Panasonic Lumix TZ40: towarzysz na każdą okazję

Panasonic Lumix TZ40: towarzysz na każdą okazję

Panasonic Lumix TZ40 to niewielki kompakt z dużym, 20-krotnym zoomem, ekranem dotykowym, wbudowanymi modułami Wi-Fi i GPS oraz przeogromnym mnóstwem innych przydatnych funkcji.

Nowością w modelu TZ40 (poza Europą znanym jako TZ41) jest przede wszystkim łączność bezprzewodowa Wi-Fi. Współpracę z innymi urządzeniami ułatwia przy tym obsługa standardu NFC (Near Field Communication) – wystarczy zbliżyć go do smarftonu i tabletu, aby oba urządzenia w “magiczny” sposób zaczęły się ze sobą bezprzewodowo komunikować, bez żmudnego podawania nazw sieci czy haseł. W naszym teście parowanie z Samsungiem Galaxy S3 działało bez zarzutu.

A do czego w ogóle przydaje się wbudowany moduł Wi-Fi? Przede wszystkim do dwóch zastosowań. Pierwsze to szybkie przesyłanie zdjęć na tablet lub smartfon (z którego możemy już w prosty sposób umieścić je np. na Facebooku). Drugie jest równie ciekawe – bezprzewodowe, zdalne sterowanie aparatem przy pomocy bezpłatnej aplikacji dostępnej dla systemów iOS i Android.

Potężny zoom i wydajna stabilizacja optyczna

Tak jak poprzedni model TZ30, nowy kompakt Panasonica oferuje 20-krotny zoom optyczny o zakresie ogniskowych 24–480 mm (dla małego obrazka). Oferuje on dobrą jakość obrazu, między innymi dzięki niewielkiej aberracji chromatycznej (1,8 piksela przy krótkich ogniskowych; 1,27 piksela przy długich).

Jedną z zalet aparatu jest też możliwość pracy w zaawansowanych trybach fotograficznych P, A, S i M, przy czym otwór przysłony może być regulowany w 6 krokach. Oczywiście jest też coś dla tych, którzy preferują prostotę obsługi – funkcja inteligentnego trybu Auto rzeczywiście działa całkiem sprawnie.Warto też wspomnieć o możliwości wykonywania zdjęć panoramicznych z ręki.

Ekran obsługujący multidotyk i podwójny GPS

3-calowy ekran Panasonica TZ40 pokazuje klarowny, ostry obraz, ale jego największą zaletą jest funkcja obsługi przez dotyk. Co ważne, najnowsza generacja ekranów w aparatach tej firmy – m.in. właśnie w TZ40 – rozpoznaje też dotykanie ekranu w kilku punktach równocześnie, co przydaje się na przykład do wygodnego powiększania i zmniejszania zdjęć.

Ciekawostką jest też moduł satelitarny odpowiedzialny za rejestrowanie pozycji aparatu. Może się on komunikować z dwoma systemami: amerykańskim GPS oraz rosyjskim Glonass. Natomiast dzięki wbudowanym mapom przeglądanie zdjęć wykorzystujące zapisane w nich informacje geograficzne może się odbywać już bezpośrednio na ekranie aparatu.

Wracając z kosmosu na ziemię – TZ40 świetnie sprawuje się również w roli kamery filmowej. Obraz rejestrowany jest w maksymalnej rozdzielczości FullHD (50 kl./s), co pozwala na zachowanie płynności nawet bardzo dynamicznych scen. Dźwięk zapisywany jest w stereo, a odgłosy pracującego zoomu są tak delikatne, że nie są rejestrowane na ścieżce dźwiękowej. Długość pojedynczego ujęcia wideo to 29 minut.

Dobra jakość obrazu

Dotychczas Panasonic znany był raczej z wstrzemięźliwości pod względem nachalnego upakowywania pikseli w niedużych matrycach aparatów kompaktowych. Tym razem jednak sobie pofolgował: sensor typu 1/2,3 cala mieści ich aż 18 milionów, co stanowi jeden z wyższych rezultatów w tym segmencie rynku. Na szczęście w praktyce przekłada się to na nadal dobrą jakość obrazu.

Odwzorowanie kolorów i poziom szumów pozostają na wysokim poziomie.Zmierzona wydajność akumulatora w czasie testu wyniosła od 150 do 480 zdjęć (w zależności od sposobu wykorzystywania aparatu), co stanowi dość przeciętny wynik jak na “kieszonkowego towarzysza podróży”.

Pochwały należą się za to za wydajny procesor obrazowy oraz dość szybkie ustawianie ostrości przy krótkich ogniskowych (

0,24 sekundy), natomiast przy dłuższych jest już gorzej – trwa to ok. 0,6 sekundy..

Podsumowanie

Matryca o rozdzielczości 18 mln pikseli umożliwia Panasonicowi TZ40 rejestrowanie naprawdę dobrej jakości zdjęć, natomiast potężny zoom i mnóstwo przydatnych funkcji przekładają się na bardzo wygodne użytkowanie tego modelu. Jeśli ktoś szuka uniwersalnego aparatu o kompaktowych rozmiarach, powinien się nim zainteresować.s.

Alternatywy

Ciekawą alternatywę dla TZ40 stanowi Sony HX20V. Również oferuje 20-krotny zoom optyczny i wysoką (nawet nieco wyższą) jakość obrazu. Jest za to gorzej wyposażone – bez Wi-Fi i ekranu dotykowego. Ale jest dłużej na rynku, więc kupimy je znacznie taniej.

ZOBACZ PORÓWNANIE

.

Panasonic Lumix DMC-TZ40

Kompaktowy megazoom z szerokim zakresem ogniskowych, modułem Wi-Fi, łącznością satelitarną i wysoką jakością zdjęć.

PLUSY:

wydajna stabilizacja optyczna

Wi-Fi (z obsługą NFC)

GPS i GLONASS

ekran dotykowy obsługujący wielodotyk

świetne możliwości wideo

wysoka jakość zdjęć

duży, praktyczny zakres ogniskowych

MINUSY:

słabsza jakość obrazu bliżej brzegów kadru

trochę zbyt wolny autofokus przy dłuższych ogniskowych

Więcej:Panasonic