Windows 8 kontra Windows RT

Produkty konsumenckie firmy Microsoft zazwyczaj są dość jasno opisane. Windows to system dla komputerów. Windows Phone to system dla telefonów. Office to pakiet biurowy. SkyDrive to e-dysk. I tak dalej, i tak dalej. Tym razem doszedł jednak nowy członek rodziny. Jest nim Windows RT, i na pierwszy rzut oka niczym nie różni się on od Windows.
Windows 8 kontra Windows RT
Windows 8 i Windows RT wyglądają identycznie. Różnią się jednak w istotny sposób.

Windows 8 i Windows RT wyglądają identycznie. Różnią się jednak w istotny sposób.

To działanie z premedytacją. Microsoft chciał pokazać nam wszystkim, że jego systemy są bardzo spójne, obsługuje się je tak samo, a nowoczesne aplikacje (nazywane Modern Apps) zadziałają na każdym nowym systemie Microsoftu. Piękna wizja, ale niestety, rozmijająca się nieco z praktyką. Na dodatek wprowadzająca zamieszanie, dużo większe, niż za czasów Windows 2000 i Windows Me, systemów wydanych praktycznie równocześnie, wyglądających prawie identycznie i przeznaczonych dla zupełnie odmiennych od siebie użytkowników.

Różnice pomiędzy Windows 8, czyli najnowszą wersją Windows, i Windows RT są znaczne. Pierwszy z nich ma działać na komputerach z procesorami x86, drugi z procesorami ARM. Tę informację udało się jednak Microsoftowi przekazać. Ale czy to koniec różnic? Niestety, nie.

Cena i dostępność

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, by móc zainstalować dany system Microsoftu, to rzecz jasna, go kupić. I już w tym momencie wychodzi na jaw wielka różnica między Windows 8 a Windows RT. Otóż ten drugi system jest absolutnie nie do kupienia. Pierwszy możemy znaleźć w dystrybucji cyfrowej i tradycyjnych sklepach z oprogramowaniem. Drugi znajdziemy wyłącznie jako preinstalowane oprogramowanie na zakupionym komputerze.

Office za darmo? Tak, ale tylko w Windows RT

Office za darmo? Tak, ale tylko w Windows RT

Można jednak umownie przyjać, że Windows RT jest tańszy. Z dwóch powodów. Po pierwsze, urządzenia z nim są tańsze. Windows RT ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows 8. Na dodatek użytkownicy Windows RT dostają pełną wersję pakietu Office (Word, Excel, PowerPoint), za darmo. Ten sam pakiet biurowy w wersji dla Windows 8 należy sobie osobno dokupić.

Dostępne oprogramowanie

To najprawdopodobniej najważniejsza różnica pomiędzy Windows RT i Windows 8. Drugi z systemów zachowuje zgodność wsteczną. Oznacza to, że Microsoft obiecuje, że każdy program, który działał na Windows 7, bez problemu zadziała również na Windows 8. Istnieje też wysokie prawdopodobieństwo, że zgodność zostanie zachowana również z aplikacjami pisanymi dla Windows Vista i Windows XP. Po kilkumiesięcznej pracy z Windows 8 i zabawie nim możemy się pod tym podpisać i potwierdzić, że to prawda. A co z Windows RT? Różnica jest dramatyczna.

Takiego widoku nie uświadczysz na Windows RT

Takiego widoku nie uświadczysz na Windows RT

Windows RT nie posiada żadnej zgodności wstecznej. Oznacza to, że żadna z posiadanych przez ciebie aplikacji nie zadziała na tym systemie, jeżeli jej twórca nie zdecydował się jej przepisać na potrzeby tego systemu. Niezależnie od tego, czy to drogie, renomowane oprogramowanie, takie jak Adobe Photoshop, czy też twój ulubiony freeware, nie ma najmniejszych szans na jego uruchomienie. Istnieją pewne metody modyfikacji systemu, które czasem działają i pomagają uruchamiać te aplikacje, ale nie możemy ich z czystym sercem polecić. Są to eksperymentalne przeróbki Windows RT, które mogą uszkodzić system, naruszyć jego bezpieczeństwo i stabilność.

