3 sposoby na przyspieszenie systemu Windows

3 sposoby na przyspieszenie systemu Windows

Gotowe narzędzia do tuningu systemu Windows, które możesz pobrać z Sieci, często obiecują przeprowadzenie optymalizacji systemu dosłownie jednym kliknięciem. Jednak w większości przypadków najczęściej nawet nie odczujesz zmian wprowadzonych przez wiele z tych aplikacji. Jeżeli Windows jest niestabilny lub po przeprowadzeniu “jednoklikowego” tuningu dalej działa bardzo powoli, wielu użytkowników decyduje się na żmudną i długotrwałą reinstalację całego systemu. Tymczasem są inne sposoby, znacznie mniej czasochłonne i prostsze – opisujemy trzy drogi do osiągnięcia “świeżości” systemu. Jeżeli chcesz uniknąć reinstalacji całego systemu operacyjnego wraz ze wszystkimi zainstalowanymi w nim aplikacjami, skorzystaj z programu Drive Snapshot (30-dniowa wersja próbna oferowana jest na stronie drivesnapshot.de). Zabezpiecza on cały system, a następnie odtwarza go w uporządkowanej formie po ponownym uruchomieniu.

Wykorzystywana jest do tego usługa Windows kopiowania w tle (VSS). Plik kopii utworzony w trakcie wspomnianego procesu jest o połowę mniejszy niż zabezpieczana partycja systemowa. Jeżeli masz bardzo mało miejsca na dysku, możesz zabezpieczyć wszystkie dane, używając programu Genie Timeline (www.genie9.com). W tym przypadku po prostu wybierasz punkt odtwarzania na osi czasu i przywracasz system do stanu ze wskazanego okresu. Genie Timeline działa jak luksusowy wariant zintegrowanej z Windows usługi przywracania systemu. Funkcjonalnym wzorcem dla twórców Genie Timeline była usługa Time Machine znana z komputerów Apple’a.

Windows 7 wyposażony jest również w narzędzie umożliwiające wykonanie kopii całego systemu. Dzięki temu sklonujesz cały system w momencie, gdy jest on w pełni sprawny, a następnie – w razie jakichkolwiek problemów – łatwo przywrócisz gotową konfigurację. Wbudowana w system Windows 8 funkcja Reset and Refresh idzie o krok dalej: pozwoli na przywrócenie systemu do poprzedniego stanu, pełnej sprawności lub – co szczególnie ciekawe – na zreinstalowanie systemu bez utraty aplikacji.

Trzy drogi do celu

Chcesz wypróbowywać działanie ryzykownej aplikacji, naprawić uszkodzony system lub wymienić dyski? Dla każdego scenariusza opracowaliśmy najlepsze rozwiązania, dzięki którym twój Windows będzie działał płynnie i bez usterek.

Obraz systemu

1. Wykonywanie backupu

Pobierz program Drive Snapshot bezpośrednio ze strony domowej producenta. Narzędzie nie wymaga instalacji. Kliknij »Backup Disk To File« i w następnym oknie dialogowym wybierz partycję zawierającą system Windows. Wskaż docelową lokalizację dla kopii zapasowej. Optymalnym wyborem będzie drugi dysk w komputerze. Podczas tworzenia kopii możesz korzystać z komputera.

2. Ustawianie odtwarzania

Kiedy już będziesz mieć kopię zapasową systemu, możesz zainstalować programy, których nie jesteś pewien: obawiasz się na przykład, że spowodują destabilizację Windows lub wprowadzą niepożądane zmiany w Rejestrze. Jeżeli okaże się, że po testach system działa nieprawidłowo, ponownie uruchom program Drive Snapshot i wybierz »Restore Disk from File«. Jeżeli masz więcej niż jedną zapisaną kopię, wybierz tę najbardziej pożądaną. Następnie po prostu kliknij »Next« w oknie kreatora.

