Fujifilm Finepix F770EXR

Fujifilm F770 EXR to poręczny aparat z bogatym wyposażeniem. Obiektywowi z 20-krotnym zoomem towarzyszy moduł GPS, tryb filmowania w rozdzielczości Full HD i duży wyświetlacz. Możemy nawet zapisywać zdjęcia w formacie RAW. A jednak F770 EXR nie zdołał przebić się do czołówki aparatów tej klasy.

Fujifilm Finepix F770 EXR: Kompakt wyposażony w obiektyw z 20-krotnym zoomem.

Fujifilm Finepix F770 EXR: Kompakt wyposażony w obiektyw z 20-krotnym zoomem.

F770 EXR to flagowy model spośród kompaktowych megazoomów Fujifilm. Pod względem zakresu ogniskowych należy do najlepszych w swojej klasie – obiektyw z 20-krotnym zoomem obejmuje ogniskowe o długości od 25do 500 mm (ekw. dla małego obrazka).

Ruchome mocowanie matrycy CMOS EXR formatu 1/2″ kompensuje ewentualne drgania. Testy laboratoryjne wykazały dobrą jakość obiektywu, jeśli pominąć zbyt wysoki poziom aberracji chromatycznej przy najdłuższej ogniskowej (1,09 piksela).

Moduł GPS i zapis w formacie RAW

Fujifilm F770 EXR dobrze leży w dłoni, a skośnie umocowane pokrętło wyboru trybu pracy uławia jego obsługę. Wyposażenie jest bardzo bogate: aparat dysponuje nie tylko modułem GPS, ale również trybem automatycznych zdjęć panoramicznych, w którym kilka zdjęć łączy się w jedno obejmujące szerszy kąt widzenia.

Doświadczeni fotografowie mogą skorzystać z funkcji zapisu zdjęć w formacie RAW – to rzadkość w tej klasie aparatów. Oprócz tego dostępny jest tryb manualny ze wszystkimi typowymi opcjami oraz trzema dostępnymi ustawieniami przysłony. Początkujący mogą liczyć na godne zaufania tryby automatyczne oraz gamę różnych programów tematycznych.

F770 EXR dobrze leży w dłoni, a skośnie umocowane pokrętło wyboru trybu pracy uławia jego obsługę. Duży wyświetlacz ma jednak przeciętną rozdzielczość.

F770 EXR dobrze leży w dłoni, a skośnie umocowane pokrętło wyboru trybu pracy uławia jego obsługę. Duży wyświetlacz ma jednak przeciętną rozdzielczość.

Co prawda trzycalowy wyświetlacz jest duży, jednak nie można go wychylać, a rozdzielczość 460000 punktów nie należy do najwyższych. Przeszkadza również fakt, że nie ma możliwości ręcznej regulacji ostrości. Klipy filmowe są oczywiście rejestrowane w rozdzielczości Full HD.

Jakość zdjęć nieco lepsza, ale wciąż tylko przeciętna

Pod względem jakości zdjęć nowy kompakt ze stajni Fujifilm wyprzedza swojego poprzednika, ale wciąż trochę brakuje mu do oceny dobrej. Przy 16-megapikselowej matrycy rozdzielczość zdjęć spadająca od 1153 par linii na wysokość obrazu przy najniższej czułości do 901 par linii przy czułości ISO 1600 jest najwyżej przeciętna. F770 EXR przewyższa poprzednika również pod względem wierności odwzorowania detali w mało kontrastowych partiach obrazu. Mimo to lepiej unikać czułości ISO 800 i powyżej tej wartości, ponieważ przy takich ustawieniach wierność odwzorowania szczegółów zauważalnie spada i podoba się zdecydowanie zbyt wyraźny szum, widoczny zwłaszcza podczas oglądania zdjęć na monitorze komputera (wskaźnik VN1: 4,2). Zakres dynamiki obejmujący od siedmiu do ośmiu stopni przysłony jest na przeciętnym poziomie.

Pod względem zakresu ogniskowych F770 EXR należy do najlepszych w swojej klasie – obiektyw z 20-krotnym zoomem obejmuje ogniskowe o długości od 25 do 500 mm (ekw. dla małego obrazka).

Pod względem zakresu ogniskowych F770 EXR należy do najlepszych w swojej klasie – obiektyw z 20-krotnym zoomem obejmuje ogniskowe o długości od 25 do 500 mm (ekw. dla małego obrazka).

Autofokus jest wystarczająco szybki, by dało się fotografować w spontanicznych sytuacjach. Opóźnienie spustu migawki wynosi od 0,33 s (w zakresie szerokokątnym) do 0,47 s (w zakresie tele). Również czas uruchamiania aparatu jest akceptowalny – trwa to 1,8 s. W trybie seryjnym można zarejestrować tylko trzy zdjęcia na sekundę. Akumulator wytrzymuje, w zależności od sposobu fotografowania, od 130 do 510 zdjęć.

Podsumowanie

Projektanci Fujifilm F700 EXR zadbali o bogate wyposażenie. Aparat ma obiektyw z potężnym zoomem, wiele programów automatycznych, GPS, tryb filmowania w rozdzielczości Full HD, a nawet funkcję zapisu w formacie RAW. Kupujący przykładający do tego największą wagę nie będą rozczarowani. Jakość zdjęć rejestrowanych przez 16-megapikselowąmatrycę jest przeciętna. Powodów do krytyki nie daje za to szybki autofokus.

Ruchome mocowanie matrycy CMOS EXR formatu 1/2

Ruchome mocowanie matrycy CMOS EXR formatu 1/2″ kompensuje ewentualne drgania.

Alternatywy

F770 EXR to dobry kompaktowy megazoom, ale istnieją bardziej atrakcyjne alternatywy. Wybraliśmy z rankingu dwa modele tej klasy: Sony Cyber-shot DSC-HX10V oraz Sony Cyber-shot DSC-WX100 (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Fujifilm Finepix F770EXR

Kompaktowy megazoom z szerokim zakresem ogniskowych i rzadką w tej klasie funkcją zapisu plików RAW. Wynik psuje przeciętna jakość zdjęć.

PLUSY:

szybki autofokus

Moduł GPS

zapis w formatach JPEG i RAW

potężny zoom

MINUSY:

wyraźny szum przy czułości ISO 800 i wyższej

powolne zdjęcia seryjne