Wielki test supersmartfonów i mobilnych systemów!

Wielki test supersmartfonów i mobilnych systemów!

Jaki smartfon wybrać? Wszyscy producenci co chwilę wypuszczają na rynek nowe flagowe modele z lepszymi ekranami, wydajniejszymi procesorami i ciekawszymi funkcjami. Największa różnorodność panuje wśród telefonów z Androidem. Sony wprowadziło do sprzedaży oszałamiający parametrami model Xperia Z, HTC lada moment pokaże swoją odpowiedź w postaci supersmartfonu o nazwie One, a Google stawia na przystępność, sprzedając pod własną marką smartfon Nexus 4, który mimo najszybszego dostępnego obecnie procesora mobilnego jest zaskakująco tani. Z kolei Samsung stawia na rozmiar, promując phablet Note II z ogromnym ekranem, zacierający granicę pomiędzy smartfonem a tabletem.

Nawet Apple nie oparł się trendowi polegającemu na powiększaniu ekranów, jednak czterocalowy iPhone 5 i tak obsługuje się jedną ręką wygodniej niż wyraźnie szersze modele konkurencji. Windows Phone 8 dojrzał, obsługuje ekrany HD i wielordzeniowe procesory, a także umożliwia płatności przez NFC i korzystanie z różnych sieci bezprzewodowych. Flagowa Nokia Lumia 920 jest przy tym pierwszym telefonem z aparatem wyposażonym w mechaniczny układ stabilizacji obrazu. Czy czyni ją to najlepszym smartfonem do fotografowania? Sprawdziliśmy to podczas testu.

Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, musimy wybrać ekosystem, który najbardziej nam odpowiada – wygoda obsługi Androida, iOS-u czy Windows w znacznym stopniu zadecyduje o tym, czy na co dzień będziemy zadowoleni z kupionego telefonu. Właśnie dlatego w teście nie skoncentrowaliśmy się tylko na możliwościach technicznych trzynastu topowych smartfonów, ale też odkryliśmy mocne i słabe punkty ich systemów operacyjnych.

Android: Różnorodny

Producenci wykorzystują otwartą architekturę Androida: flagowe smartfony zauważalnie różnią się od siebie wyglądem interfejsu, wygodą obsługi i wydajnością.

Najbardziej zaawansowane smartfony z Androidem są wyposażone w dwu- lub czterordzeniowe procesory i wykorzystują do 2 GB pamięci operacyjnej. To konieczne, zapewnić im płynne działanie bo ze wszystkich mobilnych systemów operacyjnych Android jest najbardziej zasobożerny. Świat urządzeń mobilnych zaczął odkrywać również Intel. Co prawda, procesor x86 tej firmy montowany w Motoroli Razr ma tylko jeden rdzeń (z funkcją Hyper-Threading), jednak – pomijając przeciętne możliwości graficzne – wydajnością nie ustępuje wielordzeniowym procesorom ARM a pod niektórymi względami okazuje się nawet lepszy. Obecnie smartfonami zaopatrzonymi w najnowocześniejszy procesor są Google Nexus 4 i Sony Xperia Z, mające na pokładzie czterordzeniowy układ Snapdragon S4 i bardzo mocny procesor graficzny Adreno 320. Nawet w wymagających zastosowaniach Xperia Z nie zawodzi, płynnie wyświetlając na przykład złożone mapy. Żaden z testowanych smartfonów nie miał większych problemów z płynnym i sprawnym wykonywaniem codziennych zadań, choć pod tym względem modele z iOS-em i Windows Phone nadal radzą sobie lepiej.

Większość producentów preferuje wysokiej jakości ciekłokrystaliczne wyświetlacze IPS. Oferują one gorszy kontrast niż AMOLED- y, ale za to barwy są bardziej naturalne, kąty widzenia – korzystniejsze, a jasność – wyższa.