Co więcej, na Windows RT, nie licząc preinstalowanych aplikacji, takich jak Office, Paint czy Kalkulator, można instalować wyłącznie aplikacje z nowym interfejsem Modern. Aplikacje dla Pulpitu firm trzecich, nazywane aplikacjami klasycznymi, dostępne są wyłącznie dla Windows 8.

Skąd takie restrykcje? Niestety, z winy dwóch odmiennych platform sprzętowych, na których te systemy działają. Dotychczasowe środowiska programistyczne udostępniane przez Microsoft nie przewidywały jakiejkolwiek innej architektury procesora niż x86 (wraz z x86-64). Znaczna część aplikacji, “żywcem” uruchomiona na Windows RT, tak po prostu, nie zadziała. Microsoft postanowił więc postawić wyłącznie na nowe środowisko Modern.

Tu na szczęście jest znacznie lepiej. Przytłaczająca większość aplikacji Modern działa zarówno pod Windows 8, jak i pod Windows RT. Nowe środowisko WinRT (zbieżność nazw z Windows RT nie jest przypadkowa) ułatwia programistom tworzenie multiplatformowych gier i programów, a programiści z tego ułatwienia korzystają bardzo chętnie. Decydując się więc na sprzęt z Windows RT musisz wiedzieć, że swoją kolekcję oprogramowania będziesz zbierał(a) praktycznie od nowa.

Różnice w użytkowaniu systemu

Zgodność z aplikacjami klasycznymi to nie jedyna różnica, jaka dzieli Windows RT i Windows 8. W pierwszym z systemów zabrakło kilka rozwiązań znanych ze starego Windows. Pierwszą rzeczą, która może rzucić się w oczy, to brak Windows Media Playera. Został on zastąpiony odtwarzaczami Muzyka i Wideo. W Windows 8 dostępne są wszystkie trzy odtwarzacze.

Windows Media Player - niedostępny dla Windows RT

Windows Media Player – niedostępny dla Windows RT

Urządzenia z Windows RT są też trudniejsze do zarządzania przez administratora sieci. Windows RT nie potrafi połączyć się z sieciową domeną, a zarządzać nim zdalnie można wyłącznie poprzez Exchange Activesync lub Microsoft System Center Configuration Manager.

W Windows RT brakuje też szyfrowania BitLocker. O rozwiązaniach takich, jak Windows To Go, DirectAcces, BranchCace czy AppLocker również możemy zapomnieć, aczkolwiek są to braki które zauważą głównie użytkownicy korporacyjni.

Po co mi właściwie Windows RT?

Biorąc pod uwagę powyższe porównanie, Windows RT wypada kiepsko w porównaniu do Windows 8. Czemu więc w ogóle powinniśmy rozważać urządzenie z tym systemem? Powody są trzy:

  • Cena: Urządzenia z Windows RT są zauważalnie tańsze od tych z Windows 8, na dodatek w cenie urządzenia znajduje się pakiet Office
  • Poręczność: Procesory ARM nie wymagają zaawansowanych, rozbudowanych systemów chłodzących. Oznacza to, że urządzenia z nimi i z Windows RT są zazwyczaj lżejsze, cieńsze i rzadziej się grzeją, co pozwala uniknąć dyskomfortu podczas ich używania
  • Czas pracy na baterii: Procesory ARM nie są tak wydajne, jak procesory Intela i AMD, ale w zamian zużywają zauważalnie mniej energii. Oznacza to, że komputer z Windows RT rzadziej będziesz musiał(a) podłączać do ładowarki, co może okazać się szczególnie przydatne w podróży

Podsumowanie

Windows 8 i Windows RT różnią się w istotny sposób i przeznaczone są dla użytkowników o nieco innych wymaganiach. Jeżeli zależy ci na zgodności ze starym oprogramowaniem, możliwości dużej personalizacji systemu i zgodności z korporacyjnymi standardami, zdecydowanie powinieneś lub powinnaś skupić się na Windows 8. Jeżeli zaś kluczowe są dla ciebie lekkość, cienkość urządzenia i czas pracy na baterii, Windows RT, mimo wszystko, może okazać się lepszym wyborem.

Na co stawiasz?