Android: najlepsze aplikacje turystyczne (część 1)

Zacznijmy od podróżowania po Polsce.

Panorama Firm

Pobierz Panoramę Firm na Androida

Zacznijmy od najważniejszych dla większości użytkowników cech: wygody wyszukiwania oraz liczby firm w samej bazie danych. Jeśli wyszukiwarka byłaby niewygodna, to nawet i 100 milionów firm w bazie danych nie zachęciłoby nikogo do korzystania z aplikacji. Tak samo zresztą, jeśli wyszukiwarka działałaby najlepiej na świecie, ale operowałaby na zbiorze mniejszym niż powiedzmy 1000 firm porozrzucanych po całej Polsce. Panorama Firm na szczęście posiada zarówno dużą bazę produktów i usług (

ok. 2,2 miliona firm

) oraz wygodną wyszukiwarkę, którą użytkownik może wspomóc technologiami geolokalizacji lub rozszerzonej rzeczywistości. W praktyce wygląda to tak, że po wpisaniu pożądanej usługi w pole wyszukiwarki, dostępne na pierwszym ekranie, zaraz po uruchomieniu aplikacji, telefon ustala naszą pozycję posiłkując się nadajnikiem GPS, a sama aplikacja korzystając z tych danych wyświetla listę firm świadczących wyszukiwaną przez nas usługę, zaczynając od tych najbliżej położonych.

Jeśli zmienimy pozycję telefonu na horyzontalną, uaktywni się dodatkowo tryb rozszerzonej rzeczywistości, przedstawiające wszystkie znalezione firmy na obrazie z wbudowanej w telefon kamery. Dokładnie tak jak w aplikacjach Layar czy Wikitude.

Dodatkowo, bardzo ciekawym sposobem na zapoznanie się z lokalnym rynkiem i tym, co oferuje jest zakładka „Przewodniki”, podzielona na kategorie: Restauracje, Rekreacja, Motoryzacja, Miasto Nocą, Czas wolny, Dla domu, Komputery/IT, Transport, Zdrowie i uroda, W podróży, Moda i Zakupy. Po wybraniu jednej z nich, aplikacja wyświetli listę najbliższych miejsc, w których świadczone usługi mają coś (mniej lub bardziej) wspólnego z wybraną przez nas kategorią. Bardzo dobra opcja, dla każdego, kto przez chwilę chce poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

Streetmobile

Pobierz Streetmobile na Androida

Polska aplikacja, która nie jest niczym odkrywczym. Wyobraźcie sobie połączenie Google Places, Groupona i Foursquare’a podane z w miarę wygodnym interfejsem i rosnącą bazą samych miejsc. Twórcy aplikacji współpracują z urzędami miast, regionalnymi organizacjami turystycznymi i z Polską Organizacją Turystyczną, dzięki czemu w aplikacji pojawia się coraz więcej zabytków do zwiedzenia. Oprócz zabytków aplikacja znajdzie nam lokale gastronomiczne, sklepy, noclegi, kina, itd. Po założeniu konta w Streetmobile (bezpłatnie), otrzymujemy dostęp do promocji organizowanych przez właścicieli miejsc zaznaczonych w aplikacji: W restauracji zapłacicie mniej za obiad, bilet na basen okaże się tańszy, dzięki czemu czasem uda się zaoszczędzić nieco gotówki. Baza miejsc, dostępna w Streetmobile cały czas rośnie, jednak nadal jest zbyt mała, żebym mógł polecić ją jako jedyną aplikację z którą można ruszać w nieznane.

MapFactor: GPS Navigator

Pobierz MapFactor: GPS Navigator na Androida

No dobrze, dwie powyższe aplikacje pomogą nam odnaleźć się w obcych miastach, do których trzeba najpierw dojechać. Jeśli nie korzystacie z płatnych aplikacji nawigacyjnych, a mapy Google’a to zbyt duże obciążenie dla waszego pakietu internetowego, to… na szczęście Android świetnym systemem jest i darmowe nawigacje offline posiada. Pobieramy darmowego MapFactora. Darmowe mapy od OSM – OpenStreetMap, aktywujemy GPS w telefonie i tyle. Jeśli darmowe mapy OSM okażą się dla Was zbyt niedokładne (mapy tworzone są przez samych użytkowników), aplikacja oferuje opcję wykupienia map przygotowanych przez TomTom, ale to już trochę kosztuje i jeśli namawiałbym do kupna nawigacji, to polecałbym coś innego.

yanosik

Pobierz Yanosika na Androida

A skoro już podróżujemy po Polsce, która ostatnio cierpi na deficyt budżetowy, który próbuje łatać się za pomocą coraz sprytniej ustawionych fotoradarów, to ta pozycja na liście może okazać się zbawieniem. Aplikacja Yanosik jest również całkowicie darmowa. Nie płaci się za jej pobranie, nie wykupuje się również abonamentu. Aplikacja ostrzeże nas przed różnego rodzaju zdarzeniami na drodze jak: kontrole policji i ITD, przejazdy kolejowe, wypadki na trasie, fotoradary. Co więcej, poinformuje nas także o nieoznakowanych pojazdach poruszających się w okolicy, podając przy tym markę samochodu. Aplikacja Yanosik posiada także inną funkcję, jaką jest wyznaczanie trasy. Miejsce docelowe można wybrać zarówno poprzez kliknięcie na mapie, jak i wpisując nazwę danej miejscowości. Użytkownicy mają do wyboru dwa rodzaje mapy: tradycyjną oraz wektorową. Trasa wyznaczana jest w oparciu o aktualne dane o natężeniu ruchu. Aplikacja ta działa tylko na terenie Polski. Niestety wymaga stałego połączenia z Siecią.

iTaxi

Pobierz iTaxi na Androida

Jeśli jednak zdecydowaliście się na wypad bez samochodu, trafiliście do obcego miasta, jest druga w nocy a do hotelu daleko…

Ta aplikacja to pierwszy w Polsce system do zamawiania taksówek łączący pasażera z taksówkarzem. Cytując opis samej aplikacji: Uwaga: korzystanie z aplikacji może spowodować stałą i nieodwracalną niechęć do zamawiania taksówek w sposób tradycjny! Z iTaxi nie zamawiasz taksówki w ciemno – dzięki wykorzystaniu geolokalizacji GPS widzisz na mapie wszystkie dostępne wokół Ciebie taksówki. Wybierz najbliższą, najtańszą lub najlepszą – to Ty decydujesz. Zachęcające? I co więcej, sprawdza się. Zamawiając taksówkę bezpośrednio w iTaxi, to aplikacja wyliczy na podstawie odległości oraz trasy dokładny czas oczekiwania. Taksówkarz poinformuje cię, że jest na miejscu – a jeśli jesteś niecierpliwy (lub dociekliwy) – możesz śledzić szczegółową trasę dojazdu taksówki do Ciebie korzystając z mapy w smartfonie.

Sprawdź również:

Wszystkie aplikacje testowane są na Samsungu Galaxy S III, który traktowany jest przez redakcję CHIP.pl jako referencyjny model telefonu działającego pod systemem Android.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News