Android szybko rośnie

Niemałe zmiany zaszły też w zakresie wydajności i funkcji samego Androida. Nowe interfejsy bezprzewodowe, takie jak Miracast, Wi-Fi Direct oraz NFC, ułatwiają strumieniowanie i udostępnianie multimediów. Funkcja USB On the Go dostępna w wielu smartfonach z Androidem umożliwia podłączanie przez port USB urządzeń peryferyjnych, na przykład pendrive’ów, kart telewizyjnych, aparatów cyfrowych, myszy czy klawiatur. Programiści Google’a zwiększyli też efektywność systemu: w Androidzie 4.1 wprowadzono pakiet rozwiązań o nazwie Project Butter, którego częścią jest m.in. trójstopniowe buforowanie grafiki pozwalające utrzymywać stałą szybkość odświeżania obrazu. W Mountain View pracują też nad poprawą zabezpieczeń systemu: w Androidzie 4.2 zastosowano mechanizm kontroli niepodpisanych aplikacji. Jak dowodzą badania przeprowadzone na North Carolina State University, wspomniany mechanizm jest jednak na razie mało skuteczny – podczas testów wykrył zaledwie 15 proc. wirusów krążących po Sieci.

iOS 6: Prostolinijny

Apple trzyma iOS pod ścisłą kontrolą, dlatego płynność działania systemu jest niezrównana. Cierpi na tym jednak swoboda użytkowników iPhone’a 5.

iPhone 5 ma najmniejszy ekran spośród testowanych telefonów ale dzięki temu najlepiej leży w dłoni i jest najbardziej ergonomiczny. Czterocalowy wyświetlacz IPS przekonuje bardzo wysoką ostrością i dużą jasnością oraz imponującymi kątami widzenia. Zastosowanie technologii In-Cell Touch pozwoliło wyeliminować osobną warstwę czujników dotyku, co dodatkowo poprawia jakość obrazu. Również wydajność jest bez zarzutu – żaden inny smartfon nie działa tak szybko i płynnie. Apple inaczej niż w przypadku innych producentów, którzy korzystają z gotowych projektów rdzeni, samo od podstaw zaprojektowało procesor A6. Przejście na 32-nanometrowy proces produkcji i zastosowanie nowoczesnych materiałów do konstrukcji tranzystorów high-k z metalową bramką pozwoliło podnieść częstotliwość taktowania rdzeni do 1,3 GHz. Wzrost wydajności odbił się jednak na czasie pracy akumulatora. iPhone 5 wyładowuje się najpóźniej po 5,5 godzinie rozmowy bądź surfowania po Sieci – inne flagowe smartfony działają bez ładowania nawet ponad 8 godzin.

Prosty, ale nieelastyczny interfejs

Największą zaletą iOS-u jest oczywiście spójność i czytelność interfejsu, zapewniająca łatwość obsługi każdemu użytkownikowi. W iOS-ie 6 brakuje jednak elastyczności. Chcąc posłuchać muzyki, musimy skopiować ją do pamięci telefonu przez iTunes, bo system plików jest zablokowany. Przeglądarka obrazów nie umożliwia ani kopiowania ich do pamięci w chmurze, ani przesyłania przez komunikatory. Nie ma tu też widgetów ani (Poza kalendarzem) interaktywnych ikon. Standardowej klawiatury nie da się zastąpić inną, na przykład wyposażoną w coraz popularniejszą funkcję pisania przeciągnięciami palca czy rozpoznawania słów. Brakuje narzędzi do automatyzacji takich jak Llama czy Tasker, samoczynnie włączających i wyłączających wybrane funkcje w określonych warunkach. Oprócz tego iOS nie obsługuje standardów komunikacji NFC i Wi-Fi Direct.

W nowej wersji iOS-u wprowadzono jednak również kilka poprawek. Odrzucając połączenie, możemy automatycznie wysłać dzwoniącemu jedną z trzech uprzednio zapisanych wiadomości tekstowych. Da się też ręcznie kasować pojedyncze zdjęcia z pamięci w chmurze czy udostępniać je znajomym. Najważniejszym ulepszeniem jest jednak dokładniejsza ochrona prywatności użytkownika – możemy odbierać zainstalowanym aplikacjom pojedyncze uprawnienia. Z niecierpliwością czekamy na podobne rozwiązanie w Androidzie.

WP 8: Innowacyjny

Nowoczesny, minimalistyczny, po prostu rewelacyjny: korzystanie z interfejsu Windows Phone 8 to sama przyjemność. Wciąż brakuje jednak różnorodnych appów i urządzeń.

