do pracy w korporacji, ale są modele, które wyprodukowano głównie z myślą o takim wykorzystaniu.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY SMARTFONA DLA PRACUJĄCYCH:

 • Narzędzia umożliwiające łatwą wymianę dokumentów i ich edycję wprost na ekranie smartfonu. Możliwość sięgnięcia w każdej chwili do ważnych dokumentów to pożądana cecha.
 • Zarządzanie elektroniczną korespondencją. Teoretycznie każdy smartfon ma klienta e-mail, ale niektóre modele oferują dodatkowe funkcje integrujące telefon z korporacyjną siecią (reguły bezpieczeństwa itp.).
 • Synchronizacja z firmową bazą danych (kontakty, terminy, organizer, kalendarze itp.). Tego typu funkcje zależą od oprogramowania, ale niektóre smartfony już na starcie mają odpowiednie aplikacje.

INTERNET PRZEDE WSZYSTKIM

Wyróżnikiem każdego smartfonu jest to, że dostęp do Sieci stanowi elementarną cechę jego funkcjonalności. Możliwie stały dostęp do Internetu z poziomu smartfonu, który ma być narzędziem pracy, jest wręcz koniecznością. Automatyczna synchronizacja dokumentów, emaili, wiadomości, powiadomień, terminów itp. pozwoli pozostać częścią firmowego obiegu dokumentów niezależnie od naszej lokalizacji. Wybór modelu biznesowego jest oczywiście istotny (zależny m.in. od rozwiązań programowych stosowanych w danej firmie, od polityki bezpieczeństwa itp.), ale jeżeli praca na smartfonie ma mieć sens, należy pomyśleć nie tylko o marce czy systemie i aplikacjach, ale głównie o optymalnej taryfie połączeń internetowych i z dużym limitem transmisji danych.

BlackBerry Z10

To najnowszy smartfon w ofercie kanadyjskiego producenta, znanego z komórek powszechnie wykorzystywanych w środowiskach biznesowych. Model Z10 jest dziś sztandarowym smartfonem firmy BlackBerry (dawniej RIM). Cechą wyróżniającą nowe smartfony BlackBerry jest nowy system BlackBerry 10 OS z wielozadaniowym interfejsem BlackBerry Flow. Użytkownik może podczas korzystania z jednej aplikacji (np. odtwarzacza multimedialnego) podejrzeć wyniki pracy innego programu (np. przejrzeć powiadomienia). Producent zapewnia, że system został tak przygotowany, by wywołanie każdej jego funkcji było możliwe jedną ręką. Przydatnym narzędziem pracy z pewnością okaże się BlackBerry Hub, czyli podsystem komunikacyjny ułatwiający zarządzanie elektroniczną korespondencją, SMS-ami i wiadomościami z BBM. W sklepie BlackBerry World znaleźć można ponad 70 tysięcy aplikacji zwiększających możliwości tego urządzenia.

BlackBerry Q10

Niektórzy uważają, że model Z10 to… wypadek przy pracy. Dla tych, którzy nie mogą żyć bez fizycznej klawiatury, powstał Q10. Smartfon działa pod kontrolą BlackBerry OS 10, wyposażony jest w dotykowy ekran. Wielu dotychczasowych użytkowników postrzega Q10 jako model, który dziedziczy najlepsze cechy swoich poprzedników i dysponuje nowoczesnym systemem operacyjnym oferującym duży potencjał. Na uwagę zasługuje również rewelacyjny ekran Super AMOLED (dla porównania dodajmy, że w modelu Z10 nie zdecydowano się na tego typu ekran). Q10 jest – w przeciwieństwie do starszych generacji, np. również znajdującego się w naszym przewodniku modelu Bold Touch 9900 – pozbawiony trackpada. Nie da się zatem całkowicie zrezygnować z dotykania ekranu. Chcąc przemieścić lub wskazać jakiś element na ekranie, trzeba będzie użyć kciuka.

Sony Xperia Z

Jeden z najnowocześniejszych smartfonów aktualnie dostępnych. Cechują go znakomite parametry, wysoka wydajność, efektowny design i wyjątkowa wytrzymałość. To jedyny topowy smartfon, który jednocześnie jest pyłoszczelny i wodoodporny (do 1 metra przez 30 minut). Ekran o bardzo wysokiej rozdzielczości poprawnie wyświetla nawet bardzo złożone dokumenty – dość powiedzieć, że rozdzielczość ekranu tego urządzenia jest wyższa od rozdzielczości ekranu większości… laptopów.

