Tak wygląda VLC dla Windows 8

VLC to darmowy odtwarzacz multimedialny, od lat rozwijany jako hobbystyczny projekt. Nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych kodeków, bez zaśmiecania systemu radzi sobie z każdym filmem. To znakomity produkt, mimo iż rozwijany “po godzinach”.
Tak wygląda VLC dla Windows 8

VideoLAN, zespół odpowiedzialny za VLC, oświadczył jednak, że nie ma czasu ani mocy przerobowych, by opracować jego wersję dla Windows 8. W tym celu musi zatrudnić i opłacić pełnoetatowych programistów, na co nie ma pieniędzy. Jedyną możliwością jest wsparcie fanów. I to nadeszło, za pomocą Kickstartera w bardzo krótkim czasie zebrano odpowiedni budżet, by wersja Modern odtwarzacza VLC mogła faktycznie powstać.

Jak dziś doniósł VideoLAN, postępy w pracach nad odtwarzaczem są olbrzymie. Wciąż pozostało jeszcze dużo do zrobienia, ale “wyeliminowano już 90 procent zabronionych w Sklepie Windows rozwiązań, zastępując je dozwolonymi”. Trwają też prace nad stabilną pracą programu z MSVCRT 11.0 i nagłówkami w kodzie C/C++, by móc odpowiednio współpracować z COM API w jądrze WinRT, obecnym w Windows 8.

Po zakończeniu prac nad wersją dla Windows 8, mają ruszyć prace nad wersją dla Windows RT i Windows Phone 8.