3. Ponowne uruchamianie systemu

W kolejnym oknie dialogowym wybierz partycję systemową i rozpocznij proces odtwarzania. W efekcie tego program rozpocznie odtwarzanie systemu z zapisanej kopii podczas kolejnego uruchamiania komputera. Jeżeli chcesz anulować ten proces, wciśnij dowolny klawisz w ciągu 10 sekund od ponownego startu komputera. Jeżeli tego nie zrobisz, partycja systemowa zostanie odtworzona z kopii. Na naszym urządzeniu testowym z 20-gigabajtową partycją systemową cały proces trwał około 10 minut.

Maszyna czasu dla Windows

1. Ustawianie skoku w czasie

Zainstaluj program Genie Timeline 2012 i uruchom go. Aplikacja utworzy na Pulpicie Windows nowy folder o nazwie “No-BackupZone”. Jeżeli chcesz wykluczyć jakiekolwiek pliki z kopii zapasowej, zapisz je właśnie w tym folderze. Gdy to zrobisz, wybierz zewnętrzny dysk twardy, na którym będą zapisywane kopie zapasowe. Uwaga! Bezpłatna wersja programu Genie Timeline archiwizuje dane automatycznie co 8 godzin. Możesz wybrać krótszy czas aktualizacji kopii, tylko gdy kupisz komercyjną wersję programu (ok. 34,95 euro).

2. Wybór chronionych plików

Wskaż pliki oraz ustawienia, które mają być zarchiwizowane. Zaznaczane kategorie plików obejmują dokumenty pakietu Microsoft Office, obrazy, korespondencję elektroniczną, wszystkie kontakty oraz zakładki przeglądarki internetowej. Genie Timeline działa całkowicie w tle. Na przykład gdy tylko zapiszesz nowy plik na swoim komputerze, zostanie on automatycznie skopiowany. Wymagana ilość wolnego miejsca na nośniku backupowym jest wyświetlana w postaci wykresu kołowego w dolnej części ekranu. Jeżeli dysk się zapełni, możesz usunąć starsze wersje kopii zapasowych, tak jak w standardowej usłudze Przywracanie systemu.

3. Powrót do przeszłości

Aby odzyskać przypadkowo skasowane pliki, kliknij menu »Plik« w Eksploratorze Windows, a następnie wybierz »Timeline Explorer«. Alternatywna metoda polega na wywołaniu głównego okna programu poprzez kliknięcie ikony aplikacji w obszarze powiadomień, a następnie wybranie opcji »Restore« oraz »Advanced Restore« i wskazanie na osi czasu konkretnego momentu – w efekcie zostanie przywrócony stan archiwizowanych plików właśnie z tego okresu.

Reset and Refresh w systemie Windows 8
Łatwo zauważyć, że twórcy najnowszej wersji programu Genie Timeline graficznie nawiązali do stylu Modern UI obowiązującego w Windows 8. Warto wiedzieć, że system ten dysponuje nowymi funkcjami ułatwiającymi przywracanie systemu po awarii czy jego reinstalację. Funkcja Reset pozwala na automatyczne przywrócenie fabrycznego stanu systemu. W takim przypadku jednak wszystkie zainstalowane później aplikacje i dane są tracone. Uruchomienie tej funkcji wymaga uprawnień administratora. Jeżeli chcesz zachować dane, użyj funkcji Refresh. Dzięki temu dane i aplikacje będzie można zapisać w specjalnym obszarze kopii zapasowej, a sam system zostanie ponownie zainstalowany i przywróci wcześniej zarchiwizowane informacje.

Reset: kompletna reinstalacja Windows Jeżeli planujesz sprzedaż komputera, wszystkie twoje dane, ustawienia i programy powinny zostać w sposób bezpieczny usunięte, zanim komputer trafi do nowego właściciela. Funkcja Reset wykonuje to zadanie i dodatkowo reinstaluje “świeży” system operacyjny. Kreator przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces. Osoba sprzedająca komputer powinna usunąć pliki, wykorzystując podstawowy wariant opisywanej funkcji. Dzięki temu w sektorach zajmowanych przez usuwane pliki zapisane zostaną losowe bajty, co uniemożliwi odzyskanie przez nowego właściciela twoich plików nawet za pomocą oprogramowania przeznaczonego do odzyskiwania danych.