BlackBerry Bold Touch 9900

Ten model zadebiutował na rynku w sierpniu 2011 roku. Mimo upływu czasu wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników platformy BlackBerry. Urządzenie działa pod kontrolą starszego systemu BlackBerry OS 7.0, ale jest w pełni zgodne ze szczególnie popularnymi w środowiskach biznesowych usługami BIS (BlackBerry Internet Services) oraz BES (BlackBerry Enterprise Server) umożliwiającymi m.in. stałe połączenie terminali Black- Berry z korporacyjnym serwerem pocztowym. Scentralizowana kontrola nad wszystkimi smartfonami BlackBerry z poziomu BES pozwala m.in. natychmiast usunąć poufne dane ze skradzionego lub zgubionego urządzenia. Warto jednak dodać, że o ile jeszcze parę lat temu takie możliwości wyróżniały smartfony BlackBerry, o tyle obecnie funkcje zdalnego wymazywania czy blokady dostępne są w wielu programach zabezpieczających (więcej o bezpieczeństwie w smartfonach piszemy na stronie 32).

Nokia Lumia 920

Najlepiej wyposażony smartfon fińskiego producenta pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8. Ten ostatni jest standardowo wyposażany w komplet aplikacji biurowych zgodnych z doskonale znanym, najpopularniejszym na świecie pakietem narzędzi biurowych MS Offi ce, teraz również zintegrowanym z usługami działającymi w chmurze, dostępnymi pod nazwą Offi ce 365. Automatyczna synchronizacja wiadomości, bieżący podgląd współdzielonych dokumentów, łączność z korporacyjnym serwerem pocztowym, edytowanie nawet złożonych dokumentów (np. arkuszy Excela czy prezentacji PowerPointa) na ekranie smartfonu – to tylko niektóre możliwości wynikające z wydajności urządzenia połączonej z potencjałem systemu operacyjnego i zapewnianymi przez Microsoft aplikacjami do pracy.

EFEKTOWNY dla studenta

Smartfon dla studenta powinien ułatwiać komunikację – oprócz tradycyjnej głosowej i SMS, taki sprzęt bez problemu powinien pozwolić na wygodne i szybkie korzystanie z sieci społecznościowych, komunikatorów internetowych (również tych z obsługą wideo), a także umożliwiać odtwarzanie dokumentów (np. publikacje naukowe w formie elektronicznej, e-booki etc.). Student może wykorzystywać efektywnie typowo biznesowy model BlackBerry, jak również typowo rozrywkowego Sony Xperia Play. Niemniej niektóre smartfony wydają nam się lepiej przystosowane do nauki i… nie tylko. Oto nasze propozycje.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY SMARTFONU DLA STUDENTÓW:

 • Obsługa wielu formatów dokumentów i duży ekran o wysokiej rozdzielczości. W pamięci smartfonu można przechowywać bardzo wiele publikacji elektronicznych.
 • Możliwość łatwej rejestracji wideo, nagrywania dźwięku i robienia notatek. Tego typu funkcje bardzo ułatwiają “zapamiętanie” trudnego wykładu.
 • Dobry aparat. Xero to sprzęt doskonale znany studentom od wielu lat – nowoczesny student notatki fotografuje.

iPhone 5

Smartfon, obok którego nie sposób przejść obojętnie, wielbiony przez miliony, przez innych uznawany za symbol… zepsucia. Gdy pominiemy jednak emocjonalne zaangażowanie, to obiektywnie patrząc, produkt Apple’a jest nowoczesnym, wydajnym urządzeniem, którego funkcjonalność regulujemy, wybierając potrzebne programy z puli prawie 800 tys. aplikacji dostępnych w App Storze.

Sony Xperia T

Duży ekran, wysokiej rozdzielczości aparat, funkcje multimedialne oraz bardzo bogata oferta oprogramowania dostępnego w sklepie Google Play, a przy tym ciekawy i elegancki design to cechy, które sprawiają, że Xperia T będzie dobrym towarzyszem studenta ułatwiającym zapamiętanie szczególnie nużących wykładów. Smartfon oferowany jest do końca 2013 roku z bezpłatnymi 50 GB wolnej przestrzeni online w chmurze serwisu Box. Oferta kończy się wraz z 2013 rokiem, ale Ci, którzy się załapią na “chmurę” w serwisie Box, otrzymują ją ponoć dożywotnio. A poza tym to przecież model wykorzystywany przez samego Jamesa Bonda (w “Skyfall”). Dla niektórych to wystarczająca rekomendacja.