Windows Phone 8 jest pod wieloma względami lepszy od swojego poprzednika. Choć Internet Explorer 10 bardzo szybko przetwarza kod stron internetowych, to Nokia Lumia 920 potrzebowała na wczytanie strony testowej o sekundę więcej czasu od sztandarowych smartfonów z Androidem i iPhone’a.

W topowym modelu Nokii z systemem Windows Phone 8 – Lumii 920 – obiektyw i matryca są zawieszone na mikroskopijnych sprężynach chroniących je przed drganiami, dzięki czemu można wydłużać czas naświetlania bez obaw o poruszone zdjęcia. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza przy słabym świetle, jednak dobre wrażenie psuje niska ostrość widoczna na fotografiach oglądanych w pełnym rozmiarze. Jakość wykonania i design Lumii są niesamowite, jednak ważąc 188 gramów, Nokia jest cięższa nawet od Galaxy Note II. W takim zestawieniu Windows Phone 8X firmy HTC wydaje się lekki jak piórko. Wyraziste kolory obudów telefonów z Windows – żółty, czerwony, niebieski, biały i czarny – dobrze pasują do stylu interfejsu i stanowią mile widzianą odmianę od klasycznych szarości i czarni.

Komunikacja na pierwszym miejscu

Charakterystyczne dla systemu Windows Phone animowane kafelki, informujące na przykład o nowych powiadomieniach czy nieprzeczytanych emailach, można teraz skalować, wybierając jeden z trzech rozmiarów. Ponadto panel kafelków wreszcie zajmuje całą szerokość ekranu. Mocną stroną mobilnego Windows jest integracja z serwisami społecznościowymi. Inną nowością jest “Kącik dziecięcy” – to rodzaj trybu gościa, w którym użytkownik korzysta ze smartfonu w ograniczonym zakresie. Oprócz tego Windows Phone 8 daje szerszy niż iOS dostęp do systemu plików. Można na przykład dzielić się fotografiami z poziomu przeglądarki plików graficznych czy kopiować pliki muzyczne do pamięci telefonu bezpośrednio w Eksploratorze Windows.

Kafelkowy interfejs jest estetyczny i funkcjonalny, a Windows 8 dodaje większość funkcji, których brakowało temu systemowi w porównaniu z konkurencją. Pozostają drobiazgi: aplikacji nie da się grupować w folderach, przydałoby się też jedno centrum powiadomień. Oferta aplikacji rośnie w ogromnym tempie i z każdym dniem przybywają nowe, więc większość popularnych programów mobilnych ma już swoje windowsowe wersje. Dystans do nadgonienia jest jednak wciąż spory i wiele appów na WP jest mniej funkcjonalnych, a niektórych wciąż jeszcze nie ma wcale – w tym tak istotnych jak Dropboks czy Instagram.

PROCESOR I WYŚWIETLACZ

Sprawdziliśmy, ile czasu zajmują telefonom typowe zadania i jakie wyniki osiągają one w benchmarkach. Oprócz tego zbadaliśmy w laboratorium jakość wyświetlaczy.

JEDEN, DWA CZY CZTERY RDZENIE: NIEWIELKIE RÓŻNICE SZYBKOŚCI

Intel to nowicjusz w świecie Androida, ale debiut mobilnego układu x86 trzeba uznać za udany. Chociaż Atom Z2480 ma tylko jeden rdzeń z funkcją Hyper-Threading, wyposażona w ten układ Motorola Razr i w benchmarku Vellamo wyprzedziła dwu- i czterordzeniowe smartfony takie jak Sony Xperia T czy HTC One X+.

AMOLED CZY IPS: WADY I ZALETY OBU TYPÓW EKRANÓW

Panele AMOLED wyświetlają wyraziste i kontrastowe kolory. Często składają się jednak nie z trójek, a tylko z par subpikseli, tak jak w Galaxy S III (1) , przez co obraz jest mniej ostry. Note II (2) otrzymał wyższą ocenę, gdyż ma ekran AMOLED z matrycą RGB. Z kolei dla wyświetlaczy ciekłokrystalicznych IPS charakterystyczna jest mniejsza przestrzeń barw, ale nadrabiają one szerokimi kątami widzenia – najlepsze przykłady to iPhone 5 (3) i Xperia Z (4).