Dokładna kopia Windows 7

1. Uruchomienie pełnego backupu

Kliknij kolejno »Start | Panel sterowania | System i zabezpieczenia | Kopia zapasowa/Przywracanie «. W oknie, które zobaczysz na ekranie, wskaż zadanie »Utwórz obraz systemu«. Teraz będziesz musiał określić docelową lokalizację dla obrazu systemu. Opcja »Na dysku twardym« będzie aktywna tylko w sytuacji, gdy komputer wyposażono w drugi dysk twardy. Jest to najszybsze i zalecane rozwiązanie. Jeżeli jednak nie masz drugiego dysku, Windows nie wyświetli tej propozycji. Opcja »Na jednym lub kilku dyskach DVD« stała się dziś bezużyteczna – płyty są po prostu za mało pojemne. Jedyną sensowną opcją pozostaje »W lokalizacji sieciowej«. Dobrym pomysłem jest wysłanie danych do dysku NAS, pod warunkiem że masz takie urządzenie.

2. Tworzenie dysku naprawy systemu

Kiedy proces backupu się zakończy, kreator zapyta, czy ma utworzyć dysk naprawy. Jest on niezbędny, gdy nie masz instalacyjnej płyty z systemem Windows. Za pomocą dysku naprawy możesz zgrać obraz systemu, a następnie spróbować naprawić uszkodzoną partycję Windows.

3. Odtwarzanie systemu

Jeżeli Windows nie chce się uruchomić, musisz włączyć komputer, ustawiając jako nośnik startowy albo oryginalną płytę instalacyjną, albo dysk naprawy systemu. Najpierw w BIOS-ie trzeba ustawić napęd optyczny (CD/DVD/Blu- -ray) jako pierwsze urządzenie startowe. Następnie po uruchomieniu komputera z płyty wybierz »Napraw komputer«, zaznacz »Przywróć komputer przy użyciu utworzonego wcześniej obrazu systemu«. Kreator przeszuka dostępne ścieżki w celu odnalezienia pliku-obrazu systemu – jeżeli go nie odnajdzie, możesz go wskazać ręcznie. Jeśli wymieniłeś stary dysk na nowy i chcesz przywrócić sprawny system z wykonanego wcześniej obrazu, musisz wskazać dysk docelowy. System rozpocznie przywracanie danych z obrazu. Gdy operacja się zakończy, ponownie włącz komputer. Windows powinien uruchomić się normalnie.

Refresh: także backup aplikacji
Dzięki funkcji Refresh system Windows 8 odtworzy system operacyjny włącznie z zainstalowanymi przez ciebie aplikacjami i osobistymi plikami. Ale uważaj, jest pewien haczyk: Microsoft rozpoznaje i chroni tylko aplikacje Metro. Programy klasyczne nie będą rozpoznawane przez system odtwarzania (Windows RE). System wyświetli listę z nazwami programów. Być może część zainstalowanych aplikacji będziesz musiał przywrócić później ręcznie.

Mały objazd, lepsze rozwiązanie
Jeżeli chcesz przywrócić Windows 8 razem z klasycznymi aplikacjami, zastosuj trik polegający na wykorzystaniu działającego z poziomu Wiersza polecenia programu Recimg.exe. Najpierw utwórz nowy folder dla kopii zapasowych (np. “D: Backups), a następnie za pośrednictwem pola wyszukiwania wpisz polecenie:

recimg•createImage•D:Backups

W ten sposób wskazujesz systemowi odzyskiwania, by używał obrazu znajdującego się w utworzonym folderze. Istnieje również prostszy sposób. Użyj bezpłatnego i bardzo łatwego w obsłudze programu RecImg Manager 1.0 (jest na naszym DVD).