Nokia Lumia 620

To najtańszy smartfon z systemem Windows Phone 8. Jego parametry i wydajność są w zupełności wystarczające, by udźwignąć praktycznie każdą aplikację opracowaną dla Windows Phone. Funkcje związane z mobilnym Office’em, bezpłatnie dodawanym do każdego smartfonu z Windows Phone’em oraz popularne usługi w chmurze (SkyDrive) czynią z Lumii wartą zainteresowania platformę, na której będzie można przechować praktycznie każdą notatkę, wykład, dokument czy publikację.

Samsung I9300 Galaxy S III

Model ten zyskał popularność dzięki temu, że oferuje znakomite parametry i jednocześnie jest, powiedzmy, umiarkowanie drogi, zwłaszcza w zestawieniu z innymi smartfonami podobnej klasy. Wielu studentów, szczególnie kierunków technicznych, lubi ten model ze względu na podatność na różne nieszablonowe triki z oprogramowaniem, ale to już bardziej cecha samego systemu Android aniżeli tego konkretnie modelu smartfonu.

ROZRYWKOWY nie tylko dla graczy

Na każdym smartfonie można zagrać w mnóstwo gier. Miłośnicy elektronicznej rozrywki znajdą coś dla siebie zarówno w urządzeniach Apple’a z systemem iOS, smartfonach z Androidem czy z Windows Phone. Istnieją również modele smartfonów klasyfikowane przez producentów jako urządzenia przeznaczone przede wszystkim do zastosowań rozrywkowych. Gry, filmy, muzyka, wideo – to podstawowe zastosowania tego typu sprzętów.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY SMARTFONU DLA GRACZY

 • Duży ekran niekoniecznie o wysokiej rozdzielczości. Wysoka rozdzielczość wymaga większej wydajności, dla uzyskania płynnego obrazu. Płynność w grach jest bardziej istotna niż detale graficzne, zwłaszcza na relatywnie niewielkim ekranie smartfonu.
 • Bogata liczba dostępnych tytułów. Tutaj liczą się przede wszystkim modele Apple (system iOS) i z Androidem. Te dwie platformy oferują najwięcej mobilnych aplikacji rozrywkowych.
 • Dodatkowe kontrolki ułatwiające sterowanie. To nie jest często spotykana cecha w smartfonach, ale znaleźliśmy interesujący egzemplarz

Sony Xperia Play

Ten smartfon jest konstrukcją jedyną w swoim rodzaju – stanowi połączenie standardowego smartfonu z przenośną konsolą do gier. Z systemem sterowania zaimplementowanym w Xperii Play najłatwiej poradzą sobie wszyscy posiadacze konsol Sony Playstation (niezależnie od wersji).

iPhone 4

Apple oficjalnie sprzedaje tylko najnowszego iPhone’a 5, ale poprzednia generacja – iPhone 4 – jest wciąż dostępna w licznych sklepach online czy na aukcjach. Ceny “czwórki”, która jest w zupełności wystarczająca do tego, by zagrać praktycznie we wszystkie tytuły dostępne w App Storze, zaczynają się od około 1000 zł.

WYTRZYMAŁY dla podróżników

W ostatniej kategorii naszego przewodnika zgromadziliśmy przykładowe egzemplarze smartfonów niepoddających się prostej klasyfi kacji. Wodoodporne, wstrząsoodporne, wyróżniające się nieszablonowym wzornictwem, funkcjonalnością – oto smartfony ekstremalne.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY SMARTFONU EKSTREMALNEGO

 • Wodoszczelność, pyłoszczelność. Odporność na czynniki atmosferyczne takie jak duża wilgotność czy deszcz. Jedynie wyspecjalizowane urządzenia mają takie cechy.
 • Wytrzymałość na uderzenia. Inżynierowie lądowi pracujący w terenie również niekiedy potrzebują funkcjonalności smartfonu, ale standardowe urządzenia mogą okazać się zbyt kruche w warunkach, w jakich ci specjaliści pracują.

Sony Xperia V

Podobnie jak topowa Xperia Z, także i ten model jest odporny na pył i kurz oraz wodoszczelny do 1 metra (zgodnie ze specyfikacją producenta, smartfon bez szkody dla swoich komponentów może pozostać w zanurzeniu przez 30 minut).

Samsung Galaxy Rugby Pro I547

To przykład iście pancernego smartfonu. Urządzenie jest nie tylko pyło- i wodoszczelne, działa też w dużym zakresie temperatur – nie zaszkodzi mu mróz ani silne nasłonecznienie. A zwiększona wytrzymałość na uderzenia pozwoli mu przetrwać niemal w każdych warunkach. Rugby Pro ma certyfikat potwierdzający, że urządzenie spełnia wymogi amerykańskiego standardu wojskowego MIL-STD-810.