WIELE RÓŻNYCH INTERFEJSÓW

Każdy Android wygląda inaczej i jest wyposażony w inne funkcje dodatkowe. Google Nexus (1) najszybciej otrzymuje aktualizacje, TouchWiz Samsunga (2) zaskakuje funkcją inteligentnego wyłączania ekranu, interfejs Motoroli (3) ułatwia automatyzację różnych zadań, a Sony (4) stawia na integrację z Facebookiem i przejrzysty wygląd.

ERGONOMIA I GRAFIKA 3D

Smartfon powinien dać się wygodnie obsługiwać jedną ręką. Coraz większe znaczenie ma też wydajny układ graficzny – trójwymiarowe gry jakością dorównujące konsolowym nie należą już do rzadkości.

CZTEROCALOWIEC KRÓLEM ERGONOMII

iPhone 5 jest najbardziej poręcznym spośród topowych smartfonów. Tylna ścianka z anodowanego aluminium świetnie wygląda i jest przyjemna w dotyku. Oprócz tego ważący tylko 114 gramów iPhone jest bardzo lekki. Obecne wymiary sprawiają, że nawet mając krótkie palce, swobodnie używamy telefonu. Dalsze powiększanie telefonu wymaga rozwiązań systemowych, jak w Windows Phone, gdzie wszystkie elementy kontrolne są na dole ekranu, albo ignorowania problemu, jak w Androidzie.

TEST PROCESORA: IPHONE 5 DWUKROTNIE SZYBSZY OD IPHONE’A 4S

W benchmarkach takich jak Geekbench nowy procesor Apple’a okazuje się ponaddwukrotnie szybszy od poprzednika. W praktyce jednak iPhone 5 reaguje zwykle tylko minimalnie sprawniej od iPhone’a 4S.

WYDAJNOŚĆ UKŁADÓW GRAFICZNYCH NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Użytkownicy iOS-u i Androida mają do wyboru wiele zaawansowanych gier, ale żeby zabawa była prawdziwą przyjemnością, potrzeba wydajnego układu graficznego. W tej kwestii iPhone 5 i Nexus 4 zdecydowanie prowadzą a po piętach depcze im Xperia Z.

IOS NOWE FUNKCJE: TE DOBRE I TE NIE CAŁKIEM…

System Apple’a jest spójny i łatwy w obsłudze. Użytecznym dodatkiem okazuje się sterowany głosem asystent Siri (1) , umożliwiający dodawanie wpisów do terminarza, pisanie SMS- -ów czy uruchamianie appów. Dobrze oceniamy również funkcje “Nie przeszkadzać” (2) która pozwala zaznać chwili spokoju w świecie ciągłego kontaktu ze wszystkimi (3) za to największą chyba porażką iOS 6.x są mapy Apple, z których śmieje się cały świat…

WWW, ZDJĘCIA I APPY

Przeglądarka powinna działać płynnie i szybko ładować witryny. Poza tym komórki coraz częściej zastępują aparaty fotograficzne, dlatego sprawdziliśmy, czy da się robić nimi zdjęcia dobrej jakości.

WP8 MA NAJSZYBSZY SILNIK JAVASCRIPT

W benchmarku SunSpider przeglądarka Internet Explorer 10 w WP 8 okazała się nieco szybsza od konkurentów.

NOKIA LUMIA 920: LEPSZE ZDJĘCIA PRZY SŁABYM ŚWIETLE

Lumia 920 dzięki mechanicznej stabilizacji obrazu ma przewagę w słabym świetle – kolory pozostają wyraziste, a w ciemnych partiach widać wiele szczegółów, takich jak brązowa i czarna kredka na przykładowym zdjęciu.

INTERFEJS ŁADNY, ALE NIE ZAWSZE SPÓJNY

Menu appów po prawej stronie ekranu głównego (1) jest posortowane alfabetycznie, ale szybko staje się bardzo długie. Z kolei menu ustawień (2) jest ułożone raczej przypadkowo. Zamęt wprowadzają też nagłówki niemieszczące się na ekranie i różne kierunki przewijania w sklepie z appami (3) .

