Intel Silvermont: jedna architektura, by wszystkimi rządzić

Intel wprowadza nową, wysoce wydajną, energooszczędną architekturę Silvermont.

Intel rewolucjonizuje swoje procesory

Intel rewolucjonizuje swoje procesory

Technologia ta została zaprojektowana specjalnie pod kątem niskiego zużycia energii w różnych segmentach rynku, od smartfonów do centrów danych. Mikroarchitektura Silvermont będzie podstawą szeregu produktów, które wejdą do sprzedaży w dalszej części roku. Układy SoC będą wytwarzane w najnowocześniejszym, 22-nanomentrowym procesie technologicznym Tri-Gate, który zapewnia znaczny wzrost wydajności i większą sprawność energetyczną.

„Silvermont to wielki krok w przód i zupełnie nowy fundament technologiczny, który znajdzie zastosowanie w szerokiej gamie produktów i segmentów rynku — powiedział Dadi Perlmutter, wiceprezes i główny dyrektor ds. produktów w firmie Intel. —

Wczesne próbki naszych 22-nanometrowych układów SoC, w tym Bay Trail i Avoton, już teraz zbierają pozytywne opinie klientów. W przyszłości zamierzamy przyspieszyć wprowadzanie kolejnych generacji tej mikroarchitektury, przechodząc na roczną kadencję”.

Mikroarchitektura Silvermont jak chwali się Intel, zapewnia ponoć najwyższą w branży wydajność na wat. Zrównoważona konstrukcja zapewniać ma szerszy zakres dynamiczny i płynnie skalować się w górę oraz w dół pod względem wydajności i sprawności energetycznej. W różnych standardowych testach Silvermont uzyskuje też około trzykrotnie większą wydajność szczytową albo tę samą wydajność przy pięciokrotnie niższym poborze mocy, niż rdzeń procesora Intel Atom bieżącej generacji.

Silvermont: mikroarchitektura następnej generacji

Mikroarchitektura Silvermont była opracowywana i optymalizowana równolegle z 22-nanometrowym procesem SoC, który wykorzystuje tranzystory 3D Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej technologii Intel może zapewnić znaczny wzrost wydajności i energooszczędności.

Oto inne ważne cechy mikroarchitektury Silvermont:

  • Nowy mechanizm umożliwiający wykonywanie instrukcji poza kolejnością zapewnia ponoć najwyższą w tej klasie wydajność kodu jednowątkowego.
  • Nowa architektura wielordzeniowa skaluje się do ośmiu rdzeni i oferować ma większą wydajność za sprawą wyższej przepustowości, niższych opóźnień i efektywniejszego wykonywania instrukcji poza kolejnością, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony i szybciej reagujący system.
  • Nowe instrukcje i technologie IA oferować mają wyższą wydajność, mechanizmy wirtualizacji i funkcje zarządzania zabezpieczeniami na użytek szerszej gamy produktów. Instrukcje te wykorzystują obsługę przetwarzania 64-bitowego oraz szeroką gamę zainstalowanego oprogramowania IA.
  • Ulepszone funkcje zarządzania zasilaniem obejmują nową, inteligentną technologię burst, poziom „C” o niskim poborze mocy oraz szerszy zakres dynamiczny dzięki wykorzystaniu intelowskich tranzystorów 3D. Obsługa technologii Intel Burst 2.0 w układach jedno- i wielordzeniowych zapewniać ma krótki czas reakcji zrównoważony z energooszczędnością.

„Poprzez równoległą optymalizację konstrukcji układu i procesu technologicznego udało nam się przekroczyć cele, jakie postawiliśmy przed mikroarchitekturą Silvermont — powiedział

Belli Kuttanna, specjalista i główny architekt firmy Intel. —

Wykorzystując nasze doświadczenie w dziedzinie projektowania mikroarchitektury i najnowocześniejszą technologię produkcyjną, dostarczyliśmy rozwiązanie, które zapewnia znacznie większą wydajność oraz sprawność energetyczną, a zarazem wyższe częstotliwości taktowania. Jesteśmy dumni z tych osiągnięć i uważamy, że Silvermont będzie solidnym i elastycznym fundamentem dla nowej rodziny intelowskich układów SoC o niskim poborze mocy”.

Architektura dla szerokiego spektrum urządzeń komputerowych

Mikroarchitektura Silvermont będzie fundamentem szerokiej gamy produktów 22-nanometrowych, które trafią na rynek później w tym roku. Wyższa wydajność na wat pozwoli uzyskać znaczny wzrost wydajności i skrócić czas reakcji urządzeń komputerowych skonstruowanych z wykorzystaniem tych produktów.

Czterordzeniowy intelowski układ SoC „Bay Trail” ma pojawić się w tabletach w okresie świątecznym 2013 r. i zaoferować ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu z bieżącą ofertą do tabletów. Ze względu na elastyczność mikroarchitektury Silvermont odmiany platformy „Bay Trail” znajdą również zastosowanie w innych segmentach rynku, na przykład w laptopach klasy podstawowej oraz w komputerach stacjonarnych o innowacyjnej konstrukcji.

Układy „Merrifield” mają trafić do klientów pod koniec roku. Zapewnią one wyższą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z produktami bieżącej generacji, a jednocześnie zaoferują usługi kontekstowe i osobiste, ultraszybkie połączenia do transmisji strumieniowej oraz skuteczniejszą ochronę danych, urządzeń i prywatności.

Intelowski układ „Avoton” zapewni, jak nas przekonuje Intel, najwyższą w branży energooszczędność oraz wydajność na wat na użytek mikroserwerów, pamięci masowej oraz poziomego skalowania obciążeń w centrach danych. „Avoton” to układ SoC z rdzeniem Intel Atom drugiej generacji, który umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości serwerowych, których wymagają klienci, w tym przetwarzanie 64-bitowe, zintegrowaną magistralę, kody korekcji błędów, intelowskie technologie wirtualizacji oraz kompatybilność programową. Układ „Rangeley” jest przeznaczony do infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej, zwłaszcza do routerów klasy podstawowej i średniej, przełączników oraz urządzeń zabezpieczających. Oba produkty mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie roku.

Jednocześnie Intel rozwija swoją 22-nanometrową architekturę Haswell do procesorów Intel Core, która niebawem pozwoli osiągnąć wydajność pełnego komputera osobistego przy niższym poborze mocy w innowacyjnych konstrukcjach typu „2 w 1” oraz w innych urządzeniach mobilnych. Intel planuje też przenieść linię procesorów Intel Xeon na technologię 22-nanometrową, aby zapewnić wyższą wydajność na wat i inne funkcje.

„Wykorzystując zarówno architekturę Silvermont, jak i Haswell, Intel może przyczynić się do powstania znakomitych produktów obejmujących pełne spektrum urządzeń komputerowych” – powiedział Perlmutter.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News