10 najciekawszych projektów z Kickstartera

1. KOMPUTER NA NADGARSTKU
10 najciekawszych projektów z Kickstartera

Pebble to inteligentny zegarek z energooszczędnym wyświetlaczem e-ink. Dzięki Bluetoothowi Pebble może sterować iPodem i wyświetlać informacje pobierane ze smartfonu. Twórcy zegarka chcieli zebrać na jego rozwój 100 000 dolarów, a pomysł spodobał się internautom tak bardzo, że wyłożyli całą sumę w dwie godziny. Łącznie na rozwój Pebble pozyskano już ponad 10 mln dolarów, a sam zegarek jest dostępny w przedsprzedaży.

2. NIEZALEŻNA KONSOLA

Rynek konsol do gier zdominowali Microsoft, Nintendo i Sony, ale już w marcu 2013 roku pojawi się nowy gracz. Ouya – konsola z Androidem stworzona m.in. przez byłego wiceszefa działu gier Microsoftu – ma kosztować 99 dolarów. Użytkownicy portalu Kickstarter przekazali na jej rozwój już ponad 8 mln dolarów.

3. ZRZUTKA NA GRĘ

Timowi Schaferowi, znanemu projektantowi gier, m.in. kultowej serii Monkey Island, wielcy wydawcy odmówili finansowania jego nowego pomysłu. Zwrócił się więc o pieniądze do internautów. Rezultat: ponad 3,3 mln dolarów darowizny.

4. TRZECI WYMIAR DRUKOWANIA

Drukarka przestrzenna w każdym domu? Na razie takie urządzenia są bardzo drogie, ale Amerykanin Brook Drumm chce to zmienić. Opracowany przez niego projekt taniej drukarki 3D o nazwie Printrbot zebrał za pośrednictwem serwisu Kickstarter 831 000 dolarów.

5. ŚWIADOME ŚNIENIE

We śnie zdajemy sobie sprawę, że śnimy, dzięki czemu możemy dowolnie kształtować wyimaginowany świat. Nauka świadomego śnienia nie jest jednak łatwa – chyba że sięgniemy po urządzenie Remee, które w trakcie fazy REM naszego snu przypomina nam, że śpimy. Czy to działa? By się o tym przekonać, musimy wesprzeć projekt kwotą 85 dolarów, żeby otrzymać własny egzemplarz. Do tej pory zebrano już prawie 600 000 dolarów.

6. ŻARÓWKA W SIECI

Twórcom żarówek LIFX udało się zebrać od internautów ponad milion dolarów. Teraz połączyli źródło światła z odbiornikiem WLAN. Dzięki temu możemy włączać światło, sterować jego kolorem i jasnością za pośrednictwem smartfonu. Żarówka może nawet dopasowywać kolor światła do odtwarzanej muzyki.

7. KOSMICZNE KOSZULE

Wymięta i przepocona koszula nikomu nie dodaje uroku. Sposobem na to ma być materiał opracowany za ponad 400 000 dolarów zebrane w portalu Kickstarter przez firmę Ministry of Supply. Jest on podobny do tkaniny używanej w skafandrach kosmonautów. Wykonane z niego koszule o nazwie Apollo mają odbierać ciepło ciała, gdy jest nam za gorąco, i oddawać je, gdy marzniemy.

8. BEZPIECZNA SPOŁECZNOŚĆ

Wygodna komunikacja za cenę ograniczenia prywatności – taki układ proponuje nam większość serwisów społecznościowych. Diaspora ma być dla nich alternatywą. Jej użytkownicy zachowują kontrolę nad danymi udostępnianymi w portalu. Internauci przekazali twórcom Diaspory ponad 200 000 dolarów.

9. WIRTUALNA SZERMIERKA

Sekwencje walki bronią białą w grach komputerowych są z reguły nierealistyczne i uproszczone, dlatego grupa zapaleńców z pisarzem fantasy Nealem Stephensonem na czele postanowiła stworzyć symulator szermierki z prawdziwego zdarzenia. Na prace nad aplikacją o nazwie Clang udało się zebrać ponad pół miliona dolarów.

10. SOLARNY POKROWIEC

Ogniwa słoneczne na pokrowcu KudoCase doładowują akumulator iPada, a wbudowane porty USB i HDMI ułatwiają podłączanie do tabletu dodatkowych akcesoriów. Produkcję umożliwiło 100 000 dolarów zebrane w portalu Kickstarter.