ZAKRES FUNKCJI I APPY

Skype trafnie ilustruje sytuację: w WP 8 nie da się przesyłać żadnych plików, w iOS-ie tylko zdjęcia, a w Androidzie – dowolne pliki zapisane w dowolnym miejscu.

Sprawdzamy, jak testowane urządzenia spisują się w praktycznych zastosowaniach. Liczy się czas działania akumulatora, intuicyjny interfejs, jakość wyświetlacza i wydajność systemu.

Szybki aparat fotograficzny mierzy, ile czasu zajmuje uruchamianie programów.

Szybki aparat fotograficzny mierzy, ile czasu zajmuje uruchamianie programów.

 

Ergonomia

(30%): Telefon ma działać płynnie i być prosty w obsłudze pomimo wielu funkcji, czyli mieć dobrze przemyślany interfejs. Na notę za ergonomię składają się: wydajność, wygoda obsługi i jakość wykonania.

Telefon i akumulator

(20%): Głos powinien być słyszalny głośno i wyraźnie zarówno dla użytkownika badanego telefonu, jak i dla jego rozmówcy. Maksymalny czas rozmów mierzyliśmy w sieci GSM przy maksymalnej sile sygnału, czas surfowania w sieci WLAN przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu na stronie testowej.

Internet

(20%): Na tę ocenę składają się: obsługiwane standardy komunikacji bezprzewodowej, szybkość i płynność działania przeglądarki, jakość wyświetlacza oraz stopień integracji z usługami poczty elektronicznej.

Multimedia

(20%): Duży i wyraźny wyświetlacz to klucz do przyjemnego korzystania z multimediów. Liczy się też jakość odtwarzaczy muzyki i wideo, aparatu oraz oprogramowania do nawigacji.

Sklep z appami

(10%): Sklep powinien oferować wiele programów o dobrym stosunku ceny do jakości i mieć czytelny interfejs.

PODSUMOWANIE TESTU

Zestawienie najlepszych smartfonów wskazuje na znaczący postęp technologiczny. Wszystkie urządzenia mają nie tylko świetne ekrany i wydajne podzespoły, ale też pojemne akumulatory umożliwiające zwykle od sześciu do ośmiu godzin rozmów lub surfowania po Sieci. Doskonale!

W laboratorium zbadaliśmy między innymi jasność i kontrast wyświetlacza oraz obecność niechcianych odbić.

W laboratorium zbadaliśmy między innymi jasność i kontrast wyświetlacza oraz
obecność niechcianych odbić.

Zwycięzca testu

to Sony Xperia Z, telefon doskonale wykonany i świetnie wyposażony. Wbrew delikatnemu wyglądowi, szklany smartfon Sony jest odporniejszy od przeciętnego konkurenta, oferując między innymi pełną wodoodporność. Wrażenie robi wielki, bardzo ostry wyświetlacz, a aparat fotograficzny pozwalający na robienie naprawdę dobrych zdjęć przyda się każdemu. Jeśli do tego dodać doskonałe wyniki wydajności, złącze kart microSD pozwalające swobodnie rozszerzać i tak pojemną wbudowaną pamięć, oraz pojemną baterię, taki wynik testu nie dziwi ani trochę.

Zwycięzcą w kategorii cena/jakość

został Google Nexus 4. Żaden inny telefon nie oferuje porównywalnej wydajności za podobne pieniądze. Projektanci Google’a zaoszczędzili jednak na wyposażeniu – mamy do dyspozycji tylko 13 GB pamięci wewnętrznej, a slotu kart pamięci nie przewidziano. Zaletą urządzenia jest za to najnowszy Android 4.2.

Kwestią gustu pozostaje wybór ekosystemu

. Niezależnie od tego, czy wybierzemy iPhone’a czy telefon z Windows lub Androidem, każdy z systemów ma własny styl z pewnymi zaletami i wadami. iOS 6 znacznie ogranicza użytkownika w porównaniu z elastycznym Androidem, ale za to jest bardziej spójny. WP8 zdobywa punkty za nowoczesny interfejs i przemyślane funkcje synchronizacji, ale wymaga jeszcze paru poprawek i większego wyboru appów.