Robot zbudowany w oparciu o Kinecta 3D

Co może być lepszego niż robot-barman, który poda Ci butelkę schłodzonego piwa? Może robot-kelner, który zobaczy, że Twoja szklanka staje się pusta i podejdzie sam z dolewką? Student i asystent profesora z Cornell's Personal Robotics Lab stworzyli właśnie robota, który nie tylko wykona codzienne czynności, ale także przewidzi ludzkie zachowania.

Tych dwóch zdolnych mężczyzn w swoim projekcie wykorzystało dostępnego na rynku robota PR-2 (400 tys. $ i jest Wasz) oraz skaner Kinect’a. Jak wiadomo współczesne roboty najczęściej przeznaczone są do pracy w miejscach, w których wszystko jest schludnie uporządkowane i łatwe do przewidzenia tj. w fabrykach czy laboratoriach. Robot w rzeczywistym świecie, pełnym niedoskonałości i chaosu nie potrafiłby dać sobie rady. Stąd właśnie powstał pomysł nauczenia robota przewidywania ludzkich zachowań.

Robot stworzony przez naukowców działając w oparciu o Kinecta i bazy danych identyfikuje na bieżąco działania, które widzi, następnie generuje zestaw ścieżek reakcji – takich jak jedzenie, picie, sprzątanie i wybiera te najbardziej prawdopodobne. Podczas pracy robot ciągle uaktualnia dane i udoskonala swoje prognozy.

Przykładowo picie kawy to skomplikowana czynność, ale robot dzieli ją sobie na kilka części (np. sięgnięcie ręką do kubka, podniesienie go do ust itp) i dzięki temu jest w stanie prawidłowo rozpoznać nasze intencje. Ashutosh Saxena, współtwórca projektu, zdaje sobie sprawę, że ludzie są przewidywalni tylko przez krótki okres czasu i choć na tę chwilę można zakodować pewne odpowiedzi robotowi, to przed przyszłością stoi zadanie, by sprawić, że robot będzie sam w stanie się nauczyć się jak prawidłowo odpowiadać na nasze reakcje. Projekt zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas konferencji poświęconej robotyce w Berlinie 24-28 czerwca br.

0
Źródło: Gizmag
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.