Intel Silvermont: jedna architektura, by wszystkimi rządzić

Technologia ta została zaprojektowana specjalnie pod kątem niskiego zużycia energii w różnych segmentach rynku, od smartfonów do centrów danych. Mikroarchitektura Silvermont będzie podstawą szeregu produktów, które wejdą do sprzedaży w dalszej części roku. Układy SoC będą wytwarzane w najnowocześniejszym, 22-nanomentrowym procesie technologicznym Tri-Gate, który zapewnia znaczny wzrost wydajności i większą sprawność energetyczną.
Intel Silvermont: jedna architektura, by wszystkimi rządzić
Intel rewolucjonizuje swoje procesory

Intel rewolucjonizuje swoje procesory

“Silvermont to wielki krok w przód i zupełnie nowy fundament technologiczny, który znajdzie zastosowanie w szerokiej gamie produktów i segmentów rynku — powiedział Dadi Perlmutter, wiceprezes i główny dyrektor ds. produktów w firmie Intel. —

Wczesne próbki naszych 22-nanometrowych układów SoC, w tym Bay Trail i Avoton, już teraz zbierają pozytywne opinie klientów. W przyszłości zamierzamy przyspieszyć wprowadzanie kolejnych generacji tej mikroarchitektury, przechodząc na roczną kadencję”.

Mikroarchitektura Silvermont jak chwali się Intel, zapewnia ponoć najwyższą w branży wydajność na wat. Zrównoważona konstrukcja zapewniać ma szerszy zakres dynamiczny i płynnie skalować się w górę oraz w dół pod względem wydajności i sprawności energetycznej. W różnych standardowych testach Silvermont uzyskuje też około trzykrotnie większą wydajność szczytową albo tę samą wydajność przy pięciokrotnie niższym poborze mocy, niż rdzeń procesora Intel Atom bieżącej generacji.

Silvermont: mikroarchitektura następnej generacji

Mikroarchitektura Silvermont była opracowywana i optymalizowana równolegle z 22-nanometrowym procesem SoC, który wykorzystuje tranzystory 3D Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej technologii Intel może zapewnić znaczny wzrost wydajności i energooszczędności.

Oto inne ważne cechy mikroarchitektury Silvermont:

  • Nowy mechanizm umożliwiający wykonywanie instrukcji poza kolejnością zapewnia ponoć najwyższą w tej klasie wydajność kodu jednowątkowego.
  • Nowa architektura wielordzeniowa skaluje się do ośmiu rdzeni i oferować ma większą wydajność za sprawą wyższej przepustowości, niższych opóźnień i efektywniejszego wykonywania instrukcji poza kolejnością, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony i szybciej reagujący system.
  • Nowe instrukcje i technologie IA oferować mają wyższą wydajność, mechanizmy wirtualizacji i funkcje zarządzania zabezpieczeniami na użytek szerszej gamy produktów. Instrukcje te wykorzystują obsługę przetwarzania 64-bitowego oraz szeroką gamę zainstalowanego oprogramowania IA.
  • Ulepszone funkcje zarządzania zasilaniem obejmują nową, inteligentną technologię burst, poziom “C” o niskim poborze mocy oraz szerszy zakres dynamiczny dzięki wykorzystaniu intelowskich tranzystorów 3D. Obsługa technologii Intel Burst 2.0 w układach jedno- i wielordzeniowych zapewniać ma krótki czas reakcji zrównoważony z energooszczędnością.

“Poprzez równoległą optymalizację konstrukcji układu i procesu technologicznego udało nam się przekroczyć cele, jakie postawiliśmy przed mikroarchitekturą Silvermont — powiedział

Belli Kuttanna, specjalista i główny architekt firmy Intel. —

Wykorzystując nasze doświadczenie w dziedzinie projektowania mikroarchitektury i najnowocześniejszą technologię produkcyjną, dostarczyliśmy rozwiązanie, które zapewnia znacznie większą wydajność oraz sprawność energetyczną, a zarazem wyższe częstotliwości taktowania. Jesteśmy dumni z tych osiągnięć i uważamy, że Silvermont będzie solidnym i elastycznym fundamentem dla nowej rodziny intelowskich układów SoC o niskim poborze mocy”.

Architektura dla szerokiego spektrum urządzeń komputerowych

Mikroarchitektura Silvermont będzie fundamentem szerokiej gamy produktów 22-nanometrowych, które trafią na rynek później w tym roku. Wyższa wydajność na wat pozwoli uzyskać znaczny wzrost wydajności i skrócić czas reakcji urządzeń komputerowych skonstruowanych z wykorzystaniem tych produktów.

Czterordzeniowy intelowski układ SoC “Bay Trail” ma pojawić się w tabletach w okresie świątecznym 2013 r. i zaoferować ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu z bieżącą ofertą do tabletów. Ze względu na elastyczność mikroarchitektury Silvermont odmiany platformy “Bay Trail” znajdą również zastosowanie w innych segmentach rynku, na przykład w laptopach klasy podstawowej oraz w komputerach stacjonarnych o innowacyjnej konstrukcji.

Układy “Merrifield” mają trafić do klientów pod koniec roku. Zapewnią one wyższą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z produktami bieżącej generacji, a jednocześnie zaoferują usługi kontekstowe i osobiste, ultraszybkie połączenia do transmisji strumieniowej oraz skuteczniejszą ochronę danych, urządzeń i prywatności.

Intelowski układ “Avoton” zapewni, jak nas przekonuje Intel, najwyższą w branży energooszczędność oraz wydajność na wat na użytek mikroserwerów, pamięci masowej oraz poziomego skalowania obciążeń w centrach danych. “Avoton” to układ SoC z rdzeniem Intel Atom drugiej generacji, który umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości serwerowych, których wymagają klienci, w tym przetwarzanie 64-bitowe, zintegrowaną magistralę, kody korekcji błędów, intelowskie technologie wirtualizacji oraz kompatybilność programową. Układ “Rangeley” jest przeznaczony do infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej, zwłaszcza do routerów klasy podstawowej i średniej, przełączników oraz urządzeń zabezpieczających. Oba produkty mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie roku.

Jednocześnie Intel rozwija swoją 22-nanometrową architekturę Haswell do procesorów Intel Core, która niebawem pozwoli osiągnąć wydajność pełnego komputera osobistego przy niższym poborze mocy w innowacyjnych konstrukcjach typu “2 w 1” oraz w innych urządzeniach mobilnych. Intel planuje też przenieść linię procesorów Intel Xeon na technologię 22-nanometrową, aby zapewnić wyższą wydajność na wat i inne funkcje.

“Wykorzystując zarówno architekturę Silvermont, jak i Haswell, Intel może przyczynić się do powstania znakomitych produktów obejmujących pełne spektrum urządzeń komputerowych” – powiedział Perlmutter.