Zdjęcie 300 milionów pikseli jednym strzałem?

Zdjęcie 300 milionów pikseli jednym strzałem?

Zespół odpowiedzialny za to dokonanie, postanowił pójść za ciosem. Tak właśnie powstała firma Aqueti, której celem jest skomercjalizowanie podobnego projektu.

Scott McCain, jeden z założycieli firmy ujawnia pierwsze szczegóły dotyczące prototypu o nazwie Aware2. Ten aparat, który wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 300 milionów pikseli, nie wykorzystuje tysięcy zdjęć panoram, składanych potem w jedno. Aware2 radzi sobie z taką rozdzielczością jednym strzałem, umożliwiając tym samym uchwycenie panoram, wcześniej niemożliwych do wykonania – na przykład ze względu na wiele ruchomych elementów (np ludzi).

Cały sekret tkwi w… 160 indywidualnych mikroaparatach, wyposażonych w 14-megapikselowe matryce, co oznacza tyle, że każde wciśnięcie spustu migawki w Aware2 generuje fotografie o łącznym rozmiarze 2,24 gigapiksela. Następnie zdjęcia składane są razem i nieco zmniejszane: docelowo fotki mają mieć rozdzielczość 1 gigapixela i rozmiary 55’000 x 18’000 px. Zdjęcia wykonane prototypem, które możecie obejrzeć poniżej są nieco mniejsze. Twórcy nadal pracują nad ostrzeniem i ekspozycją zdjęć w Aware2, jednak odgrażają się, że obecna jakość zdjęć wykonywanych ich aparatem nie odbiega od tej, którą legitymują się najpopularniejsze lustrzanki.