Testujemy możliwości internetu LTE

Testujemy możliwości internetu LTE

CO TO JEST LTE?

LTE teoretycznie pozwala pobierać dane z maksymalną szybkością 326,4 Mb/s, nawet wtedy gdy samo urządzenie porusza się z prędkością 120 km/h. W praktyce maksymalne transfery testowanego przez nas na terenie Warszawy i okolic połączenia LTE sieci Plus GSM oscylowały w przedziale 15–20 Mb/s. Porównując te wyniki z szybkościami stałych łączy – 3 czy 6 Mb/s – oferowanymi przez telewizje kablowe, uznajemy, że osiągi LTE, które jest technologią mobilną, są bardzo imponujące.

SURFOWANIE Z LTE

Podczas testowania wszystkich konfi guracji sprzętowych, jeśli chodzi o czas ładowania się stron internetowych, najważniejszymi okazały się dwa czynniki: optymalizacja kodu testowanej witryny oraz obsługa Flasha przez przeglądarki zainstalowane na testowanych urządzeniach. Załadowanie się elementów fl ashowych, które stanowiły nie więcej niż 15 proc. całej zawartości testowanych stron, zajmowało więcej niż połowę czasu ładowania się całej strony.

OFERTA: PLUS I POLSAT

Na razie mobilny dostęp do Internetu z wykorzystaniem technologii LTE oferuje tylko dwóch operatorów: Polkomtel w sieci Plus GSM i Cyfrowy Polsat. Pomimo wspólnej infrastruktury sieci oferty tych dwóch operatorów doskonale się uzupełniają. Ceny abonamentów zaczynają się od 49,9 zł za 5 GB transferu miesięcznie (Cyfrowy Polsat), a kończą na 160 zł za 35 GB (Plus). Wszystkie oferty umożliwiają dostęp nie tylko w technologii LTE, ale też w HSPA+. Miesięczne limity danych użytkownik wykorzystuje w godzinach 8–24, a w porze nocnej abonenci obu sieci mają do wykorzystania dodatkowe 50 GB, niezależnie do wybranego planu taryfowego. Operatorzy dodatkowo nagradzają swoich klientów, którzy mają: w Plusie abonament lub Mixa; w Cyfrowym Polsacie są użytkownikami telewizji. W efekcie limit transferu może być zwiększony o 0,5–5 GB. O pokrewieństwie ofert świadczy też jeszcze jednakowa u obydwu operatorów cena za 1 MB danych po przekroczeniu limitu transferu.

PRZETESTOWANY SPRZĘT

Test LTE przeprowadziliśmy, wykorzystując modem Huawei E398, który oprócz tej technologii obsługuje także szybką transmisję w technologii HSPA+. Sprawdziliśmy też, jak spisuje się jedyny na naszym rynku tablet z LTE, czyli Samsung Galaxy Tab 8,9 LTE, a przy okazji przetestowaliśmy mobilny ruter Samsung GT- -B3800 4G. Szybkości transferów osiągane na modemach różnią się zależnie od pory dnia, jakości sygnału, a także obciążenia sieci. Po długotrwałych testach można jednak uznać, że w Warszawie transfery dochodzące do 20 Mb/s to standard. Transmisja “awaryjna”, czyli łączność HSPA+, przydaje się, kiedy stracimy zasięg LTE. 2–4 Mb/s na urządzeniu przenośnym to wciąż dobry wynik – przykładowo serwis Ipla do komfortowego oglądania strumieniowanego wideo zaleca łącze o szybkości minimum 3 Mb/s. Sama przepustowość nie była w testach największym ani nawet jednym z większych problemów. W przypadku urządzeń mobilnych o wiele ważniejszą kwestią wydaje się moc sygnału, która zależy od wbudowanej anteny.

Na tym polu największe kłopoty miał tablet Samsung Galaxy TAB LTE. Urządzenie co chwilę gubiło łączność LTE, a samo surfowanie po Sieci za pomocą sprzętu Samsunga z włożoną kartą SIM Plus GSM LTE było dalekie od określenia go mianem komfortowego. Użytkownicy tego urządzenia, zwłaszcza gdy korzystają z niego w stałej lokalizacji, mogą rozważyć podłączenie modemu do anteny zewnętrznej. Już zastosowanie małej anteny pokojowej potrafi podnieść osiągi modemu, a przede wszystkim daje gwarancję dobrej jakości sygnału – w efekcie zmniejsza się ryzyko przełączenia do sieci HSPA+.

Modem Samsung GT- -B3800 4G, w przeciwieństwie do dwóch tutaj wymienionych mobilnych rozwiązań, sprawdził się znakomicie. Osiągnął świetne wyniki, zarówno jeśli chodzi o przepustowość, jak i utrzymanie stałego połączenia z Siecią. Oprócz tego, że zapewnia doskonałą jakość połączenia, ruter Samsung GT-B3800 4G doskonale radzi sobie w roli mobilnego punktu dostępowego, co w praktyce oznacza wygodne korzystanie z łączności LTE na wielu urządzeniach jednocześnie. Podczas testów terenowych modemy działały tam, gdzie jeszcze rok temu LTE nie miało zasięgu. I to bez konieczności podłączania zewnętrznej anteny, mimo że mapa zasięgu prezentowana na stronach pokazywała, iż w danym rejonie działa tylko HSPA+.

W budynkach transfery oraz poziom sygnału LTE w przypadku modemu Huawei E398 i rutera Samsung GT-B3800 4G były zdecydowanie lepsze niż dla tabletu Samsung Galaxy Tab LTE. Wystarczyło jednak wyjść z budynku, a tablet Samsunga zaczynał dorównywać pod względem osiągów dwóm wymienionym urządzeniom. Odtwarzanie fi lmów HD przesyłanych w Sieci podczas jazdy taksówką przez Warszawę odbywało się płynie, nie wspominając już o przeglądaniu stron WWW.

JAKIE LTE?

Poprosiliśmy szefa działu IT w naszym wydawnictwie o sprawdzenie, ile danych przepływa przez redakcyjne komputery. Okazało się, że wartości oscylują w granicach od ok. 5 do 20 GB. Zatem do pracy powinien nam wystarczyć plan taryfowy oferujący transfer od 10 do 15 GB miesięcznie, w zależności od sposobu wykorzystania Internetu. A do domu, gdzie znacznie częściej niż w pracy korzystamy z mediów strumieniowych, powinniśmy raczej poszukać abonamentu z transferem ok. 15 GB, może nieco mniejszym, 10-gigabajtowym, pod warunkiem że ściąganie dużych plików zaplanujemy na godziny nocne (24:00– 8:00). Szukając odpowiedniego dla siebie pakietu danych, warto skorzystać z poradnika umieszczonego na stronie operatora Plus GSM, który pozwala na wstępne oszacowanie wykorzystywanego transferu. Przykładowo jeśli każdego dnia spędzamy na surfowaniu po Sieci dwie godziny, to na samą tę czynność powinniśmy zarezerwować ok. 2–4 GB transferu. Godzina słuchania radia internetowego dziennie to kolejny gigabajt. Natomiast 15 minut YouTube’a dziennie w jakości 720p to nawet ok. 4 GB miesięcznie. Jak widać, bardzo łatwo wyczerpać nawet pozornie spory limit transferu danych.