Windows 8 jest tylko do… tabletów?!

Windows 8 jest tylko do… tabletów?!

MIT

:

Windows 8 jest całkowicie inny. Wyposażony w nowoczesny interfejs użytkownika z dynamicznymi kafelkami i obsługą za pomocą gestów może być stosowany wyłącznie na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Jeśli nie masz takiego urządzenia, nie skorzystasz z systemu Windows 8.

FAKT

:

Podczas tworzenia systemu Windows 8 jednym z głównych celów było uzyskanie podobnego modelu obsługi oraz wyglądu interfejsu we wszystkich urządzeniach działających pod kontrolą systemu Windows. W ostatnich latach firma z Redmond włożyła wiele pracy w systemy operacyjne Windows Phone 7 i 8 do smartfonów. Adaptacja klasycznego Pulpitu do wersji dla urządzeń mobilnych była więc logicznym krokiem. Jej wynikiem jest zastosowanie nowoczesnego interfejsu użytkownika (Modern UI), wcześniej znanego jako interfejs Metro. Jego obsługa faktycznie okazuje się prostsza z wykorzystaniem urządzenia dotykowego. Za pomocą prostego przesunięcia palcem (patrz po prawej stronie) można zmieniać aplikacje lub je zamykać, dotknięciem otwierać menu lub przesuwać kafelki. Czy mit się potwierdził?

WINDOWS 8 JEST ODPOWIEDNI TYLKO DO TABLETÓW?

Istnieje na to pytanie całkowicie jasna odpowiedź: nie jest to prawdą. Z dwóch powodów: po pierwsze wszystkie operacje, które użytkownik może przeprowadzić za pomocą dotyku, może również wykonać za pomocą myszy lub kombinacji klawiszy (bez różnicy prędkości), a po drugie Windows 8 cechuje prawie schizofreniczne zachowanie. Jakby składał się z dwóch zupełnie różnych systemów operacyjnych. Obok nowoczesnego interfejsu kafelkowego zaopatrzony jest w Pulpit podobny do interfejsu znanego z Windows 7. Jeżeli aplikacja została przygotowana do współpracy z nowym interfejsem, to działa wyłącznie w nim i może być obsługiwana dotykiem, myszą lub klawiaturą. Aplikacje, które nie są dostosowane do nowego interfejsu, a obecnie dotyczy to większości programów – nawet przygotowywanego przez Microsoft Office’a 2013 – automatycznie uruchamiane są z wykorzystaniem Pulpitu. W tym trybie, podobnie jak we wcześniejszych wersjach Windows, obsługa Pulpitu i aplikacji za pomocą dotyku jest trudna, ale doskonale działają mysz i klawiatura.

PODSUMOWANIE

:

Windows 8 nie wymaga obsługi za pomocą urządzenia dotykowego. Aby w pełni wykorzystać jego funkcjonalność, potrzebna jest mysz i klawiatura oraz ewentualnie… palce na wyświetlaczu, zwłaszcza tabletów.